Štátna prémia zo stavebného sporenia sa zníži

TASR | 12.08.2010 13:17
Reality, dom, hypotéka, peniaze
Ilustračné foto Autor:
Výška štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2011 klesne na 10 % z ročného vkladu, dosiahne najviac sumu 66,39 eura. Vyplýva to z návrhu opatrenia Ministerstva financií (MF) SR, ktoré nadobudne účinnosť 1. januára 2011. Povinnosť určiť výšku štátnej prémie na stavebné sporenie rezortu financií vyplýva zo zákona o stavebnom sporení.

„Návrh opatrenia, znižujúci oproti roku 2010 percentuálne vyjadrenie štátnej prémie o 2,5 %, predpokladá jeho pozitívny finančný vplyv na rozpočet verejnej správy vo výške približne 2 milióny eur, ktorý sa prejaví v rozpočtovom roku 2012,“ uvádza sa v dôvodovej správe právneho predpisu.

Výška percentuálneho podielu štátnej prémie je určená v závislosti od referenčnej sadzby, ktorou je jednoduchý aritmetický priemer priemerných výnosov do splatnosti štátnych dlhopisov, ktoré tvoria bázu dlhopisového indexu pre štátne dlhopisy, počítaného a uverejneného v obchodných dňoch Burzou cenných papierov v Bratislave, a. s., za tzv. rozhodujúce obdobie. Rozhodujúcim obdobím sa rozumie obdobie od 1. júla predchádzajúceho kalendárneho roka do 30. júna aktuálneho kalendárneho roka.