V lekárňach chýbajú lieky, miznú tie na chrípku a prechladnutie. Treba si robiť zásoby?

SITA | 24.11.2023 10:50
lekáreň, liek, lieky Foto: ,
Ilustračná snímka
Pacientom stále chýbajú mnohé lieky, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) radí nevytvárať si zbytočné zásoby

Počas augusta chýbali detské sirupy. Nárazové výpadky mával aj najžiadanejší liek na imunitu a podporu hojenia a liek proti vracaniu. Dnes je však situácia iná. „Pokiaľ ide o detské sirupy, dodávky sú takmer vo všetkých prípadoch obnovené," uviedla hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová. Momentálne chýbajú antibiotiká, lieky na psychické i neurologické ochorenia a lieky zo skupiny imunoglobínov.

Podľa Matiašovej sa môžu rýchlejšie vypredať lieky na respiračné ochorenia, ktoré sú typické pre jesenné a zimné obdobie. Niektorí výrobcovia a držitelia registrácie, vychádzajúc z minuloročných skúseností, však plánujú optimalizovať výrobu tak, aby bola zabezpečená dostupnosť týchto liekov napriek zvýšenému dopytu. Okrem respiračných ochorení môže dostupnosť liekov komplikovať aj hromadenie liekov pacientmi. „Je potrebné nakupovať racionálne a nevytvárať si doma prehnané zásoby. Takéto konanie môže následne nepriaznivo ovplyvniť dostupnosť liekov pre iných pacientov,“ uzavrela Matiašová.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ešte koncom minulého roka informoval o problémoch súvisiacich s nedostatkom liekov. Aj keď sú mnohé lieky znovu dostupné, zástupcovia ŠÚKL žiadajú pacientov, aby si nevytvárali zbytočné zásoby.

V júli tohto roku ŠÚKL potvrdil, že k výpadku prispelo aj nelegálne vyvážanie liekov zo Slovenska do iných krajín. Vo zvýšenej miere sa vyvážali najmä cytostatiká využívané pri chemoterapii, imunosupresíva tlmiace imunitný systém, imunoglobulíny či antidepresíva. „Všetky tieto lieky spája vysoká cena. Väčšinou ide o biologické lieky, pri ktorých je výroba drahšia a tým je aj cena v zahraničí vyššia ako u nás,“ povedal riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček. Od 1. augusta prešli kompetencie udeľovania pokút z ministerstva zdravotníctva a samospráv práve na ŠÚKL.