Hubári budú súťažiť aj vystavovať svoje úlovky

SITA | 02.10.2018 10:00
Poschodové hríby smrekové, hríbik smrekový Foto:
Poschodové hríby smrekové občas nachádzajú hubári, a nielen hríby, ale takto môžu narásť aj plávky, rýdziky a mnohé iné druhy húb.
Jubilejný 20. ročník výstavy čerstvých húb v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene bude spojený s poradenstvom aj zberateľskou hubárskou súťažou. Cieľom výstavy, ktorá sa začne zajtra a potrvá do piatka, je ukázať druhové bohatstvo a krásu húb v našej prírode. Organizátori zároveň chcú rozšíriť vedomosti verejnosti, pritiahnuť mládež k zberu húb a k aktívnemu tráveniu voľného času v prírode.

Samozrejme aj naučiť praktických hubárov bezpečne rozpoznať smrteľne jedovaté druhy húb, ktoré si každoročne vyberajú svoju daň.

Výstavu doplní niekoľko sprievodných podujatí. Predovšetkým to bude súťaž o najväčší počet prinesených druhov húb.

„Pre zapojenie sa do súťaže je potrebné každý druh huby osobitne zabaliť do papierového vrecka alebo novín a priniesť počas výstavy do múzea. K jednotlivým nálezom je potrebné pripojiť údaje o nálezisku (najbližšia obec, pohorie), presnejšie určenie miesta nálezu (napríklad lúka, les, dreviny v okolí) a dátum zberu. Tieto podmienky nie sú samoúčelné, niektoré huby budú uložené v herbári múzea a údaje o náleziskách pomôžu pri mapovaní rozšírenia húb na Slovensku,“ uviedol kurátor výstavy Marek Vanga.

Víťaz dostane knihu. Ďalším sprievodným podujatím bude mykologická poradňa. Každý výstavný deň od 16:00 do 17:00 budú mykológovia radiť hubárom, odpovedať na ich otázky a určovať prinesené huby.