Viete, koľko kilogramov húb môžete maximálne nazbierať? Na čo sa oplatí pri zbere dávať pozor

Zbieranie húb je na Slovensku obľúbeným spôsobom, ako tráviť čas v prírode, ale zároveň vyžaduje vedomosti, trpezlivosť a opatrnosť. Ako sa správne vydať na huby a aké zásady treba dodržiavať?

01.10.2024 06:00
debata (9)
Odborník na výživu: Majú byť huby bežnou súčasťou jedálnička?
Video
Zdroj: TV Pravda

Hubárska sezóna sa na Slovensku tradične začína na jar a pokračuje až do jesene, kedy sú podmienky pre rast húb najlepšie. Najlepšie obdobie na zber húb je od augusta do októbra, kedy je vlhké a teplé počasie. Zbieranie húb si však vyžaduje dôkladnú prípravu, ktorá začína tým, že zberač si musí zabezpečiť vhodnú obuv, košík a nožík. V neposlednom rade je nevyhnutné mať aspoň základné znalosti o druhoch húb a ich lokalitách.

Kde sa huby nachádzajú?

Huby sa najčastejšie nachádzajú v lesoch so zmiešanými stromami, kde rastie dostatok lístia a ihličia. Obľubujú miesta s vlhkou pôdou, často ich nájdete v blízkosti borovíc, dubov, bukov či smrekov. Medzi obľúbené oblasti patrí severné a stredné Slovensko, najmä oblasti okolo Karpát a Vysokých Tatier, kde sa huby vyskytujú v hojnom počte.

Ako správne zbierať huby?

Zbieranie húb je umenie, ktoré si vyžaduje pozornosť a rešpekt k prírode. Huby by sa nikdy nemali vytrhávať zo zeme nasilu. Ideálny spôsob je jemne ich otočiť a vytiahnuť spolu s celou nohou. Ak je noha pevne zakorenená, použite nožík a opatrne ju odrežte pri zemi. Zberatelia by sa mali snažiť huby čistiť už priamo v lese – odstrániť prebytočnú zeminu a lístie.

„Nazbierajme iba toľko húb, koľko dokážeme spracovať, poprípade urobiť radosť rodine, priateľom a dobrým známym. Bolo by to veľké „barbarstvo“, keby sme nazbierané huby vyhodili do kontajnera len preto, že sme mali „veľké oči“. V lese mohli urobiť viac osohu,“ informujú na portály Nahuby.sk.

Napríklad v susedom Rakúsku je povolené nazbierať na jednu osobu len 2 kg húb.

Zbierať celé huby alebo len hlavičky?

Veľa hubárov si kladie otázku, či zbierať celé huby, alebo len hlavičky. Odporúča sa zbierať celé huby, pretože práve noha obsahuje dôležité informácie o druhu huby. Napríklad jedovaté muchotrávky majú typické znaky práve na spodnej časti nohy. Zberanie celej huby pomáha pri identifikácii a zvyšuje bezpečnosť.

Ako spoznať dobrý hríb?

Jedným z najcennejších úlovkov slovenských hubárov je pravý hríb smrekový (Boletus edulis), známy aj ako dubák. Pri jeho zbere je dôležité dbať na niekoľko znakov:

  • Hlavička má byť pevná, hladká a jednoliata, nie popraskaná.
  • Farba sa pohybuje od svetlohnedej po tmavohnedú.
  • Nohy sú biele alebo krémové, bez škvrnitosti.
  • Spodná strana klobúka, čiže rúrky, by mala mať bielu až žltkastú farbu. Ak sú rúrky sivasté alebo zelenkavé, huba je stará a nie je vhodná na konzumáciu.
zväčšiť Kysuce, september 2022. Rastú! Foto: Radovan Jakuš
Kysuce, hríb, hríbik, huba, hubárska sezóna Kysuce, september 2022. Rastú!

Kedy a kde vyraziť na huby?

Najlepší čas na zber húb je skoro ráno, keď je les ešte vlhký od rosy a menej návštevníkov narušilo prirodzené prostredie. Po daždi, keď sa pôda nasýti vodou, rastú huby najrýchlejšie. Preto sa oplatí sledovať predpovede počasia a vyraziť do lesa hneď po daždi.

Ideálne oblasti pre zber sú okolo smrekových, borovicových a dubových lesov, ktoré poskytujú hubám dostatok živín a ochranu pred priamym slnkom. Na Slovensku sú tiež najznámejšie lokality na huby napríklad lesy okolo Pezinka, Kysúc, Oravy či Horehronia.

Opatrnosť je na mieste

Je dôležité spomenúť, že zbieranie húb môže byť nielen relaxačnou činnosťou, ale aj potenciálnym rizikom. Každý hubár by mal poznať aspoň základné druhy jedovatých húb. Medzi najnebezpečnejšie patrí muchotrávka zelená (Amanita phalloides), ktorej otrava je často smrteľná. Pri akýchkoľvek pochybnostiach o identifikácii huby je lepšie nechať ju v lese.

zväčšiť Smrteľne jedovatá huba Muchotrávka zelená. Jej... Foto: SHUTTERSTOCK
muchotrávka zelená, huby, otrava, jed, smrteľne jedovatá, muchotrávka Smrteľne jedovatá huba Muchotrávka zelená. Jej zákernosť spočíva v tom, že prvé príznaky otravy - vracanie a hnačky - sa dostavia 6-24 hodín po konzumácii. Po fáze tráviacich ťažkostí nastane fáza zlepšenia, ktorá je len dočasná. Neskôr zlyhajú orgány.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #huby #hubárstvo #hríb