Ako vrátiť mladé mozgy naspäť domov

Jana Véghová | 01.12.2009 07:16
Manažér, profesia, telefón, mobil, zamestnanie Foto:
Ilustračné foto
Agentúra InterStudy potvrdzuje, že čoraz viac mladých ľudí chce študovať v zahraničí. Priťahujú ich kvalitnejšie vybavené školy a vidina lepšieho uplatnenia v praxi. Mnohí po škole zostávajú pracovať v krajine, kde študovali. A tak sa čoraz častejšie vynára otázka, ako vrátiť späť talentovaných ľudí, ktorí zostali v zahraničí.

Podľa štatistík v prvom štvrťroku tohto roka pracovalo v zahraničí 128 000 Slovákov, čo predstavuje 5,4¤% z celkového počtu pracujúcich Slovákov v prvom štvrťroku. Hoci počet Slovákov pracujúcich v zahraničí oproti roku 2008 klesol o 27,1 %, vrátili sa predovšetkým menej kvalifikovaní ľu­dia.

Skúsení špecialisti a manažéri, ľudia s dlhoročnou medzinárodnou praxou a multikultúrnou skúsenosťou ostávajú naďalej v zahraničí, kde rozvíjajú svoj potenciál.

Únik mozgov zo Slovenska je aj počas hospodárskej krízy stále aktuálna téma. Nedostatok špecialistov je akoby iróniou v čase, keď mnoho aj kvalitných ľudí ostáva bez práce a naďalej sa hovorí o znižovaní nákladov a ďalšom prepúšťaní.

Podľa Stanky Švecovej, zakladateľky portálu KarieraBezHranic.sk potrebujeme návrat profesionálov a špecialistov, ktorí budú chcieť prinášať inovácie do rôznych odvetví. Práve na túto potrebu reaguje nový projekt SlovenskoCalling (Projekt môžete sledovať cez rôzne sociálne siete ako Twitter, Facebook, LinkedIn alebo cez jeho web www.slovenskocalling.sk.).

Na otázku, komu je projekt určený, Stanka Švecová odpovedá: „SlovenskoCalling je pre ľudí, ktorí zvažujú návrat a chcú ho zrealizovať čo najlepšie – možno sa aj dať presvedčiť, že vrátiť sa má význam. A je aj pre organizácie, ktoré vedia, že potrebujú talenty s medzinárodnou skúsenosťou.“

Potrebu špecifických skúseností a talentu potvrdzujú tak medzinárodné, ako aj slovenské firmy.

„V našom biznise sa stretávame so špecifickými požiadavkami na niektorých našich profesionálov, kde potrebujeme Slovákov so zahraničnými skúsenosťami a know-how,“ tvrdí Zuzana Nosková zo spoločnosti J & T.

Alexander Cimbaľák, zakladateľ a riaditeľ úspešnej slovenskej spoločnosti ACE enterprise Slovakia, podporuje projekt slovami: „Slovensko potrebuje takýchto ľudí.“ O zahraničných Slovákov prejavili záujem aj spoločnosti TARGET Executive Search a Európske obchodné centrum Dell v Bratislave, ktoré sa stali partnermi projektu.