Do konca septembra možno zmeniť dodávateľa elektriny

TASR | 09.09.2010 10:13
Elektrina Foto:
Ilustračné foto
Domácnosti a firmy, ktoré chcú od budúceho roka odoberať elektrinu od iného dodávateľa, majú čas na vypovedanie zmluvy len do konca septembra.

„Nová legislatíva umožňuje domácnostiam meniť dodávateľa každý štvrťrok, a to k prvému aprílu, júlu, októbru a januáru. Obchodné podmienky tradičných dodávateľov však spravidla predpokladajú výpoveď ročného kontraktu ku koncu septembra, preto by odberatelia mali prehodnotiť zmenu práve v tomto období,“ vysvetlil riaditeľ spoločnosti Elgas, s.r.o., Michal Bella.

Vďaka liberalizácii trhu s dodávkami elektrickej energie si obyvatelia Slovenska už tretí rok môžu vybrať firmu, ktorá im bude elektrinu dodávať. Zmena je jednoduchá a vďaka nedávnemu rozhodnutiu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví navyše pre každého bezplatná.

Po podpise zmluvy nový dodávateľ preberá na seba po splnomocnení zvyšnú administratívnu ťarchu, ako aj ukončenie zmluvy o dodávke s predošlým dodávateľom. „Aby bola zmena právoplatná, v mnohých prípadoch treba novú zmluvu uzatvoriť najneskôr do 30. septembra, vo výnimočných prípadoch do 31. októbra, aby odberateľ stihol výpovednú lehotu doterajšej dodávateľskej spoločnosti,“ uviedol ďalej Bella.

Ostatné formality, ako napríklad oznámenie zmeny dodávateľa distribučnej spoločnosti, ktoré treba vykonať do 40 dní od zmeny, po splnomocnení od odberateľa preberá nový dodávateľ.