Spoločnosť METRO Cash & Carry SR oznámila stiahnutie mrazeného tuniaku šarže 422014624 po zistení nadlimitného množstva histamínu.
Dôslednosť voči kvalite a bezpečnosti výrobkov zaviedla spoločnosť METRO Cash & Carry SR k rozhodnutiu stiahnuť mrazený tuniak zo šarže 422014624 z trhu. Podľa oficiálneho vyhlásenia spoločnosti, vo vzorke tohto produktu bolo zistené nadlimitné množstvo histamínu, čo prekračuje legislatívne normy.
„Tento krok sme urobili preventívne, aby sme ochránili našich zákazníkov,“ povedal hovorca spoločnosti METRO. Výrobok, ktorý bol dostupný na trhu od 13. augusta 2024 do 13. septembra 2024, je možné vrátiť v ktoromkoľvek veľkoobchodnom stredisku METRO Cash & Carry SR. Kupujúci môžu očakávať vrátenie peňazí na základe predloženia predajného dokladu do 13. októbra 2024.
Spoločnosť METRO tiež vyzvala svojich zákazníkov, aby informovali svojich partnerov a zákazníkov o tejto situácii a pomohli im vrátiť zakúpené výrobky. Pre rýchlejšie vybavenie návratu výrobku je možné požiadať o vystavenie duplikátu predajného dokladu na zákazníckej recepcii.
„Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti, ktoré to môže spôsobiť našim zákazníkom, a veríme, že naša snaha o kvalitu a bezpečnosť výrobkov bude aj naďalej zárukou ich spokojnosti,“ dodal hovorca.
Tento krok od spoločnosti METRO Cash & Carry SR podčiarkuje ich záväzok k zabezpečeniu vysokých štandardov bezpečnosti v potravinách a ochrane spotrebiteľov.
Čo môže spôsobiť nadmerné množstvo histamínu?
„U ľudí citlivých na prítomnosť histamínu v potravinách sa môžu vyskytnúť akútne dýchacie ťažkosti, pokles krvného tlaku, červenanie v tvári, koprivka so svrbením, nevoľnosť, žalúdočné kŕče, hnačka a bolesti hlavy. V skazenej rybe môže môže dôjsť k takému nárastu histamínu, že môže vyvolať toxickú reakciu (tzv. scombroid poisoning) behom pol hodiny aj u zdravého človeka,“ uvádza Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky.
Histamín, prirodzene sa vyskytujúca látka v našom tele, patrí medzi tzv. biogénne amíny, ktoré vznikajú pri bakteriálnom rozklade aminokyseliny histidínu. V tele zohráva histamín významnú úlohu, najmä pri alergických reakciách. Vo veľkom množstve sa však môže stať nebezpečným, najmä keď sa jeho koncentrácie zvýšia v potravinách.
Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky (ŠVPS SR), histamín vzniká najmä v ľahko sa kaziacich potravinách bohatých na bielkoviny, ako sú ryby a rybie výrobky. ŠVPS SR upozorňuje, že tento jav môže nastať aj pri potravinách, ktoré podliehajú biochemickým zmenám počas zrenia a skladovania – ako sú syry, fermentované produkty či alkoholické nápoje, napríklad víno a pivo. Histamín bol v značnom množstve nájdený aj v konzervovaných potravinách, ako sú špenát, paradajky či sardinky.
Ktoré potraviny môžu obsahovať histamín?
Histamín sa najčastejšie nachádza v potravinách, ktoré sú podrobené dlhšiemu skladovaniu alebo fermentačným procesom. K tým najrizikovejším patria:
V mrazených rybách, ako je napríklad tuniak, sa histamín môže vytvárať, ak boli nesprávne skladované. Alebo vo fermentovaných potravinách, ako sú napríklad kyslá kapusta, kvasené nápoje ako pivo a víno, a rôzne druhy syrov obsahujú vyššie hladiny histamínu. Vyskytuje sa aj v sušených a konzervovaných potravinách, ako sú paradajky, špenát, sardinky a ďalšie konzervované produkty môžu mať zvýšenú hladinu histamínu, ak sú nesprávne spracované.