To môže mať fatálne následky pre ľudí s oslabenou imunitou alebo pridruženými ochoreniami. Legionela je rod baktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pôde a vodných zdrojoch.
Odborníci varujú, že baktérie sú veľmi odolné voči dezinfekčným prostriedkom ako je chlór. „Šíria sa hlavne prostredníctvom aerosólov vytvorených z kontaminovanej vody, ktoré môžu vzniknúť napríklad pri sprchovaní, vo vírivkách, klimatizáciách či chladiacich vežiach,“ upozornil Andrej Zemplényi z Asociácie vodného manažmentu a prevencie legionel.
Legionárska choroba, vážna forma zápalu pľúc spôsobovaná týmito baktériami, má inkubačnú dobu 2 až 10 dní. Príznaky sú podobné zápalu pľúc, vrátane vysokých horúčok, kašľa, svalových bolestí a dýchavičnosti. U starších ľudí, fajčiarov a osôb s oslabenou imunitou môže byť bez liečby smrteľná.
Odborníci vysvetlili, že legionela sa nenachádza len v teplej vode, môže byť aj v studenej vode, ak voda v potrubí dlho stojí. Hladina chlóru v ošetrenej vode nie vždy zabezpečí ochranu, pretože legionela je schopná prežiť v biofilmoch na stenách potrubí. Ani zvýšenie teploty v bojleri na 50 °C baktériu nezničí, pretože prežíva pri teplotách tesne pod 60 °C.
Infekcia sa prenáša vdýchnutím vodných kvapôčok a nie z človeka na človeka. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) odporúča prevenciu ochorení udržiavaním teploty teplej vody na minimálne 50 °C a zabezpečením cirkulácie vody v celom vodovodnom systéme. Dôležité je tiež zabrániť stagnácii vody a pravidelne odpúšťať vodu zo spŕch a kohútikov, ktoré sa nepoužívali. Zachovanie čistoty sprchových hlavíc a vodovodných kohútikov bez usadenín a biofilmov je kľúčové. „Prenos z človeka na človeka nebol doteraz preukázaný, čo znamená, že legionárska choroba je považovaná za neinfekčné ochorenie,“ dodal Zemplényi.