Fio bankaFio banka

Slintačka a krívačka na Slovensku. Ako to ovplyvní ceny mäsa a mlieka v supermarketoch?

Podľa analytika finančných trhov Mareka Nemkyho môžu mať slintačka a krívačka, nepriaznivý dopad na domácu farmársku produkciu. Ako upozorňuje, choroba sa šíri veľmi rýchlo, čo si vyžaduje okamžitú reakciu pri identifikácii nových prípadov. "Infikované a ohrozené zvieratá musia byť bezodkladne eliminované, čo vedie k okamžitej strate produkcie na postihnutých farmách," tvrdí.

25.03.2025 06:00
debata (4)
Fico: Ak by boli napadnuté všetky chovy, tak nám padne na kolená celé poľnohospodárstvo a potravinársky priemysel
Video
Zdroj: TV Pravda

Nemky pripomína, že podobná epidémia zasiahla v roku 2001 Spojené kráľovstvo, kde sa choroba rozšírila na takmer 2 000 fariem. „Výsledkom bolo zlikvidovanie približne šiestich miliónov zvierat a ekonomická škoda presahujúca 6,5 miliardy eur,“ dodáva. Tento historický príklad podľa neho ukazuje, že rýchla reakcia je kľúčová na minimalizáciu dopadov, a preto Slovensko zavádza prísne opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy. „K nim patrí aj dočasné obmedzenie obchodu s farmárskymi produktmi a živými zvieratami v postihnutých oblastiach,“ vysvetľuje.

Slovensko nie je veľký hráč

Ani Slovensko, ani Maďarsko aktuálne nepatria medzi významných producentov v oblastiach, ktoré boli výrazne zasiahnuté nedávnou epidémiou. Slovensko ročne vyprodukuje približne 813 tisíc ton mlieka, čo predstavuje iba 0,56 % z celkovej produkcie Európskej únie, zatiaľ čo Maďarsko s produkciou 1731 tisíc ton mlieka dosahuje podiel 1,19 %. Tieto údaje naznačujú, že krátkodobé dopady na lokálny trh by mohli byť značné avšak na európsky trh to výrazný dopad mať nebude.

Analytik uvádza, že pokiaľ ide o produkciu hovädzieho mäsa, ani tu nie sú tieto krajiny výraznými hráčmi. Na Slovensku sa ročne na mäso zabije približne 24 tisíc kusov dobytka, zatiaľ čo v Maďarsku je to okolo 84 tisíc kusov. V porovnaní s celoeurópskou ročnou produkciou 22,35 milióna kusov dobytka, Slovensko predstavuje len 0,11 % a Maďarsko 0,38 % európskej produkcie, čo opäť poukazuje na ich minimálny podiel.

Dôležité opatrenia

Signifikantný vplyv na spotrebiteľské ceny by však mohlo mať rozšírenie tejto choroby do krajín ako Poľsko, ktoré má približne 9 % podiel na európskej produkcii. V takom prípade by sme mohli očakávať výraznejšie ekonomické následky na úrovni spotrebiteľských cien. Aktuálne sa epidémia slintačky a krívačky javí skôr ako lokálny epidemiologický problém. Tento scenár sa podobá situácii v Nemecku na začiatku roka, kde sa podarilo ochorenie rýchlo identifikovať a efektívne zastaviť. V dôsledku týchto opatrení už v súčasnosti v Nemecku neevidujú ďalšie prípady nákazy. Tento príklad poukazuje na dôležitosť rýchlej reakcie a efektívnych opatrení v boji proti šíreniu takýchto chorôb, čo môže výrazne obmedziť ich dopad na lokálne farmárske komunity a ekonomiku.

„Keď sa zameriame na súčasné ohrozené farmy, zistíme, že bolo zasiahnutých približne 2771 kusov hovädzieho dobytka. Toto číslo predstavuje len malý podiel v porovnaní s celkovým počtom približne 400 tisíc kusov hovädzieho dobytka na Slovensku,“ vysvetľuje Nemky. Ďalej dodáva, že výraznejšie postihnuté boli dojnice, z celkového počtu približne 110 tisíc kusov na Slovensku bolo na týchto farmách postihnutých 1700 dojníc, čo je 1,55 %. Napriek tomu by dopad na spotrebiteľské ceny mal byť minimálny. Táto situácia nám ukazuje, že i keď epidémia postihuje istý podiel farmárskeho sektora, v širšom kontexte slovenského poľnohospodárstva ide stále len o relatívne malé čísla, čo by malo znamenať iba obmedzené ekonomické následky.

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Potraviny #mäso #mlieko #slintačka a krívačka na Slovensku