Najnižší minimálny dôchodok: 278,90 eura. Aj pre živnostníkov

Pravda | 29.04.2019 12:44
výpoveď, dôchodca, práca, nezamestnaný
Ilustračné foto. Autor:
Odvádzanie minimálnych odvodov sa živnostníkom v budúcnosti prejaví nielen na nižších sumách nemocenských dávok (najmä dávky nemocenské či materské), ale aj na nižšom dôchodku.

Platí totiž, že čím dlhšie poistenec odvádza poistné a čím je výška poistného vyššia, tým vyšší bude aj jeho budúci dôchodok, či iné dávky. Na druhej strane však platí, že aj živnostníci môžu získať nárok na minimálny dôchodok – musia však získať aspoň 30 rokov zákonom stanoveného tzv. kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia.

Ak žiadateľovi o starobný dôchodok vyjde nízky dôchodok, ale bude mať 30 rokov tzv. kvalifikovaného obdobia, Sociálna poisťovňa mu starobný dôchodok automaticky, bez žiadosti dorovná do úrovne minimálneho dôchodku. Týka sa to všetkých poistencov, ktorí pracovali a odvádzali poistné, teda nielen živnostníkov.

„Najnižší“ minimálny dôchodok sa pri 30-tich rokoch kvalifikovaného obdobia poistenca v roku 2019 pohybuje na úrovni 278,90 eura. Ak má niekto odrobených napr. 40 rokov kvalifikovaného obdobia, jeho minimálny dôchodok bude vyšší a dosiahne 322 eur.

Viac informácií o podmienkach na priznanie minimálneho dôchodku je k dispozícii na webovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Minimálny dôchodok.

Zdroj: Sociálna poisťovňa