6 tipov, ktoré pomôžu pri kúpe bytu či domu

Zuzana Hlavačková, Pravda | 11.11.2021 08:00
žena, úsmev, 6, šesť, počítanie Foto:
V lokalite, o ktorú máte záujem, si určite vopred urobte niekoľko obhliadok. Ak vám to finančná situácia dovolí, vyskúšajte napríklad podnájom.
Prinášame rady, ako sa môžete bezpečne dostať k dobrému bývaniu a kúpu neskôr neľutovať.

1. Čoraz viac ľudí využíva agenta kupujúceho

V dnešnej dobe obrovského dopytu a slabej ponuky realitné kancelárie poskytujú službu, nad ktorou by sme pár rokov dozadu len neveriacky krútili hlavami. „Ide o službu agent kupujúceho, pri ktorej realitka zastupuje záujmy kupujúceho a sprevádza ho celým procesom kúpy nehnuteľnosti. Kedysi by nám ani vo sne nenapadlo, že niečo takéto sa môže na Slovensku uchytiť, ale z dôvodu silného dopytu po kúpe realít a nízkej ponuky si túto službu osvojilo čoraz viac kupujúcich,” zhodnotil Viktor Obtulovič z FinGO.sk.

Výhodou tejto služby je, že sa môžete dostať k nehnuteľnosti, ktorú realitná kancelária ešte neinzerovala na realitných portáloch, a máte tak prednostné právo kúpy. Realitný maklér dohliada aj nad celým procesom kúpy nehnuteľnosti, čiže vám vyjedná kúpnu cenu a za asistencie právnika prekontroluje kúpne zmluvy. "Realitnej kancelárii potom kupujúci zaplatí buď dopredu dohodnutú fixnú odmenu, alebo určité percento z transakčnej ceny nehnuteľnosti,” vysvetlil realitný odborník.

Video
Ide o peniaze: O investičných bytoch a výnosoch z nich s Viktorom Obtulovičom z FINGO Reality. Odvysielané 11. 8. 2021.

2. Strážny pes vás upozorní na nové inzeráty

Ak sa rozhodnete hľadať nehnuteľnosť na vlastnú päsť bez pomoci realitnej kancelárie, je dôležité aby ste dobre poznali trh. Priebežne sledujte ponuku realitných portálov, či už súkromnú inzerciu, alebo inzerciu realitných kancelárií. Aby ste si zvýšili šance a dostali sa k realitným ponukám medzi prvými, nastavte si aj službu strážny pes.

„Táto služba je bezplatná a ponúka ju väčšina realitných portálov. Stačí, ak sa na portáli zaregistrujete a zadáte parametre, ako je preferovaná lokalita, typ a stav nehnuteľnosti alebo pozemku, rozloha, cenový strop a podobne. Len čo sa na portáli objaví nová ponuka, strážny pes vás na ňu upozorní zaslaním e-mailu,” vysvetľuje Viktor Obtulovič.

Viktor Obtulovič, Ide o peniaze Čítajte aj Stavajú vám byt? Čo robiť, ak developer prudko zvýši cenu?

3. Zistite svoj cenový strop, ušetríte čas pri financovaní

Ak budete kúpu nehnuteľnosti financovať hypotékou, najskôr si nezáväzne preverte, koľko peňazí vám dokážu banky požičať. Podľa odborníka je najefektívnejšie, ak ešte pred obhliadkou oslovíte finančného makléra, s ktorým zistíte váš cenový strop vo viacerých bankách oveľa rýchlejšie. „Ak budete poznať vaše úverové možnosti, budete vopred vedieť, akú nehnuteľnosť či pozemok môžete hľadať, aby ste si ich mohli aj finančne dovoliť. Ušetríte tak množstvo času,” priblížil odborník.

Rovnako sa zamyslite nad tým, ako dofinancujete zvyšok kúpnej ceny, keďže banky už neposkytujú 100 % hypotéky. Napríklad podľa prieskumu FinGO.sk takmer polovica ľudí na dofinancovanie preferuje úver stavebnej sporiteľne a necelá tretina spotrebný úver. Len 10 % ľudí dofinancuje hypotéku vlastnými úsporami alebo peniazmi od rodiny, prípadne založia v prospech úveru ďalšiu, napríklad rodičovskú, nehnuteľnosť, vďaka čomu im banka poskytne vyšší úver.

4. Lokalitu môžete lepšie vnímať v podnájme

V lokalite, o ktorú máte záujem, si určite vopred urobte niekoľko obhliadok. „Okrem toho, že si na vlastnej koži odskúšate dostupnosť cesty do práce či do školy detí, preveríte si aj občiansku vybavenosť danej lokality. Na obhliadkach môžete zistiť napríklad aj to, aké sú dispozície bytov, ktoré sa môžu aj v starších bytových domoch líšiť,” radí Viktor Obtulovič.

Ak vám to finančné možnosti dovolia, môžete si bývanie vo vybranej lokalite najskôr vyskúšať na vlastnej koži a prenajať si v nej byt, dom či chalupu na krátkodobý alebo dlhodobý prenájom. „Lokalitu takto vnímate najlepšie a po kúpe nehnuteľnosti vás neprekvapia nepríjemnosti, ktoré si počas bežnej obhliadky nemusíte všimnúť. Môže ísť o náveternú stranu, veľký hluk, prašnosť a podobne,” vysvetľuje odborník.

rodina, dom, záhrada, radosť, bývanie Čítajte viac Skutočne sa oplatí vymeniť mestský byt za dom na vidieku? Na dilemu sa dá pozrieť z viacerých uhlov

5. Pasport nehnuteľnosti odhalí chyby, ktoré si nevšimnete

V dnešnej dobe už existujú rôzne možnosti, ako si môžete vopred preveriť, či nehnuteľnosť nemá chyby, ktoré by vám mohli zhoršiť kvalitu bývania. „Na tento účel môžete využiť aj tzv. pasport nehnuteľnosti od stavebného inžiniera. Ide o súpis dát konkrétnej nehnuteľnosti, v ktorom stavebný inžinier vyhodnotí jej parametre a upozorní na možné úskalia. Najčastejšie sa pasport nehnuteľnosti využíva pri obhliadke a preberaní novostavieb, ale rovnako môže pomôcť aj pri obhliadke starších bytov, domov či pozemkov,” radí Obtulovič.

Najmä pri bytoch a domoch si nemusíte všimnúť chyby ako je zlá maľovka, chybne položené obklady, zle osadená sanita alebo krivé soklové lišty. Odborník vie zistiť aj hlučnosť bytu a posúdiť, či boli pri výstavbe použité dobré stavebné postupy. Takisto premeria jednotlivé izby a zistí, či odchýlka výmer izieb nie je príliš veľká. „Cena pasportu závisí od rozlohy nehnuteľnosti a môže sa pohybovať od 150 eur pri 1-izbovom byte do 350 eur pri 5– a viacizbovom byte alebo dome. V porovnaní s vysokými cenami realít je to zanedbateľná suma a pri akýchkoľvek pochybnostiach o nehnuteľnosti túto službu určite odporúčam,” hovorí odborník.

6. Podpis rezervačnej zmluvy pod dohľadom právnika

Ak nájdete vhodnú nehnuteľnosť, prvým krokom pri kúpe je podpis rezervačnej zmluvy. Pri financovaní formou hypotéky sa ešte pred podpisom rezervačnej zmluvy opäť stretnite s hypotekárnym špecialistom, aby sa vám nestalo, že vám banka z nejakého dôvodu hypotéku zamietne a vy prídete o rezervačný poplatok vo výške pár tisíc.

„Ak máte potvrdené, že podmienky pre úver spĺňate, odporúčam už pred podpisom rezervačnej zmluvy zapojiť do procesu aj právnika, aby vás upozornil na možné riziká v zmluve,” hovorí odborník. Zároveň upozorňuje, že ak kupujete nehnuteľnosť zo súkromnej inzercie, kontrola zmlúv právnikom by mala byť povinná, aby ste sa nedostali do problémov spojených s prevodom vlastníckeho práva.

„V prípade, že kupujete byt či dom cez realitku, realitný maklér má dohliadať na bezpečnosť celej transakcie, keďže každá realitná kancelária by mala spolupracovať s právnikmi, ktorí formulujú a kontrolujú kúpne zmluvy,” dodáva Viktor Obtulovič z FinGO.sk.

manželia, párik, sťahovanie, objatie, škatuľa Čítajte viac Kúpiť dobrý dom alebo byt nie je jednoduché

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ