Modrotlač, indigom na modro sfarbená a potlačená tkanina, je od roku 2018 súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Slovensko sa na tomto viacnárodnom projekte podieľalo spoločne s Českom, Rakúskom, Nemeckom a Maďarskom. Technika modrotlače, ktorá na našom území prenikla na vidiek v 19. storočí, sa stala neoddeliteľnou súčasťou ľudového odevu a bytového textilu.
Aj napriek postupnému zániku v druhej polovici 20. storočia ožíva modrotlač doteraz v modernom dizajne a móde, čo potvrdzuje jej nadčasový charakter a hodnotu.
Minca ako umelecký skvost
Zberateľská minca, ktorej autorom je Karol Ličko, bola vyrobená v Mincovni Kremnica – jednej z najstarších a najprestížnejších mincovní na svete. Minca obsahuje 90 % zlata, doplneného striebrom a meďou, s hmotnosťou 9,5 gramu a priemerom 26 mm.
Lícna strana
Na lícnej strane mince je zobrazený remeselník pri vzorovaní plátna, doplnený o autentickú drevenú formu a vysiacú, zafarbenú látku. Významné prvky dopĺňajú štátny znak Slovenskej republiky, nominálna hodnota 100 eur, nápis „SLOVENSKO“ a letopočet 2024.
Rubová strana Rub je opticky rozdelený na dve časti. Vľavo je nápis „MODROTLAČ“ spolu s textom „NEHMOTNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO“. Pravú časť zdobí kytica z lícnej strany v podobe vytlačeného vzoru, obohatená o ornamentálne pásiky.
Limitovaný náklad pre zberateľov
Zberateľská minca bola vyrobená v limitovanom náklade 5 600 kusov v proof kvalite, ktorá zdôrazňuje precíznosť spracovania a zrkadlovo hladký povrch.
Emisia tejto zlatej mince je nielen prejavom pocty modrotlači, ale aj pripomienkou toho, ako dôležité je zachovanie a propagácia nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Pre zberateľov aj milovníkov histórie je to jedinečná príležitosť vlastniť kúsok našej tradície, premenený na umelecké dielo.