Nežite s plesňami na stenách
Výborne sa im darí najmä v prostredí so zvýšenou vlhkosťou, bez ohľadu na to, či ide o starú budovu alebo novostavbu. Vlhkosť v budovách spôsobuje viacero faktorov – bežné činnosti ako varenie, sprchovanie alebo pranie, ale i narušené stavebné prvky až po tepelné mosty. V rámci prevencie pomáha pravidelné vetranie.
Nikdy nie nasucho
Plesní sa môžete zbaviť pomocou špeciálnych systémov s protiplesňovými technológiami, no ich vzniku zabránia iba v istom časovom horizonte, v závislosti od množstva vlhkosti. Neodstránia príčinu vzniku plesní.
„Ak máte steny napadnuté plesňou, dajte si záležať na výbere vhodných systémov. Overte si, či prípravok odstraňuje mikroorganizmy z plesní a rias nielen z povrchu stien, ale či ich čistí hĺbkovo až z podkladovej vrstvy napadnutej steny,“ upozorňuje Peter Joppek z Mapei.
Spoľahlivé výrobky s protiplesňovými technológiami zabezpečia dlhodobú ochranu stien napadnutých pôsobením biologických mikroorganizmov. Bezproblémovú funkčnosť celého systému zaručí vysoká priepustnosť vodných pár. Plesne nikdy neodstraňujte za sucha, mohli by sa v priestore rozšíriť. Najskôr ich odstráňte chlórovým čističom, ktorý zahubí spóry plesní, a následne osekajte omietku.
3 správne kroky
1. Povrchy napadnuté plesňami a riasami mechanicky vyčistite čistiacim prípravkom pomocou kefy.
2. Na vyčistený povrch pomocou valčeka alebo štetca naneste základný penetračný náter, ktorý zabraňuje rastu plesní a rias na povrchu stien.
3. Na vymaľovanie použite finálnu náterovú farbu, ktorá zabezpečí dokonalú a dlhotrvajúcu ochranu proti plesniam a riasam.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ