Rodičia dostanú od januára viac peňazí. Kedy sa viac oplatí príspevok na starostlivosť ako rodičovský príspevok?

dh, Pravda | 23.08.2022 08:00
rodina, rodičia, dieťa, tehotná, tehuľka Foto:
Ilustračné foto.
Rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príspevok na starostlivosť, dlhodobé ošetrovné. Poradíme, ako sa v týchto pojmoch vyznať a koľko peňazí môžete dostať.

Rodičovský príspevok

Vypláca ho úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a nemá také prísne podmienky ako materské, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Štát prostredníctvom vyplácania rodičovského príspevku prispieva oprávnenej osobe na podporu starostlivosti o dieťa do troch alebo do šesť rokov veku, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Výška rodičovského príspevku

  • 383,80 eura mesačne (od januára 2023 – 412,60 eura), ak matka predtým dostávala materské. Ak sa rodič, ktorý má nárok na zvýšený príspevok, stará napríklad o dvojičky, dostane 479,75 eura, ak má trojičky, dostane 575,70 eura (zvýšenie o 25 % na každé dieťa, ktoré sa narodilo súčasne).
  • 280,00 eura mesačne (od januára 2023 – 301 eur) dostane ten rodič, ktorý nepoberal materské, teda predtým nepracoval. Ak sa bude starať o dvojičky, dostane 350,00 eura, ak trojičky, tak 420,00 eura.

Príspevok na starostlivosť

Výška príspevku na starostlivosť je maximálne 280 eur. Ide o príspevok, ktorý sa poskytuje rodičovi, ktorý pracuje alebo študuje dennou formou a dieťa umiestni napríklad v jasliach. Keďže sa po novom vyplácajú dve sumy rodičovského príspevku, rodičia sa musia rozhodnúť, či je pre nich výhodnejšie poberať príspevok na starostlivosť, alebo rodičovský príspevok.

Pre tých rodičov, ktorí majú jedno dieťa do troch rokov a matka alebo otec poberali materské, je výhodnejší rodičovský príspevok, pretože je o 90 eur vyšší ako príspevok na starostlivosť. Ostať pri príspevku na starostlivosť o dieťa sa oplatí tým rodičom, ktorí majú nárok na rodičovský príspevok len v sume 270 eur.

Príspevok na starostlivosť je výhodnejší aj pre rodiny, ktoré majú viac detí do troch rokov, keďže rodičovský príspevok v sume 370 eur môžu dostávať len jeden a príspevok na starostlivosť môžu poberať na dve deti a môžu tak dostať mesačne 560 eur.

Príklady: Rodičovský či príspevok na starostlivosť?

  • Matka pracuje a dieťa má umiestnené v súkromných jasliach. Od úradu práce poberá príspevok na starostlivosť v maximálnej sume 280 eur. Pred tehotenstvom pracovala, takže má nárok na rodičovský príspevok v sume 383,80 eura.

Pre túto matku je výhodnejšie poberať rodičovský príspevok ako príspevok na starostlivosť, pretože rodina tak dostane o vyše sto eur mesačne viac.

  • Matka má dve deti, obe sú v jasliach a na obe poberá príspevok na starostlivosť v maximálnej výške 280 eur. Dostáva tak mesačne 560 eur.

Pre túto matku je výhodnejší príspevok na starostlivosť, pretože ten patrí na každé dieťa, ktoré je umiestnené napríklad v jasliach. Keby poberala rodičovský príspevok, dostala by len 383,80 eura, čo je o takmer 180 eur menej. Rodičovský príspevok totiž patrí vždy iba jeden.

Minimálne materské stanovené nie je, o navýšenie treba žiadať úrad práce

Výška materského sa určuje z reálneho hrubého príjmu, ktorý žiadateľ o túto dávku dosiahol v rozhodujúcom období. Obmedzená je len maximálna suma dávky, minimálna suma materského stanovená nie je. Môže sa preto stať, že výška materského bude nižšia ako suma rodičovského príspevku (od januára 383,80 eura na mesiac).

Ak je suma materského nižšia, ako je suma rodičovského príspevku, možno požiadať o jej dorovnanie do výšky rodičovského príspevku. Nie však Sociálnu poisťovňu, ale príslušný úrad práce, ktorý rodičovský príspevok aj ostatné štátne sociálne dávky priznáva a vypláca.

Príklad: Petre vypočítala Sociálna poisťovňa materské v sume 295 eur. Požiada úrad práce o doplatok na sumu rodičovského príspevku. Bude tak dostávať materské v sume 295 eur a rodičovský príspevok v sume 88,80 eura.

Prídavok na dieťa

Je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičom na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa a na čiastočnú úhradu školských potrieb na účel podpory plnenia školských povinností nezaopatreného dieťaťa.

Výška príspevku: 30,00 eur (od januára budúceho roka 40 eur) na každé nezaopatrené dieťa od jeho narodenia, najdlhšie do 25 rokov veku. Prídavok sa zvýši o 100,00 eur jednorazovo pre dieťa, a to za mesiac, v ktorom nezaopatrené dieťa oprávnenej osoby prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy.

Príplatok k prídavku na dieťa

Výška príplatku: 30 eur

Príspevok pri narodení dieťaťa

Je jednorazová štátna sociálna dávka. Vypláca sa v sume 829,86 eura, ak ide o dieťa narodené z prvého až tretieho pôrodu, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní, 151,37 eura, ak ide o dieťa narodené zo štvrtého pôrodu a ďalšieho alebo, ak ide o dieťa z prvého až tretieho pôrodu, ktoré sa nedožilo 28 dní, o 75,69 eura sa zvyšuje suma 829,86 alebo suma 151,37 na každé dieťa, ak sa súčasne narodili dve deti alebo sa súčasne narodilo viac detí a najmenej dve z nich sa dožili 28 dní. Nárok zaniká uplynutím šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa.

Príspevok na viac súčasne narodených detí

Dávka sa vypláca raz ročne, ak v priebehu dvoch rokov boli opakovane narodené dvojčatá alebo súčasne narodených viac detí (tri a viac), najdlhšie do 15. roku veku detí, ktoré sa narodili ako prvé.

Výška príspevku: na jedno dieťa je 110,36 eura

Na choré dieťa môžete čerpať ošetrovné aj dlhodobé ošetrovné

Ošetrovné: nárok naň má matka či otec, ak ide o zamestnanca, povinne nemocensky poistenú či dobrovoľne nemocensky poistenú osobu či človeka v ochrannej lehote zo Sociálnej poisťovne

  • výška dávky: 55 percent hrubého príjmu, maximálne 573,70 eura
  • poskytovanie: najviac 14 dní, navyše, ak sa stará o viac detí len raz a v tom istom prípade len jednému poistencovi

Dlhodobé ošetrovné

Sociálna poisťovňa priznáva a vypláca aj tzv. dlhodobé ošetrovné. Získať ho môžu nemocensky poistené osoby, ktoré doma ošetrujú blízku osobu pre potrebu poskytovania domácej alebo paliatívnej starostlivosti a splnia aj ostatné zákonné podmienky na priznanie a výplatu dávky.

Takíto poistenci majú nárok na ošetrovné vo výške 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní. Pri starostlivosti o blízkeho príbuzného sa môže vystriedať viac poistencov (spravidla po 30 dňoch) – dávka sa v takom prípade vyplatí v úhrne všetkým najviac za 90 dní.

Dávka je určená poistencom, ktorí sa budú starať o chorého blízkeho príbuzného po ukončení jeho minimálne 5-dňovej hospitalizácie alebo blízkeho príbuzného, ktorý je umierajúcim paliatívnym pacientom, resp. pacientom v terminálnom štádiu ochorenia. Potrebu osobnej starostlivosti bude potvrdzovať príslušný lekár.

Nový druh nemocenskej dávky tak má poistencovi, ktorý sa stará o blízkeho príbuzného, pokryť stratu príjmu počas tejto starostlivosti. Za blízkeho príbuzného sa budú považovať príbuzní v priamom rade (napr. rodičia a deti, starí rodičia a vnúčatá), súrodenci, manželia a rodičia manželov.

  • Výška dávky: maximálna výška

1 229,30 eura (pri 30-dňovom mesiaci)

1 270,30 eura (pri 31-dňovom mesiaci).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ