Cestovanie je obľúbená forma relaxu, výdych od každodenných povinností, a zároveň možnosť nadýchnuť sa – nových vôní, chutí a atmosféry. Lokálna kuchyňa v mieste pobytu vám to dožičí plnými dúškami, pričom je často prvým a najlepším kontaktom s miestnymi zvykmi a kultúrou. Nájsť kvalitnú autentickú reštauráciu je však často umenie, najmä pre neskúseného cestovateľa, ktorý často spadne do turistickej pasce. Je dobré vedieť, ako sa vyhnúť rôznym zdanlivým lákadlám, ktoré v skutočnosti až také lákavé nie sú.
Mierte na špeciality
Aby ste si z cudziny doniesli pravý kulinársky zážitok, zamerajte sa na miestne špeciality, nie na to, čo poznáte z domu – radí majiteľ cestovnej kancelárie David Gavaľa. Napríklad v oblastiach pri Balatone, kam chodí dovolenkovať čoraz viac Slovákov, by ste rozhodne mali vyskúšať ryby, konkrétne balatonského zubáča. Ak vám neprekáža pikantné, nevynechajte ani tradičnú maďarskú čabajku či debrecínku. Chystáte sa do Bulharska? Šopský šalát, kombinácia paradajok, uhoriek, papriky a miestneho syra, je ideálnym osviežujúcim jedlom. V balkánskych krajinách nemožno vynechať grilované mäso a sladkosti, aké doma nenájdete. Ak vám vonia Orient, skúste otestovať turecký Balik ekmek, makrelu v chlebe, či rôzne druhy kebabov, ako sú siš kebab, podobný nášmu ražniči, alebo Adana kebab, pikantný variant z hovädziny a jahňaciny.
Dostať mikrobióm do rovnováhy
Výlet k moru, hoci aj krátky, dokáže rozšíriť obzory, ale aj výrazne pomôcť zdraviu. Podľa Adriána Dobolyho, odborníka na imunitu z biotechnologického laboratória Natures, býva pre tráviaci systém veľmi prospešná najmä stredomorská, balkánska alebo ázijská kuchyňa. „Vo všeobecnosti obsahujú viac čerstvej zeleniny, ovocia a olivového oleja v porovnaní s tradičnou stredoeurópskou kuchyňou, čo môže mať pozitívny vplyv na naše črevá. Baktérie v črevách pomáhajú rozkladať potravu, syntetizovať vitamíny a chrániť nás pred patogénmi,“ upozorňuje odborník. Črevný mikrobióm hrá kľúčovú úlohu nielen pre trávenie, ale aj pre imunitu.
Vlažné jedlo a prázdna reštaurácia sú varovné signály, ktoré netreba prehliadať.
Zeleninu na polovicu taniera
Mäsové špeciality a likéry sú v zahraničí lákavé, no tráviaci systém si nimi môžete preťažiť rovnako ako doma vo fastfoode. Navyše riskujete ešte vážnejšie problémy. Na dovolenke totiž podvedome zvykneme konzumovať viac, ako sme bežne zvyknutí. Preto je potrebné dbať na to, aby polovica taniera pozostávala zo zeleniny a ovocia, štvrtina zo sacharidov v podobe pečiva, zemiakov či cestovín a štvrtina z bielkovín a tukov živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. „Vtedy by sme mali mať pokryté nutričné potreby, navyše dostatok potravy pre črevné baktérie i tekutín pre správnu funkčnosť filtrovania obličkami a vylučovanie,“ odporúča odborník.
Čítajte viac Reštaurácie: My neúčtujeme turistom viac... Len našim menejPozor na dehydratáciu
Exotické chute, rôzne spôsoby prípravy a nevyskúšané suroviny sú pre naše črevá novinkou. „Črevá sú relatívne dobre pripravené na rôzne typy stravy, pretože sme všežravci. Problémy však vznikajú v prípade nezistenej alergie na nové potraviny, keď nedostatočne tepelne spracované jedlo alebo slabá hygiena v stravovacích zariadeniach môžu viesť k bakteriálnym infekciám či otravám chemickými kontaminantmi,“ upozorňuje na riziko odborník na imunitu. Pokazené jedlo či nápoje dokážu privodiť hnačky a vracanie s rizikom dehydratácie, straty minerálov, slabosti a únavy. Ako prvú pomoc treba mať v zásobe rehydratačné roztoky, minerálne vody, ale i aktívne uhlie či hroznový cukor a pravidelne dopĺňať tekutiny.
5 tipov, ako nájsť dobrú reštauráciu
- Opýtajte miestnych.
- Všímajte si čistotu priestorov, svedčí aj o hygiene prípravy jedál.
- U obsluhy sa zaujímajte o špecialitu reštaurácie.
- Pri výbere reštaurácie dajte na prvý dojem, nie na recenzie.
- Informujte sa o zložení jedál a alergénoch.
Do prázdnej radšej nevkročte
Problémom sa dá vyhnúť, pokiaľ sú dodržané dôležité pravidlá. „Základné pravidlo vareného jedla je, že jeho teplota nemôže klesnúť pod 70 stupňov, inak hrozí riziko bakteriálnej kontaminácie,“ hovorí Adrián Doboly. Varovným signálom, nech už jete kdekoľvek na svete, je vlažné jedlo. A ďalší praktický tip odborníka: „Osobne sa držím zásady skúsených cestovateľov, že do prázdnej reštaurácie sa neoplatí ísť. Podnik, ktorý navštevujú aj domáci a v ktorom je rušno, je náznak toho, že cenovo nie je prestrelený, chute sú autentické a potraviny sa nestihnú pokaziť.“
Vyhnite sa aj reštauráciám, pred ktorými stoja nadháňači s jedálnym lístkom v ruke, či podnikom vo vychytených lokalitách na námestiach. Môžete rátať s tým, že zo sto reštaurácií s nadháňačmi bude sto predražených a nekvalitných. Ak chcete naozaj zažiť atmosféru mesta, choďte do menších uličiek. Miestni vám odporučia tie najlepšie miesta, kde si pochutnáte na skutočne tradičných pokrmoch, ktorých kvalitu a bezpečnosť jedál overili domáci.