Slovensku chýbajú sklenené fľaše. Kde končia a odkiaľ ich môžeme získať?

Sklo v podobe obalového materiálu je možné používať opakovane, pričom zachováva chuť i nutričné vlastnosti potravín a dá sa 100% recyklovať. Na Slovensku chýba dostatok použitého obalového skla na recykláciu. Niektorí ľudia bohužiaľ hádžu sklo do komunálnych kontajnerov, ktoré končí na skládke.

09.07.2024 06:00
10 dôvodov, prečo nevyliať nálev zo zaváraných... Foto:
Ilustračná fotka
debata (6)

Jedným z najjednoduchších spôsobov ako prispieť k ochrane planéty je opätovné používanie obalových materiálov. Práve sklo je ideálnym príkladom. Zaváraninové nádoby môžeme používať opakovane až kým sa nepoškodia. Niektoré sklenené fľaše od piva, minerálok či džúsov sú vratné a môžu byť naplnené znova 20 až 50-krát. Ak nie je možné sklenenú fľašu vrátiť, je potrebné si uvedomiť, že sklo je plne recyklovateľné a rozhodne by nemalo skončiť v komunálnom odpade.

Sklo zachováva chuť potravín a nápojov spolu s ich nutričnými vlastnosťami

Mnohí majú tendenciu používať opakovane plastové fľaše a napúšťať si do nich rôzne domáce šťavy, džúsy, ale aj obyčajnú vodu. Na prvý pohľad sa nám zdajú byť praktickejšie a ľahšie ako tie sklenené. Rozdiel je však v kvalite materiálu, ktorý ovplyvňuje chuť i vlastnosti nápoja vo vnútri. „Sklo v podobe obalového materiálu zachováva chuť potravín a nápojov spolu s ich nutričnými vlastnosťami. Je úplne inertné, čo znamená, že do obalu nemôžu preniknúť žiadne vonkajšie prvky, a teda je odolné voči oxidácii, CO2 a chemikáliám,“ vysvetľuje environmentálny inžinier Juraj Golej.

Ako sa dá zmestiť ročný odpad človeka do jedného zaváraninového pohára?
Video
Zdroj: TV Pravda

Aby bolo možné zahájiť proces recyklácie skla, musia občania v prvom rade vytriediť použité sklenené obaly a následne ich vyhodiť do zeleného kontajnera, pričom nie je potrebné ich pred tým umývať alebo očistiť. „Vo všeobecnosti platí, že čím viac recyklovateľných zložiek objemovo vytriedime, tým menej je zvyškového nerecyklovateľného odpadu, ktorý musí byť zneškodnený na skládkach alebo v spaľovniach,“ hovorí Beáta Baranová z Katedry ekológie FHPV Prešovskej univerzity v Prešove. Je potrebné dodať, že sklenené obaly sa nedajú spáliť, pretože sklo je anorganický materiál, ktorý sa pri spaľovaní nerozkladá ani nehorí. V rámci procesu recyklácie ho je možné taviť a následne tvarovať, ale spaľovanie skla ako spôsob jeho likvidácie nie je možné. „Sklo je 100% recyklovateľný materiál. V rámci procesu recyklácie sa vyseparované sklenené črepy roztavia a zmes sa použije na výrobu nových sklenených výrobkov,“ pokračuje Golej. Pokiaľ ľudia hádžu sklo do komunálneho kontajnera, prispievajú tým k zväčšovaniu objemu odpadu na skládkach.

Nové sklenené obaly môžu obsahovať až 90 % použitého skla

Vyseparované použité sklenené obaly, ktoré putujú na recykláciu sú využité ako druhotná surovina, čím sa šetrí primárna surovina, v tomto prípade sklársky piesok, a zároveň aj energia na jej spracovanie. „Použité sklenené fľaše či potravinárske obaly nepovažujeme za odpad, ale za zdroj, pretože nové sklenené obaly môžu obsahovať až 90 percent použitého skla, pokiaľ budú ľudia na Slovensku hádzať použité sklo do zelených kontajnerov. Pri recyklácii navyše sklo nestráca žiadne svoje pôvodné vlastnosti,“ vysvetľuje Boris Sluka, generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá na Slovensku pôsobí ako jediný recyklátor obalového skla.

Hugo Repáň, Pravda o klíme Čítajte viac Mnohí Slováci sú neporiadni. Keď teda končí množstvo cigaretových ohorkov na ceste, prečo by z ohorkov nemohli postaviť cestu?

Výroba nového skleneného obalu z použitého skla šetrí prírodné zdroje, vyžaduje menej energie a zároveň emituje nižšie emisie CO2 ako produkcia z primárnych surovín. „Obalové sklo sa snažíme vyrábať v prvom rade z vyhodených sklenených fliaš alebo obalov, výroba je tak ekologickejšia a uhlíková stopa výrazne nižšia. Pridaním každých 10 percent črepov do vsádzky, šetríme približne 3 percentá energie a 7 percent oxidu uhličitého. Pokiaľ sú ľudia naučení hádzať použité sklo do zelených košov, spoločne tak vieme prispieť k šetreniu životného prostredia na Slovensku,“ pokračuje Sluka.

Chýba použité sklo, ktoré je možné recyklovať donekonečna

Potenciál využitia použitého obalového skla na Slovensku je obrovský. Problémom je však to, že niektorí ľudia stále hádžu použité sklenené obaly do komunálnych kontajnerov. „Ročne dokážeme zrecyklovať až 150-tisíc ton použitého obalového skla, jediným limitujúcim faktorom je jeho nedostatok.“ uzatvára Sluka.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #životné prostredie #recyklácia #sklo