Hoci oproti minulému roku ide o pokles osem percent, deti majú stále jednoduchý prístup ku kúpe tabakových výrobkov. Vyplýva to z kontrol Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) a iniciatívy Na veku záleží.
Kontrolná akcia prebiehala od 15. júla do 2. augusta. Pod dohľadom inšpektorov sa desať detí vo veku 11 až 14 rokov a 16 mladistvých vo veku 15 až 17 rokov zúčastnilo na 853 kontrolách. Išlo podľa riaditeľky SOI Nadeždy Machútovej o historicky najväčší počet kontrol. Akcie sa konali v 812 kamenných obchodoch, ako sú obchodné reťazce, trafiky, obchodné centrá, čerpacie stanice, gastro prevádzky, a v 41 e-shopoch.
„Pri vekovej skupine 11 až 14 rokov v prevádzkach ako elektro, textil, kaviarne, gastro si až 30 percent detí kúpilo cigarety. Toto číslo je veľmi zlé,“ priblížila Machútová. Najväčšie porušenie zákona odhalili inšpektori podľa Machútovej na čerpacích staniciach. V takmer každom treťom prípade (38,9 percenta) nedodržali obchodníci vekové obmedzenie. Zo 118 kontrolovaných púmp došlo k porušeniu zákona v 46 prípadoch.
Čo hrozí obchodníkom za predaj tabakových výrobkov deťom?
Slovenská obchodná inšpekcia uloží pokutu od 331 eur do 6 638 eur fyzickej osobe-podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá nerešpektuje zákaz alebo obmedzenie predaja tabakových výrobkov a výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, podľa § 6.
V novinových stánkoch a trafikách bolo 21,8 percenta porušení. Kontrolóri zistili pochybenia v 23,9 percenta u obchodných reťazcov. Najviac porušení zákona zistili v Košickom kraji (38,3 percenta), najmenej v Prešovskom (12,9 percenta) a Bratislavskom kraji (12,2 percenta).
Problematický ostáva aj online priestor
Kontroly ukázali, že problém nie je len v kamenných predajniach, ale aj pri online nákupoch. SOI tam vykonala 41 kontrol a k porušeniu zákona došlo v tretine prípadov (31,7 percenta), konkrétne pri 13 nákupoch. Elektronický systém overovania veku použil obchodník v 18 prípadoch. V štyroch prípadoch nebolo možné vyhodnotiť funkčnosť systému overovania veku používaného obchodníkom. V ôsmich prípadoch mali vek overiť osobne na predajni, z toho u šiestich detí tak obchodník neurobil. Spôsob doručenia prostredníctvom kuriéra zvolilo sedem ľudí, z toho u troch nebol vek kupujúceho overený. Prostredníctvom doručenia tovaru na samoobslužné výdajné miesto spravili štyri kontroly a k porušeniu došlo v štyroch prípadoch.
Ľahostajnosť, alebo biznis?
„Aj napriek pravidelným školeniam, jasným zákonným obmedzeniam a viacstupňovým kontrolám je vidieť, že časť predavačov sa stále stavia ľahostajne k svojej zodpovednosti a vedome obchádza pravidlá,“ skonštatovala riaditeľka SOI. Táto ľahostajnosť podľa nej vedie k tomu, že sa tabakové výrobky dostávajú do rúk neplnoletých osôb.
Prezident Zväzu obchodu SR Filip Kasana tvrdí, že obchodníci si plne uvedomujú svoju zodpovednosť za dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov a vekového limitu 18 rokov. „Dbáme na to, aby každý náš zamestnanec, ktorý je oprávnený predávať tabakové výrobky či produkty na fajčenie, vnímal svoju mieru zodpovednosti v právnej aj etickej rovine pri ich predaji,“ podotkol.
Obchodníci sa majú budúci týždeň stretnúť pri okrúhlom stole spolu s iniciatívou Na veku záleží a SOI. Spoločne budú hľadať nové spôsoby, ako ešte lepšie chrániť mládež pred prístupom k tabakovým výrobkom.