Dôchodcovia dostanú tento mesiac dve penzie, niektorí si polepšia o stovky až tisícky eur, niekomu príde 1,20 eura. Koľko dostanete vy?

Dominika Čillíková | 03.06.2024 11:30
Erik Tomáš Foto: ,
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.
Dôchodcovia už tento mesiac dostanú na svoj účet rodičovský dôchodok. Vypočíta sa ako 12-násobok sumy 1,5 % z priemerného mesačného vymeriavacieho základu dieťaťa zisteného za rok 2022 – pre jedeného rodiča od jedného dieťaťa.

Už druhy krát bude poberateľom dôchodku vyplatený rodičovský dôchodok. V roku 2023 bol maximálny rodičovský dôchodok 21,80 eur mesačne, tento rok to bude 23,50 eura. Vychádza to z výpočtu, ktorý je nastavený pre maximálny rodičovský bonus.

„Seniori dostanú dve platby, jednu so štandardným dôchodkom a jednu s rodičovským bonusom,“ uviedol Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny.

Rodičovský bonus dostane 908 043 poberateľov dôchodcov

Priemerná ročná výška bonusu je 338,40 eura. Najvyšší dôchodok dostane len jeden poberateľ, a to vo výške 2 439, 60 eura. 2 500 poberateľov zase dostane len 1,20 eura, čo predstavuje sumu 0,10 centu na mesiac.

Od januára 2024 sa najvyššia suma zmenila. Keďže priemerná mzda v roku 2022 dosiahla 1 304 eur, maximálny rodičovský dôchodok od januára dosiahne 282 eur ročne pre jedného dôchodcu.

Sociálna poisťovňa začala vyplácať rodičovský bonus
Video
Zdroj: TASR

Dostať viac môžu dôchodcovia aj vtedy, ak ich dieťa zarobilo v roku 2022 viac ako v roku 2021. Je teda možné, že aj výška bonusu sa v tomto prípade bude meniť. Rodičovský dôchodok sa totiž vypočítava z vymeriavacieho základu detí. A v roku 2024 sa bude počítať z vymeriavacieho základu detí z roku 2022. Rovnaká výška ostane penzistom, ktorých deťom sa nezmenili pracovné podmienky.

Sociálna poisťovňa bude pritom každoročne prepočítavať túto sumu rodičovského bonusu podľa toho, z akého vymeriavacieho základu odvádzali deti poistné na dôchodkové poistenie pred dvomi rokmi, vysvetlil rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.

Sociálna poisťovňa počíta s tým, že tisíce seniorov nedostanú rodičovský bonus kvôli zle nastaveným údajom. Budú čakať na reklamácie a rodičovský bonus vyplatia dodatočne.

Novinka v elektronickom účte poistenca

Po novom si priamo v účte budú môcť poistenci z pohodlia domova orientačne overiť výšku svojho budúceho dôchodku a nebudú tak musieť čakať 60 dní, ako to bolo doteraz, približuje minister práce.

Ide o približne o 50-tisíc ľudí ročne, ktorí môžu chcieť zistiť výšku svojej penzie, pretože sa chystajú do dôchodku. V rámci elektronického účtu poistenca si môže každý človek nad 39 rokov orientačne pozrieť svoj budúci dôchodok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ