Tam, kde strácame ostražitosť, striehne niekto, kto by to rád zneužil vo svoj prospech. A podvodníkom sa darí ľudí oklamať a pripraviť o nemalé finančné sumy. Podľa Sylvie Ďatelinkovej, právničky Slovenskej bankovej asociácie, sú on-line nákupy bezpečné vtedy, keď dodržiavame všetky zásady bezpečného nakupovania. Zodpovedala aj ďalšie dôležité otázky, ktoré nám napovedia, ako neprísť pri platbách zbytočne o financie.
Čo patrí medzi základné zásady bezpečného nakupovania?
Medzi úplný základ patrí výber overeného a na trhu etablovaného obchodníka, ktorý umožňuje realizovať platby bezpečným spôsobom. Netreba zabúdať na to, že podvodníci sú mimoriadne sofistikovaní a stále hľadajú nové spôsoby, ako vás oklamať. Neváhajú pritom zneužívať dôverčivosť nakupujúcich, ale aj mená obchodníkov. Propagujú falošný e-shop či ponúkajú neexistujúci tovar, alebo vytvoria podvrhnutú webovú stránku, ktorá je na prvý pohľad na nerozoznanie od skutočnej webovej stránky na trhu už pôsobiaceho obchodníka. Aby ste takýmto podvodným praktikám nenaleteli, je potrebné si všímať akékoľvek varovné signály, ktoré javia podvodnú formu konania, a reflektovať na ne. Nedať sa zlákať neopakovateľnou ponukou. Kontrolka by vám mala zasvietiť v prípade absentujúcich informácií o obchodníkovi, ako sú kontaktné údaje, obchodné podmienky, reklamačný poriadok, ale tiež aj pri podozrivo nízkej cene ponúkaného tovaru. Dnes sa podvody neobmedzujú len na podvodné e-shopy, ale s podvodným konaním sa môžete stretnúť aj na inzertných portáloch.
Ako rozpoznám podvodný e-shop, čo si mám všímať?
Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ sa rozhodnete realizovať on-line nákup, mali by ste si preveriť obchodníka. Prečítať si o ňom recenzie, nielen na stránke obchodníka, pričom sa zamerajte na negatívne recenzie. Poznať by ste mali obchodné podmienky obchodníka, reklamačný poriadok, aby ste vedeli, na čo máte v prípade potreby nárok. Už samotná absencia týchto dokumentov na webovej stránke obchodníka vrátane možnosti odstúpenia od zmluvy môže vyvolávať nedôveryhodný dojem. Podstatné je tiež poznať kontaktné údaje obchodníka. Spozornieť by ste mali pri nedostatočných informáciách o obchodníkovi, ak nie sú na neho dohľadateľné recenzie, prípadne, ak o ňom existujú recenzie iba na jeho webovej stránke, pri neexistujúcej zákazníckej podpore, pri príliš nízkych cenách ponúkaných tovarov v porovnaní s konkurenciou, ale aj pri nedostatočných informáciách o ponúkanom tovare. Podvodného obchodníka môže prezradiť vymedzenie spôsobu platby, ktorý ako jedinú možnosť úhrady umožňuje platbu vopred prevodom. Bežnou praxou internetových obchodníkov je umožňovať rôzne spôsoby platby, od platby prevodom, kartou či na dobierku.
Podvodná stránka môže, čo sa vzhľadu týka, vyzerať neprofesionálne a obsahovať štylistické a gramatické chyby. Zamerajte sa aj na zloženie webovej stránky obchodníka, či v jej názve nie je preklep a či adresa skutočne zodpovedá obsahu webovej stránky. Všímať si treba aj registráciu domény obchodníka, zbystriť pozornosť by ste mali, ak bola doména registrovaná krátko predtým, ako obchodník začal ponúkať tovar za mimoriadne výhodné ceny.
Čítajte viac Toto sú triky obchodníkov, ktorými zákazníkov donútia kúpiť aj tovar, ktorého cena vôbec nie je výhodná. V období Black Friday sa ich oplatí poznaťAko rozpoznám podvodné konanie pri predaji tovaru cez inzertné portály, čo je takým varovným znakom?
V prvom rade je to štýl komunikácie, ktorý prebieha medzi vami a potenciálnym kupujúcim. Komunikácia je neosobná, miestami až nátlaková. Pri predaji tovaru cez inzertné portály je vyžiadanie údajov o platobnej karte podvodným znakom. Pre účely prijatia platby poskytnite potenciálnemu kupujúcemu výlučne číslo vášho platobného účtu.
Ako nakupovať bezpečne?
Predtým, než pristúpite k záväznej objednávke, prečítajte si obchodné podmienky obchodníka a reklamačný poriadok. Nakupujte výlučne u autorizovaných a dôveryhodných obchodníkov. Dôveryhodnosť obchodníka si môžete overiť na základe verejne dostupných recenzií a odporučení od predchádzajúcich zákazníkov. Skutočnosť, či internetový obchodník používa na odosielanie údajov šifrovanú komunikáciu, si môžete veľmi ľahko overiť v URL lište kliknutím na ikonu visiaceho zámku. Bezpečnú webovú stránku rozpoznáte tak, že táto začína v tvare https:// a nezabezpečená t.j. nešifrovaná začína v tvare . Dôveryhodnosť webovej stránky obchodníka si môžete tiež overiť na webovej stránke https://www.scamadviser.com. Serióznych slovenských internetových obchodníkov rozpoznáte podľa certifikátu SAEC.
Ďalším podstatným pravidlom je nákupy realizovať len zo zariadenia, ktoré je zabezpečené proti zneužitiu dôverných údajov. To znamená, že ide o zariadenie, ktoré má pravidelne aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a antivírusový program. Vyvarujte sa tiež sťahovaniu neznámych programov a príloh do zariadenia, ktoré využívate na prihlasovanie do elektronického bankovníctva.
Akou formou odporúčate platiť za tovar pri on-line nákupoch?
Pri nákupoch odporúčam v čo najvyššej možnej miere využívať platobnú kartu, nakoľko patrí k bezpečným platobným nástrojom. Je však potrebné dodržiavať bezpečnostné zásady. K platobnej karte sú často poskytované rôzne doplnkové služby, ako napríklad poistenie či výhody v podobe percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok. Navyše, ak platíte kartou a stretnete sa s nepoctivým obchodníkom, môžete vašu banku požiadať o sprostredkovanie vrátenia platby, tzv. službu chargeback.
Čítajte viac Luxus nie pre každého. Za obľúbený nápoj si budúci rok riadne priplatíme. Ceny pôjdu hore aj o 30 percent. Vzdajú sa Slováci každodenného rituálu?Aké pravidlá je potrebné dodržiavať pri používaní platobnej karty?
Medzi základné pravidlá patrí skontrolovať pred potvrdením platby výšku sumy uvedenú na platobnom termináli. PIN kód zadávať prekrytím klávesnice tak, aby nebola viditeľná vami zadávaná číselná kombinácia. Ak potrebujete za tovar zaplatiť v hotovosti, pre výber hotovosti z bankomatu si vyberte bankomat, ktorý je umiestnený na frekventovanom mieste a pri zadávaní PIN kódu dbajte na bezpečnosť. Počkajte, kým vám bankomat nevydá peňažné prostriedky a doklad o výdaji peňažnej hotovosti. Pre účely nákupov vyberajte hotovosť iba v takej výške, v akej plánujete nákupy realizovať. Ďalším mimoriadne dôležitým pravidlom je chrániť citlivé údaje o platobnej karte, PIN kód ku platobnej karte a rovnako tak prístupové práva do elektronického bankovníctva. To znamená, že nikomu tieto údaje neposkytujte, nikam si ich nezapisujte ani ich nikomu neoznamujte. Na účely platby na internete môžete využiť jednorazovú virtuálnu platobnú kartu.
Čo v prípade, ak ste si tovar objednali cez podvodný e-shop a odrazu zistíte, že vám z účtu zmizli finančné prostriedky? Je možné ich získať späť a ako mám postupovať?
V prípade, že ste za tovar zaplatili platobnou kartou, môžete sa obrátiť na vašu banku, ktorá vám platobnú kartu vydala, a požiadať o chargeback. Ide o reklamačné konanie platobnej operácie prostredníctvom kartovej spoločnosti. Konanie sa riadi pravidlami kartových spoločností, pričom banka v ňom vystupuje v postavení sprostredkovateľa žiadosti o chargeback. Služba je určená pre každého držiteľa platobnej karty, ktorý uskutočnil platobnú transakciu platobnou kartou a stretol sa s nepoctivým obchodníkom.
Ak ste za tovar zaplatili prevodom a platbu ste odoslali na nesprávne číslo účtu, môžete sa so žiadosťou o spoluprácu pri sprostredkovaní vrátenia omylom zaslanej platby obrátiť priamo na banku, z ktorej bola platba odoslaná.
Samotné vrátenie platby realizovanej prevodom, resp. jej spätné zúčtovanie je závislé nielen od udelenia súhlasu príjemcu s vrátením platby, ale tiež od dostatočného množstva finančných prostriedkov, resp. zostatku na účte príjemcu, z ktorého sa má zúčtovanie vykonať.
Ak vrátenie sumy platobnej operácie nie je možné, vaša banka vám na základe písomnej žiadosti poskytne všetky dostupné informácie, ktoré sú potrebné na uplatnenie právneho nároku na získanie sumy platobnej operácie.
Je už na vašom rozhodnutí, aké právne kroky v súvislosti s vymáhaním sumy platobnej operácie voči príjemcovi platby podniknete. Máte možnosť podať trestné oznámenie na polícii a súčasne sa domáhať po príjemcovi platby mimosúdnou a/alebo súdnou cestou vrátenia bezdôvodného obohatenia.