Pripisujú sa im protirakovinové účinky, práve ich jadierkami sa dá ale otráviť, aj keď sú jedlé

Pravda | 04.08.2024 06:00
slivky, broskyne, marhule Foto:
Ilustračné foto.
Pochádzajú z Číny, kde sa pestujú už viac ako 4000 rokov. U nás je to s úrodou marhúľ striedavé. Závisí to však najmä od počasia. Počas dozrievania sa v šupke a v dužine marhúľ vytvárajú rastlinné farbivá – karotény. Vysoký obsah karoténov posilňujú imunitný systém a sú tzv. predstupňom vitamínu A.

Marhule obsahujú „kvalitné množstvo antioxidantov vrátane polyfenolov ako sú flavonoidy. Jedným významným flavonoidom, ktoré marhule obsahujú je kvercetín, o ktorom sa preukázalo, že chráni pred chorobami vrátane cukrovky a srdcových chorôb . Ďalšou veľmi významnou látkou, ktorá sa nachádza v tomto ovocí sú katechíny, ktoré regulujú cholesterol, chránia zuby pred kazom, upravujú črevnú mikroflóru a pomáhajú spaľovať tuky“, hovorí Mgr. Zuzana Klinčáková z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

Zapekané ovocie
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Pozor na jadrá

Veľmi hodnotným je aj vitamín B17 známy ako amygdalín, ktorý sa nachádza priamo v marhuľových jadrách a práve tomuto vitamínu sa pripisujú protirakovinové účinky. Pri konzumácií marhuľových jadierok sa odporúča opatrnosť. Marhuľové jadierka sú vo veľkom množstve jedovaté. V nijakom prípade nedovoľte deťom, aby sa hrali s marhuľovými jadierkami! Mohli by sa otráviť. Ani tehotné ženy y pre vysoký obsah medi nemali konzumovať veľa marhúľ.

Zabraňujú starnutiu

U niektorých náchylných ľudí môžu vyvolávať hnačku a pri nadmernej konzumácii aj celkovú slabosť a malátnosť. Vitamíny C a E, ktoré sa nachádzajú v marhuliach, môžu pomôcť vašej pokožke, ale aj vlasom, keďže spomaľujú proces starnutia.

Vďaka vysokému obsahu vlákniny sú výborným prostriedkom pre ľudí trpiacich zápchou. Marhule sú bohaté na vlákninu, vďaka tomu napomáhajú udržiavať zdravie tráviaceho traktu v optimálnom stave. Prispievajú tiež k dobrému tráveniu a dokážu na dlho zasýtiť.

Plody sa jedia surové, obľúbené sú napríklad v dezertoch, pripravuje sa z nich lekvár či kompót. Dodajú skvelú chuť i osviežujúcim smoothie nápojom.

Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave