Otravujú vás viečka pripevnené k fľaši? Tento nápoj dostal na Slovensku výnimku. Ktorý a prečo?

Viečka z .fliaš od nápojov už nejde ľahko odstrániť, v prípade Slovenska existuje jedna výnimka.

07.07.2024 06:00
plast, plastová fľaša, odpad, zero waste Foto:
Ilustračné foto.
debata (35)

Tretieho júla nadobudli účinnosť zmeny v zákone o odpadoch, ktoré výrobcom prikazujú púšťať do obehu plastové a kompozitné nápojové obaly len s viečkami, ktoré sú pripevnené k fľaši aj po jej otvorení. Nová legislatíva platí pre všetky členské štáty Európskej únie a jednotlivé krajiny ju museli implementovať.

Riaditeľka komunikácie organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK Katarína Kretter informovala, že cieľom je prispieť k znižovaniu vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie. Dodala však, že ľuďom toto nariadenie v praxi nevyhovuje.

Znížený komfort

„Bežne sa stretávame s názorom, že spotrebiteľom pripevnené vrchnáky znižujú komfort pri pití. Chápeme zníženie pohodlia, ale z vlastných analýz litteringu, ktoré ENVI – PAK robí na pravidelnej báze, vieme, že v prírode naozaj končilo množstvo týchto plastových vrchnákov, takže veríme, že príroda bude v konečnom dôsledku benefitovať z tohto nariadenia,“ uviedla Kretter.

Ďalej vysvetlila, že výrobcovia sú zodpovední za celoživotný cyklus svojich výrobkov, a to aj vtedy, keď sa stanú odpadom. „Aj im záleží na tom, aby obaly, vrátane viečok, boli zrecyklované a neskončili na skládke. Týmto krokom sa tá šanca opäť o niečo zvýši. Viečka sú v rámci recyklácie tiež hodnotným materiálom. Využívajú sa napr. na výrobu inštalatérskych trubiek, paliet, kontajnerov, krabíc a ďalších produktov,“ povedala.

Kto má výnimku

Pri zavádzaní neodnímateľných viečok na fľašiach bude mať na Slovensku výnimku mlieko.„Hoci sa toto európske nariadenie naprieč úniou vo všeobecnosti týka nápojových obalov – teda konkrétne plastových a kompozitných obalov na tekutiny, v slovenskej legislatíve sa stretneme s výnimkou práve pri obaloch z mlieka. V rámci slovenskej legislatívy nie sú totiž vnímané ako nápoje. Napriek tomu, že sa pijú, sú považované za potravinu," priblížila Kretter. Výrobcom mlieka a mliečnych výrobkov však odporučila, aby taktiež uprednostnili pripevnenie viečka k fľaši, a tak predišli problémom v rámci jednotného európskeho trhu.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #mlieko #viečko #viečka z fliaš