Zdravé srdce, črevá či pankreas? Stačí jesť túto rastlinu...

Pravda | 19.08.2022 10:00
Gardener holding homegrown colorful mangold.... Foto:
V našich končinách sa pomaly začína udomácňovať, aj keď sa obchodoch ešte neobjavuje bežne. Chutná listová zelenina - mangold.

Mangold je listová zelenina, ktorá je chuťou aj vzhľadom podobná špenátu. V obchodoch sa neobjavuje úplne bežne, čo je škoda. Je totiž veľmi lahodný a zdravý. Navyše má intenzívnejšiu chuť ako špenát. Jeho farebné stonky sa dajú využiť podobne ako obľúbený chren, je navyše nízkokalorický. Ak si chcete udržať zdravie aj vo vyššom veku, vo vašom jedálničku by rozhodne nemal chýbať. Pomáha zdraviu srdca, pankreasu a má pozitívny vplyv aj na trávenie, s ktorým majú ľudia v seniorskom veku často problém.

Mangold patrí medzi veľmi staré druhy rastlín. Dlho bola obľúbenou pochutinou v starom Ríme. Časom sa však jeho pestovanie presunulo zo severného Talianska do Európy. Postupom času sa dostal do úzadia, avšak v dnešnej dobe je opäť možné ho nájsť na pultoch obchodov.

Je príbuzný cvikle, ale známy je aj pod názvom repa zeleninová alebo listová cvikla. Je menej výdatný a oveľa citlivejší na chlad, preto nie je taký rozšírený ako špenát.

Farebné zdravie

Mangold má veľmi málo kalórií a minimum sacharidov, podobne ako väčšina listovej zeleniny, preto je ideálny počas chudnutia alebo do nízkosacharidového jedálnička. Je plný dôležitých vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Vláknina má blahodarný vplyv na črevnú mikroflóru. Rovnako viaže vodu a tiež tuky a toxíny, ktoré sa nám hromadia v organizme. Je schopná odstraňovať zápchu a iné tráviace ťažkosti.

• Je bohatý na množstvo antioxidantov, vrátane betakaroténu a flavonoidov, ktoré pomáhajú predchádzať riziku ochorenia srdca alebo rakoviny pľúc.

• Pozitívne ovplyvňuje črevnú mikroflóru. Obsahuje totiž vlákninu, ktorá pomáha správnemu fungovaniu črevného systému a jej dostatok hrá dôležitú rolu aj pri chudnutí.

• Je aj skvelým zdrojom vitamínu K, ktorý pomáha predchádzať poruchám zrážanlivosti krvi a má vplyv aj na zdravie kostí.

• Zvýšená konzumácia listovej zeleniny, kam patrí aj mangold, je prospešná pre správne fungovanie srdca a je dobrou prevenciou proti vysokému cholesterolu a vysokému tlaku.

• Obsahuje železo, jeho konzumácia sa odporúča pri chudokrvnosti. Urýchľuje trávenie a podporuje vylučovanie škodlivých látok z tela. Je preto výborným pomocníkom pri detoxikácii.

• Je veľmi vhodný pre diabetikov aj preto, že dokáže regenerovať bunky pankreasu.

• Odstraňuje nervozitu a únavu, zlepšuje koncentráciu.

Mangold v kuchyni

V súčasnosti objavujeme nové druhy zeleniny a ovocia, pretože chceme zdravý a pestrý jedálniček a mangold sa čoraz viac objavuje na našich tanieroch. Dajú sa z neho vykúzliť chutné šaláty alebo iné druhy jedál, ktoré naše telo zásobia potrebným množstvom živín, vitamínov a minerálnych látok.

Mangold má veľmi jemnú chuť, ktorá nepôsobí rušivo ani v ovocných kombináciách. Jednoducho si ho pridajte do šalátu, alebo si z neho pripravte pesto, polievku ako zo špenátu, či smoothie. Každý, kto má rád špenát, si určite pochutí aj na mangolde. Ten má jemnejšiu chuť, a dokonca má v kuchyni bohatšie využitie. Okrem listov sa dajú spracovať aj stonky, a to všade tam, kde je možné použiť špargľu. Na rozdiel od možno fádneho jednofarebného špenátu, môžu mať stonky mangoldu bielu, žltú, alebo dokonca červenú farbu.

Niekoľko zásad na úpravu:

  1. do zeleninového šalátu používajte iba mladé listy mangoldu,
  2. tepelne upravený mangold chutí lepšie ako surový,
  3. z veľkého množstva je po tepelnej úprave malá kôpka,
  4. stonky potrebujú dlhší čas tepelnej úpravy než listy, preto je vhodné ich oddeliť a spracovať zvlášť.

Pestovať či nepestovať?

Veľkou výhodou tejto chutnej a zdraviu prospešnej zeleniny je, že nie je náročná na pestovanie. Môže sa pestovať takmer všade. Najlepšie sa mu však darí v repárskej oblasti na vlhkých pôdach s vysokým obsahom živín.

Pretože mladé rastlinky rastú ako z vody, môžete ich veľmi skoro zberať. Obe formy sa zberajú postupne, podľa potreby, otrhávaním listov už dva mesiace po výseve.

Kreativite pri využití mangoldu v kuchyni sa medze nekladú. Môžete ho dať všade tam, kde by ste normálne použili špenát, teda na cestoviny, do omelety, slaných koláčov či šalátov. Vyskúšajte aj naše odľahčené recepty.

Diétna polievka z mangoldu

Medzi najrýchlejšie recepty, ktoré si môžete z mangoldu pripraviť, patrí polievka. Odľahčíte ju jednoducho tak, že zemiaky vymeníte za kaleráb. Špenát tak nahradíte mangoldom a zdravé jedlo s minimom kalórií je na svete.

Ingrediencie na 1 porciu: 200 g mangoldu (listy aj so stonkami), 50 g kalerábu, 1 strúčik cesnaku, 30 g cibule, vývar, 1 vajce, repkový olej, soľ, čierne korenie

Postup: Z listov mangoldu vyrežte stonky a nakrájajte nadrobno. V hrnci na repkovom olej ich orestujte spoločne s nadrobno nakrájanou cibuľou. Pridajte prelisovaný cesnak a pokrájané listy mangoldu. Opekajte a po chvíľke všetko zalejte vývarom. Osoľte a okoreňte podľa chuti a povarte asi 5 minút. Následne polievku rozmixujte tyčovým mixérom do hladka. Pridajte na kocky nakrájaný kaleráb a varte do jeho zmäknutia. Nakoniec do polievky rozklepnite vajíčko, s pomocou vidličky rozmiešajte a môžete servírovať.