Fio bankaFio banka

Na trhu sa objavili nebezpečné farby na vlasy, obsahujú látku, ktorá môže spôsobiť poruchy plodnosti. Ide o produkty známych značiek, výrobca vysvetlil, ako to naozaj je

České úrady vydali oficiálne varovanie pred niektorými farbami na vlasy známych značiek Syoss a Schwarzkopf. Dôvodom je prítomnosť zakázanej látky lilial, ktorá sa považuje za toxickú a môže predstavovať riziko pre zdravie spotrebiteľov.

26.03.2025 14:05
debata (3)
Dá sa reklamovať tovar bez bločku a musí byť v pôvodnom obale? Pozor, obchodníci často zavádzajú
Video
Zdroj: TV Pravda

Podľa českej hlavnej hygieničky Barbory Mackovej testy na zvieratách preukázali, že lilial je toxický pre reprodukciu, čo znamená, že jeho používanie v kozmetických produktoch môže mať negatívne osobné dôsledky. Európska legislatíva takéto látky v kozmetike prísne zakazuje.

Ktoré produkty sú nebezpečné?

Podľa zistení kontrolných orgánov obsahujú lilial nasledujúce farby na vlasy:

  • Schwarzkopf, Palette, INTENSIVE COLOR CREME, NEW FASHION COLLECTION, 6–79 FIALOVĚ MĚDĚNÝ číslo šarže/ sp. do: 0814790336 EAN: 9000101214024 Zem pôvodu: Nemecko
  • Schwarzkopf, Palette, INTENSIVE COLOR CREME, BW7 KOUŘOVĚ TMAVĚ PLAVÝ, 7–46 číslo šarže/ sp. do: neuvedená EAN: 9000101024135 Zem pôvodu: Maďarsko
  • Schwarzkopf, Palette, INTENSIVE COLOR CREME, RV6 ŠARLATOVĚ ČERVENÝ, 7–887 číslo šarže/ sp. do: 0804293314 EAN: 9000101003291 Zem pôvodu: Maďarsko
  • Syoss Professional Performance, Permanent Coloration, odtieň Jantarově hnědý 4–88, šarže: 022493323 a čiarovým kódom 9000100927611
  • Syoss Professional Performance, Permanent Coloration Salonplex, odtieň Tmavý perleťově plavý 7–53, šarže: 0218982954 a čiarovým kódom 9000101098488

Tieto produkty boli vyrábané v Nemecku a Maďarsku a distribuuje ich viacero obchodných reťazcov po celej Európe.

Prečo je lilial nebezpečný?

Látka lilial, chemicky označená ako 2-(4-terc-butylbenzyl) propanal, je klasifikovaná ako toxická pre reprodukciu. Podľa Štátneho zdravotného ústavu v Česku výskumy ukázali, že dlhodobá expozícia môže spôsobiť poruchy plodnosti a negatívne ovplyvniť zdravie užívateľov.

Vzhľadom na tieto riziká Európska únia v rámci nariadenia (ES) č. 1223/2009 zaradila lilial medzi zakázané látky v kozmetických produktoch.

Čo robiť, ak ste si zakúpili nebezpečnú farbu?

Ak ste si niektorý z uvedených produktov zakúpili, odborníci odporúčajú ho okamžite prestať používať. Spotrebitelia môžu farby reklamovať v mieste nákupu alebo ich odovzdať na zbernom mieste pre nebezpečné odpady.

Ministerstvo zdravotníctva v ČR naďalej monitoruje situáciu a vyzýva predajné reťazce, aby stiahli nebezpečné produkty z trhu. Ak máte pochybnosti o bezpečnosti kozmetiky, vždy si skontrolujte jej zloženie a aktuálne varovania úradov.

Výrobca reaguje a vysvetľuje ako to je

Spoločnosť Henkel prehlasuje, že v žiadnych svojich produktoch nepoužíva látku Lilial a vždy postupovala a postupuje v súlade s platnou legislatívou, a je to tak aj s výrobkami značky Syoss a Palette. V súvislosti so zákazom používania vonnej látky Lilial zo strany EÚ už dávno pred marcom roku 2022 prispôsobila svoje receptúry. Preto už niekoľko rokov spoločnosť Henkel nevyrába a nepredáva žiadny produkt, ktorý by obsahoval butylfenylmetylpropional (Lilial).

„Všetky naše výrobky sú bezpečné, v súlade so všetkými zákonmi EÚ a sú dôkladne testované. Spotrebitelia môžu všetky naše produkty s dôverou používať,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Henkel Roman Kýr.

Výrobky, ktoré sa teraz objavili v systéme Rapex EU (Rapid Exchange of Information System) a bolo vydané varovanie Hygienickou stanicou hl. m. Prahy, sú staré šarže z rokov 2013 a 2018, teda distribuované na trh dávno pred zákazom používania Lilialu, a ide o ojedinelé prípady v jednotkách kusov. Spoločnosť Henkel v dostatočnom časovom predstihu zmenila receptúry a zastavila distribúciu všetkých výrobkov s látkou butylfenyletylpropional (Lilial).

Povinnosťou spoločnosti Henkel je zabezpečiť, aby naše produkty boli bezpečné pre zákazníkov a životné prostredie. Z tohto dôvodu naši odborníci posudzujú prísady na základe aktuálnych vedeckých poznatkov. Na trh sa tak dostanú len produkty, ktoré sú bezpečné, schválené a v súlade s aktuálne platnou legislatívou.

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #nebezpečná kozmetika