Minister práce Erik Tomáš nechce robiť rozdiely. Príspevok 615,50 eura dostávajú už aj dôchodcovia. Nie každý ale v plnej sume. Komu sa kráti?

Dominika Čillíková | 14.08.2024 06:00
erik tomáš Foto: ,
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas).
Vyššie príspevky na opatrovanie a osobnú asistenciu dostáva po novom viac ako 84-tisíc poberateľov. Od začiatku júla 2024 platí nariadenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré od tohto dátumu stanovuje základnú výšku opatrovateľského príspevku na 615,50 eur mesačne, čo zodpovedá čistej minimálnej mzde pre rok 2024. Hodinová sadzba osobnej asistencie sa zvýši zo súčasných 5,52 eur na 5,83 eur. Nie každý si však polepšil. Opatrovateľom sa príspevok môže aj krátiť. Prečo?

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny každoročne k 1. júlu prichádza s návrhom na zvýšenie hodinovej sadzby osobnej asistencie a výšky peňažného príspevku na opatrovanie. Zámerom je predovšetkým zlepšenie podmienok a životnej úrovne pre osoby, ktoré vykonávajú osobnú asistenciu alebo opatrujú fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), ktorá je odkázaná na pomoc inej osoby, informuje rezort práce.

Pre opatrovateľov v produktívnom veku a dôchodcov, ktorí sa starajú o jednu osobu s ŤZP sa tak príspevok zvýšil na 615,50 eura, pri dvoch osobách je 818,60 eura. Pôvodne dostával dôchodca opatrovateľ príspevok vo výške 426,75 eura, ak sa staral o jednu osobu. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP mal penzista nárok na 567,60 eura mesačne.

„Plníme náš ďalší záväzok v oblasti sociálnych služieb, a to je zlepšovanie podmienok pre všetkých, ktorí sa doma starajú o svojich blízkych odkázaných na pomoc. V tomto roku však nielen zvyšujeme opatrovateľský príspevok, ale zároveň nastavujeme rovnaké podmienky pre všetkých. Znamená to, že nerobíme rozdiely medzi opatrovateľmi – dôchodcami a opatrovateľmi v produktívnom veku. Pri opatrovaní jednej odkázanej osoby im prináleží suma 615,50 eur. Tento opatrovateľský príspevok tak v prípade dôchodcov narastie až o 188 eur, čo považujem za významný krok vpred a naozaj citeľné finančné prilepšenie. Verím, že táto zmena pomôže najmä seniorom, aby čo najdlhšie zostali doma spolu, pokiaľ im to zdravotný stav dovolí, pretože práve domáce prostredie je tým najlepším a najvľúdnejším pre každého človeka, ktorý potrebuje pomoc,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.

Pendleri, opatrovateľky - ich príbehy, čo žiadajú
Video
Zdroj: TV Pravda

Avšak pri tomto príspevku vzniká aj krátenie, ak sa nedodržia všetky podmienky, ktoré treba splniť, aby opatrovateľ mohol dostávať celú sumu. Jednou z nich je napríklad to, že ak opatrovaná osoba ma príjem väčší ako dvojnásobok životného minima, tak o prevyšujúcu suma sa kráti príspevok opatrovateľovi. Napríklad ak dôchodkyňa, ktorá potrebuje opatrovateľskú pomoc dostáva mesačnú dávku vo výške 700 eur, tak opatrovateľ dostane o 126 eur nižší príspevok.

Mesačne dostáva peňažný príspevok na osobnú asistenciu približne 13 400 ľudí. Počet poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie je približne 70 700, čo zahŕňa dôchodcov aj ľudí v produktívnom veku. Z toho viac ako 27-tisíc poberateľov dostáva aj niektorú z dôchodkových dá­vok.

Minister práce Erik Tomáš vysvetľuje, že krátenie môže ešte bývalá vláda. Spôsobil to zákon ešte z dielne bývalej vládnej koalície, ktorého autorkou je bývalá poslankyňa Za ľudí a súčasná členka strany Demokrati Jana Žitňanská. Zákon bol schválený v roku 2022, ale účinnosť tohto opatrenia sa nastavila až na 1. júl 2024. Keďže v poslednom období výraznejšie stúpli dôchodky, v mnohých prípadoch príjem odkázaných osôb prekročil dvojnásobok životného minima, a preto sú ich opatrovateľom príspevky krátené, či úplne odobraté. Opatrovateľské príspevky pre opatrovateľov v ekonomicky aktívnom veku sa na rovnakom princípe krátia už od ich zavedenia, vyjadruje sa rezort práce.

To chce minister práce zmeniť. "Môžem už teraz oznámiť, že zrušíme krátenie opatrovateľského príspevku pre opatrovateľov v dôchodkovom veku a v prípade opatrovateľov v ekonomicky aktívnom veku buď krátenie výrazne obmedzíme cez zvýšenie príjmovej hranice odkázanej osoby, alebo historicky po prvýkrát tiež zrušíme. Všetko závisí od komunikácie s ministerstvom financií, ktoré je teraz pod tlakom konsolidácie štátneho rozpočtu,” oznámil šéf ministerstva práce.

Ďalej vysvetľuje, že chcú na postupné kroky využiť novelu zákona o sociálnych službách, ktorá je už v legislatívnom procese a ministerstvo ju predkladá do parlamentu v septembri.

Ako je už známe, prináša zvýšenie príplatku k príspevku na opatrovanie zdravotne znevýhodnených detí zo 100 na 200 eur. Zároveň pripomína, že systém opatrovateľských príspevkov bude fungovať už len dočasne, keďže k 1. januáru 2026 začne platiť reforma financovania sociálnych služieb, ktorá prinesie zásadné zmeny. Po novom odkázaná osoba dostane už len jeden komplexný príspevok na odkázanosť a ona sa rozhodne, či ho použije na opatrovanie v domácom prostredí alebo v pobytovom zariadení.

Podmienky poskytovania peňažného príspevku na opatrovanie upravuje zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (č. 447/2008 Z. z.).

Od 1. júla 2024 novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu (zákon č. 400/2022 Z. z.) ustanovuje výšku príspevku na opatrovanie len v dvoch sumách, v závislosti od toho, či opatrovateľ opatruje jednu alebo viac osôb s ŤZP. Novela tiež zavádza zohľadňovanie príjmu fyzickej osoby s ŤZP, vrátane spoločne posudzovaných osôb, aj pre opatrovateľov, ktorí poberajú dôchodkovú dávku.

Zvyšuje sa tiež hranica príjmu zo zamestnania opatrovateľa, ktorá ovplyvňuje poskytovanie peňažného príspevku na opatrovanie, a to z 2-násobku sumy životného minima na 2,5-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Rovnako sa zvyšuje aj peňažný príspevok na opatrovanie o 100 eur mesačne pre všetkých opatrovateľov, ktorí sa starajú o jedno alebo viacero nezaopatrených detí, bez ohľadu na to, či majú príjem zo zamestnania alebo poberajú niektorú z dôchodkových dá­vok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ