Ako spoznáte, v ktorom hoteli sa dobre vyspíte? Neuveríte, ktorá vec má na to zásadný vplyv. Nie je to posteľ, matrac ani posteľná bielizeň

Doma spíte dobre, ale v hoteli máte spánok prerušovaný a nepokojný? Možno za tým nie je len nevyhovujúci matrac či posteľná bielizeň. Vyrušuje aj hluk vo vedľajšej izbe, kroky, vysoká alebo, naopak, nízka teplota, hukot klimatizácie, možno len nepríjemný pocit. Oslovili sme odborníkov, ktorí radia, ako spoznať hotel, kde sa naozaj dobre vyspíte.

14.09.2024 06:00
hotel, posteľ, spánok Foto:
Ilustračné foto.
debata

Bez ohľadu na to, či v hoteli trávime dovolenku, pracovnú cestu alebo konferenciu, chceme šikovný a ústretový personál, výborné jedlo a kvalitný spánok. Veľký vplyv na kvalitu spánku má okrem kvality matraca a posteľnej bielizne i priestor, kde spíme. A to z viacerých dôvodov. „Ak priestor, kde spíme, má kvalitné zateplenie, tlmí hluk zvonka aj z vedľajších miestností a vyšších podlaží, pomáha udržiavať príjemnú vnútornú klímu v každom ročnom období a zdravé vnútorné prostredie bez plesní, spór a húb,“ vysvetľuje Lukáš Kmenta, country manažér HBS pre Slovenskú a Českú republiku.

Vlhko a teplo znižujú kvalitu spánku

V poslednom čase rastie počet ľudí, ktorí nemajú kvalitný spánok, nemôžu zaspať alebo spia málo. Problémy so spánkom má viac ako tretina dospelých Slovákov. Čoraz viac sa pozornosť upriamuje na podmienky, ktoré vplývajú na kvalitu spánku.

Kombinácia vlhka a tepla zásadne znižuje regeneračnú funkciu spánku.

Samozrejme, žiadny majiteľ či prevádzkar hotela nedokážu ovplyvniť to, ako hostia počas dňa žijú. Či sa psychicky nepreťažujú, či nie sú v chronickom strese. No každý hotelový manažér môže ovládať vlhkosť, tepelnú pohodu a hlučnosť ubytovacieho zariadenia, ktoré riadi.

„Výskumy ukázali, že práve kombinácia vlhka a tepla zásadne znižuje regeneračnú funkciu spánku. Vlhké teplo ovplyvňuje spánkové fázy a schopnosť tela regulovať svoju teplotu. Výsledkom je menej kvalitný spánok,“ potvrdzuje psychológ Dušan Fábik, ktorý sa téme spánku a snívania venuje v praxi aj vo výskume.

Od nočných zvukov k mŕtvici

Časť ľudí je senzitívnejšia na zvuky a môže mať výrazne narušený spánok aj pre takúto zdanlivú maličkosť. To, čo jedni v noci ani nevnímajú, prípadne nepovažujú za rušivé, spôsobuje iným prerušovaný spánok. To následne negatívne vplýva na schopnosť regulovať emócie v bdelosti, dokonca na vznik úzkostných a depresívnych symptómov. „U ľudí v seniorskom veku bolo zistené, že zvýšený hluk v noci môže negatívne prispievať k viacerým fyzickým ťažkostiam vrátane kardiovaskulárnych ochorení či mozgovej príhody,“ dodáva psychológ.

hotel, cestovanie, posteľ, turista, turistika, turistka, cestovateľka, ubytovanie, dovolenka, izba, kufor, batožina, klimatizácia, výhľad, okno, Čítajte viac Najväčšie hotely sveta: Číslo jedna má 7 351 izieb

Pozor na choré budovy

Každý majiteľ ubytovacieho zariadenia sa stará o to, aby vyzeralo atraktívne. No zub času postupne robí svoje. Chýbajúce alebo zdegradované zateplenie spôsobuje vznik tepelných mostov. Tie prinášajú do budov nezdravé prostredie v podobe plesní a zároveň vysoké faktúry za kúrenie alebo chladenie. Fungujúcou cestou, ktorá vedie k eliminácii vlhkosti a vzniku plesní, ale aj k tlmeniu zvukov a hluku, je správne zaizolovanie stien, strechy, prípadne aj podláh vhodnými materiálmi. Takými, ktoré preukázateľne neškodia zdraviu (o čom svedčia certifikáty), zároveň majú dlhú životnosť, a navyše sú priateľské k životnému prostrediu – spôsobom svojho vzniku aj tým, ako sa s nimi nakladá po skončení životnosti.

Ako zvýšiť kvalitu spánku hotelových hostí?

  • Hotelová izba by mala mať možnosť dobrého zatemnenia. Je to dôležité pre tvorbu melatonínu – hormónu ovplyvňujúcemu reguláciu spánku.
  • Kvalitu spánku zlepšuje tichá hudba alebo biely šum. Určite sa dá nájsť spôsob, ako to ponúknuť hosťom.
  • Pre dobrý spánok je vhodná chladnejšia miestnosť s optimálnou vlhkosťou vzduchu.
  • Saténová posteľná bielizeň je na pocit veľmi upokojujúca, navyše v lete chladí a v zime hreje.
  • Možnosť požičať si na spanie záťažovú prikrývku hostia určite ocenia.

Starší hotel neznamená zlý hotel

„Tvorbe a šíreniu plesní a baktérií v interiéri, ako aj únikom tepla sa dá zabrániť iba dokonale tesnou izoláciou. Kým pri použití vaty alebo vlny ostávajú nezaizolované alebo slabo zaizolované miesta, kde sa následne tvoria tepelné mosty a dochádza k zrážaniu vlhkosti a tvorbe plesní, izolácia múdrou striekanou penou vytvára kompaktný povrch, všade rovnako odolný voči vlhkosti, hluku, prachu, ale aj radónu,“ vysvetlil Lukáš Kmenta, country manažér HBS pre Slovenskú a Českú republiku.

Aj staršie typy hotelov, ktoré sú kvalitne zateplené, môžu byť ideálne na pobyt. „PUR pena sa vyrába recykláciou PET fliaš, čiže spracovaním odpadu. Pri zatepľovaní je dôležité vyberať takú, ktorá má viacero certifikátov od nezávislých profesionálnych združení, potvrdzujúcich jej kvalitu a zdravotnú neškodnosť,“ odporúča hotelierom odborník. Pritom ani netreba rušiť rezervácie, hotel môže byť zaizolovaný a v opätovnej prevádzke v priebehu pár dní. Aj to je pre hotelierov šetrenie. Nehovoriac o následnom znížení nákladov na kúrenie a chladenie, čo sa môže premietnuť i do cien pobytov.

Malé zmeny, nový hotel

Hotely aj reštaurácie môžu navyše aplikovať malé zmeny, ktoré prinesú pomerne veľkú zmenu v kvalite vnútorného prostredia. Napríklad použitie omietok alebo lepidiel, ktoré dokážu absorbovať kročajový hluk, zmení pocit z celého interiéru. Ak pri stavbe alebo rekonštrukcii hotelov, ubytovacích zariadení a gastroprevádzok boli použité funkčné systémy a kvalitné materiály, už to je zárukou, že vnútorné prostredie je zdravé pre spánok. „Spôsob a kvalita zateplenia, oprava strechy, izolácie, spôsob vykurovania, vetrania a odvetrávania priestorov, to všetko spolu súvisí, vytvára systém, ktorý nehnuteľnosti a jej používateľom buď prospieva, alebo škodí.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #hotel #cestovný ruch #dovolenkári #kvalita spánku