7 tipov ako si nájsť prácu, ak ste hendikepovaným človekom

dh, Pravda | 09.06.2022 08:00
invalidný vozík, muž, radosť, ťzp, zťp Foto:
Ilustračné foto.
Ak ste zdravotne znevýhodnený, veľa aspektov vášho života môže byť ťažších či komplikovanejších, než keby ste zdravotné znevýhodnenie nemali. Ale aj vy tvoríte našu spoločnosť, môžete sa rozvíjať, napredovať a dosiahnuť to, čo si zaumienite.

1. Poznajte svoje schopnosti

Viete, aké aktivity a činnosti vykonávať nemôžete. Zamerajte sa preto na to, v čom vás vaše zdravotné znevýhodnenie neobmedzuje, a rozvíjajte práve tieto svoje schopnosti a prednosti.

2. Nájdite si prácu

Že ste o tom pre svoje znevýhodnenie doteraz neuvažovali? Možnosti existujú. Skúste chránené dielne alebo sa obráťte na rôzne inštitúcie, ktoré združujú a pomáhajú zdravotne znevýhodneným, napr. Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR, alebo Slovenský zväz zdravotne postihnutých. Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím vám taktiež môže pomôcť v rôznych oblastiach.

3. Urobte si svoj projekt

Je niečo, čo ste doteraz chceli urobiť, ale akosi na to nebol čas? Napísať knihu či vytvoriť si blog? Pustite sa do toho. Aj keby výsledok nikdy nemal nikto vidieť, počas práce na svojom projekte sa veľa naučíte a urobíte si radosť. Práve svoje znevýhodnenie môžete využiť ako inšpiráciu. Tak vznikli aj slovenské projekty handicup.sk, parking4disabled alebo lol.go-ok.eu.

auto, invalidné parkovanie, vozíčkar, hendikep, Čítajte viac Príspevok na kúpu auta má prísne podmienky. Kto ho nemôže dostať?

4. Choďte na podujatia

V každom meste sa uskutočňujú zaujímavé podujatia z rôznych oblastí. Zúčastňujte sa ich, často sú zadarmo alebo za nízky poplatok. A ak by vám nejaké podujatie chýbalo, skúste ho zorganizovať. Beseda s odborníkom či stretnutie ľudí s podobným znevýhodnením už možno vďaka vám vo vašom meste chýbať nebude. Skúste napríklad Profesia Days, kde nájdete zaujímavé prednášky. Ak zistíte, že dostať sa na podujatie je pre rôzne typy bariér nemožné, ozvite sa organizátorovi. Dobré podujatia sa určite budú snažiť vám vyjsť v ústrety.

5. Začnite študovať

V škole si môžete doplniť alebo rozšíriť kvalifikáciu. Ak sa rozhodnete študovať dennou formou, môžete si vybaviť individuálny harmonogram štúdia. V externej forme prebieha vyučovanie väčšinou v soboty. Akékoľvek prekážky, na ktoré v škole natrafíte, určite vyriešite v spolupráci s vedením školy.

6. Zúčastnite sa kurzu

Ak do školy predsa len nemôžete chodiť, vyskúšajte rôzne kurzy. Vďaka nim sa môžete naučiť cudzí jazyk, naučiť sa základy programovania či grafiky. On-line kurzy sú zadarmo a nájdete ich na všelijaké témy. Odporúčame stránky Coursera.com, Codeacademy.com alebo Memrise.com. Môžete tiež skúsiť slovenskú stránku Naucmesa.sk, vďaka ktorej sa sám môžete stať lektorom v oblasti, do ktorej sa vyznáte. Opäť môžete využiť svoje znevýhodnenie a zorganizovať napr. kurz chodenia na vozíčku alebo poslepiačky. Fantázii sa medze nekladú.

7. Staňte sa dobrovoľníkom

Ponúknite svoje skúsenosti nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Možno ste dobrý v angličtine alebo zručný maliar. Vaša pomoc sa určite niekde zíde. Alebo naberte úplne nové skúsenosti ako dobrovoľník v oblasti, v ktorej ste doteraz nepôsobili. Môžete skúsiť projekty volunteer.go-ok.eu alebo www.dobrovolnickecentra.sk.

Zdroj: profesia.sk

Chyť sa svojej šance

  • Pomoc tým, ktorí majú najväčší problém sa zamestnať, a to napríklad dlhodobo nezamestnaným, zdravotne postihnutým či mladým do 30 rokov. Aj tak by sa dal stručne definovať národný projekt Chyť sa svojej šance. Ministerstvo práce ho spustilo vlani v októbri. „Podávame pomocnú ruku tým najzraniteľnejším skupinám uchádzačov o zamestnanie. Vďaka nemu si na trhu práce môžu nájsť uplatnenie napríklad dlhodobo nezamestnaní, teda tí, ktorí sú v evidencii dlhšie ako 12 mesiacov, zdravotne znevýhodnení, ale aj tí, ktorí majú viac ako 50 rokov či mladí do 30 rokov. Práve títo uchádzači o zamestnanie majú najväčší problém si nájsť prácu, a preto im v tom chceme pomôcť,“ priblížil cieľ projektu generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer. Projekt má tri opatrenia a je zameraný na zvýšenie zamestnanosti mladých uchádzačov o zamestnanie do 30 rokov a znevýhodnených.
  • Prvé opatrenie projektu je zamerané na tých, ktorí chcú rozbehnúť vlastné podnikanie, druhé podporuje zaúčanie nového zamestnanca, z radov mladých uchádzačov o zamestnanie do 30 rokov ako aj znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, pod vedením iného zamestnanca, tzv. mentora.
  • Tretie opatrenie projektu je zamerané na znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, ktorí musia byť v evidencii nezamestnaných minimálne 1 mesiac, v prípade vysokoškolského vzdelania najmenej 3 mesiace.
  • Zamestnávateľ môže získať príspevok na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca, najviac vo výške 567,69 eura mesačne. Podmienkou je obsadenie vytvoreného pracovného miesta takýmto uchádzačom o zamestnanie, a to najmenej v rozsahu polovice ustanoveného týždenného pracovného času a na dobu neurčitú. Finančný príspevok bude poskytovaný najviac počas 6 mesiacov, teda maximálne vo výške 3 406,14 eura na 1 uchádzača o zamestnanie. Zamestnávateľ musí dané pracovné miesto udržať najmenej ďalšie 3 mesiace bez príspevku. Finančný príspevok môže získať maximálne na 4 nové pracovné miesta.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ