Minimálna mzda by mohla budúci rok stúpnuť na 691 eur

SITA | 27.04.2022 09:13
peniaze, euro, bankovky, eurá, úver, hotovosť,... Foto:
Podľa zákonného automatu má totiž minimálna mzda na rok 2023 tvoriť 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2021, teda 57 percent zo sumy 1 211 eur.

Ak sa zástupcovia zamestnávateľov a odborári v tomto roku nedohodnú na budúcoročnej sume minimálnej mzdy, najnižšie hrubé mesačné zárobky by mali od začiatku budúceho roka predstavovať 691 eur. Oproti súčasnosti by išlo o zvýšenie o 45 eur. Podľa zákonného automatu má totiž minimálna mzda na rok 2023 tvoriť 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2021, teda 57 percent zo sumy 1 211 eur.

Zamestnávatelia sú pri zvyšovaní minimálnych zárobkov opatrní. „V súčasnej situácii, v akej sa nachádzame v súvislosti s pandémiou COVID-19, je veľmi dôležité zodpovedne pristúpiť aj k určeniu výšky minimálnej mzdy tak, aby to neviedlo ešte k väčšiemu negatívnemu dopadu na hospodárstvo, ako aj zamestnanosť," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová. Upozorňuje na to, že prepuknutie pandémie COVID-19 spôsobilo škody takmer v každom odvetví, čo dodnes spôsobuje straty významného rozmeru. „Niektoré firmy sa stále nespamätali zo šoku, ktorý spôsobila pandémia, do toho pribudli rastúce ceny vstupov a po novom aj následky vojny na Ukrajine," dodala.

Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz tvrdí, že aj výrobné podniky majú dnes pomerne náročnú situáciu. „Treba to vnímať v širšom kontexte, akým je napríklad nárast cien energií, vstupov, nákladov súvisiacich s COVID či krízou na Ukrajine," upozornil pre agentúru SITA. Samotný zákonný automat podľa neho zaručuje spravodlivý rast miezd prostredníctvom rastu priemernej mzdy. „Zatiaľ veríme, že bude stačiť. Okrem toho, v priemysle za minimálnu mzdu nepracuje takmer nikto, priemerné platy sú výrazne vyššie," dodal Lasz.

Minimálna hrubá mesačná mzda na Slovensku od začiatku tohto roka stúpla o 23 eur na 646 eur. Keďže vláda sa so zamestnávateľmi a odborármi na sume najnižších zárobkov na tento rok nedohodla, uplatnil sa zákonný automat, podľa ktorého minimálna mzda tvorí 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.