Čierne stavby zrovnali buldozéry so zemou. V Moskve
Moskovská radnica sľúbila odstrániť čierne stavby v prírodných rezerváciách na okraji hlavného mesta Ruska. Buldozéry sa už zahryzli do chatiek penzistov a viliek ruskej strednej vrstvy v osade Rečnik na brehoch rieky Moskva. Starosta Jurij Lužkov upokojuje rozhorčenú verejnosť sľubmi, že nasledovať budú luxusné satelity s bytmi za milióny dolárov, v ktorých bývajú aj ministri Putinovej vlády.
Likvidácia osady, ktorá vznikla už v 50. rokoch minulého storočia, sa začala koncom januára, keď sa v rannom šere a v prítomnosti pohotovostnej jednotky pustili do práce exekútori s buldozérmi. Ešte predtým policajti pozatýkali hliadky osadníkov. Odvtedy sa 22 zo štyroch desiatok domov, ktoré radnica vybrala na zbúranie, premenilo na rumovisko.
Nejde iba o chatky, ale aj o hotové paláce, ako uviedol šéf štvrte Vitalij Nikitin. Vraj vznikli z rozkradnutých peňazí a na záhradkách mohli vyrásť len kvôli úplatkom. Má to vraj skončiť.
„V dokumentoch stálo čierne na bielom, že je povolené sadiť jablone a hrušky, ale bez práva stavať,“ odmieta prefekt Oleg Mitvol námietky osadníkov. Známy ekológ, ktorý teraz stojí na čele severnej časti metropole, sa už v minulosti preslávil bojom s čiernymi stavbami prominentov. Teraz má na muške štyri stovky domov v rôznych častiach mesta.
Právna situácia sa ukazuje byť neprehľadná. Mesto argumentuje verdiktami súdu, majitelia domov namietajú, že súdy sa ešte neskončili. Otázkou vraj je aj to, či sa na Rečnik nevzťahuje tzv. chatová amnestia, ktorá zlegalizovala čierne stavby, ak ich majitelia platili dane. Medzitým bol zbúraný aj dom, ktorý nestál na moskovskej, ale na federálnej pôde.
Bitka ešte nie je skončená. Rečnik sa stal aj symbolom občianskeho odporu. Majitelia odmietajú svoje príbytky vypratať, na pomoc im prišla krajná ľavica aj nacionalisti. Zároveň pokračuje zápas o vrejnú mienku. Osady sa zastávajú nielen ochrancovia ľudských práv, vrátane federálneho ombudsmana a opoziční politici, ale aj členovia prezidentovho poradného zboru, ktorí žiadajú o prímerie, kým sa situácia vyjasní.
„Vyháňať ľudí do dvadsaťpäťstupňového mrazu je neľudské,“ obvinil radnicu známy právnik Alexandr Kučerena.
„Rečnik je príkladom, že v Rusku nie je vlastnícke právo zaručené zákonom, ale postavením (vlastníka),“ tvrdí šéf opozičnej strany Jabloko Sergej Mitrochin.
„Keby som nebojoval vo vojme, Lužkov by nebol starostom, ale Hitlerovým otrokom,“ preklína starostu deväťdesiatročný Filip Ciglakov, najstarší obyvateľ osady, ktorý si domček v Rečniku postavil vlastnými rukami.
Prokremeľské mládežnícke hnutie Naši ponúklo 69 veteránom z osady bezplatnú právnu pomoc. „V nevyhnutnom prípade budeme brániť záujmy veteránov na súde,“ sľúbilo hnutie, v minulosti známe nemilosrdnými akciami proti protivníkom Kremľu.
Buldozéry však nezastavili žiadne výzvy, slzy, nadávka ani zápalná fľaša, ktorá ale nezačala horieť. Ani vyhrážky obyvateľov osady, že roztrhajú ruské pasy a požiadajú v cudzine o azyl alebo, že sa upália.
Starosta Lužkov označuje búranie za „víťazstvo zákona“ a sľubuje, že na mieste osady vybuduje park. Podľa prieskumu denníka Izvestija si však až 70 percent Moskovčanov myslí, že niekto chce lukratívne pozemky získať.
Je verejným tajomstvom, že dlhé panovanie Lužkova v Moskve sprevádzal vzostup stavebnej firmy starostovej ženy Jeleny Baturinovej, najbohatšej ruskej podnikateľky. Jej majetok sa odhaduje na miliardu dolárov. Ale s každým kritikom pomerov sa Lužkov a Baturinová úporne súdia – a moskovské súdy im dávajú za pravdu.
Starosta prešiel do protiútoku. „Tu mali byť športoviská a nie domy ľudí, ktorí tu žijú. Určite ich zažalujeme na súde,“ vyhlásil Lužkov na adresu „elitného sídliska“ Ostrov fantázie, ktorého sa buldozéry doposiaľ nedotkli, hoci je v susedstve Rečnika.
Bývajú tam aj ministri Viktor Christenko a Taťjana Golikovová, ďalší politici, podnikatelia a generáli.
„Je mi jedno, kto tam žije. Dôležité je, či býva podľa zákona alebo nie. Máme jedinečnú šancu urobiť poriadok,“ vyhlásil prefekt Mitvol v denníku Kommersant na adresu ďalšieho luxusného sídliska, postaveného načierno, ktoré má nasledovať.
Lužkov vládne v Moskve takmer dve desaťročia. Ale dlhovekých gubernátorov teraz šéf Kremľa strieda jedného za druhým. Starostu vraj zatiaľ zachránilo len to, že doposiaľ na túto kľúčovú pozíciu Kremeľ nemá náhradníka.
„Lužkov chápe, že sa blíži koniec jeho éry. Búraním domov za milióny dolárov môže získať podporu ľudí, ktorí si pomyslia, že bojoval s boháčmi a trpel za ľud,“ domnieva sa šéf podnikateľov Andrej Bunič.