Zľavy z dane za psa, nižší poplatok za komunálny odpad, príspevok na stravovanie. Aj toto ponúkajú mestá a obce dôchodcom, treba sa pýtať na možnosti

Dominika Čillíková | 31.08.2024 05:30
dôchodcovia, seniori, manželia, vlak Foto:
Ilustračné foto.
Niektoré mestá poskytujú seniorom špeciálne zľavy.

Niektoré mestá poskytujú seniorom špeciálne zľavy, mnohé im prispievajú na stravu. Tento typ príspevku poskytujú viaceré mestá a obce na Slovensku, výška dotácie je rôzna. Podmienky jeho poskytnutia určuje osobitne každé mesto. Môže mať napríklad formu stravných lístkov, ktoré akceptujú niektoré stravné zariadenia daného mesta, alebo sa príspevok uplatní len vo vybranom stravovacom zariadení mesta. Pýtať s sa treba na mestských a obecných úradoch.

Výška trinásteho dôchodku
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Zrážka z poplatku za komunálny odpad

Ako prípustné dôvody pre zníženie či odpustenie poplatku za podmienok bližšie stanovených vo VZN danej obce zákon vymenúva aj vek nad 62 rokov, ktorý však obec môže aj zvýšiť (nárok na úľavu z dôvodu dosiahnutia stanoveného veku sa považuje za automaticky uplatnený už dosiahnutím požadovanej vekovej hranice; osobitná žiadosť adresovaná obci nie je potrebná). Alebo ak ste držiteľom preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom či prevažnú alebo úplnú bezvládnosť fyzickej osoby. Oslobodenia od poplatku či jeho časti môžu byť v rôznych obciach vymedzené odlišne. Každá obec si ho môže stanoviť formouVZN.

Doplatok na lieky pre seniorov

Seniori na Slovensku majú možnosť znížiť si svoje náklady na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny. Zákon, ktorý o tomto hovorí, nadobudol účinnosť od 1. januára 2022, mení hru s limitom spoluúčasti, čo je suma, ktorou sa poistenec spolupodieľa na úhrade lieku alebo iného zdravotníckeho produktu hradeného z verejného zdravotného poistenia.

Podľa tohto opatrenia majú poistenci, ktorí spĺňajú špecifické kritériá, možnosť požiadať o tzv. nulový limit spoluúčasti. To znamená, že pri zakúpení liekov, zdravotníckych pomôcok alebo dietetických potravín v lekárni sa im neuplatní žiadny doplatok, ak ich štvrťročné príjmy neprekročia stanovené hranice.

Pre seniorov, ktorí patria do tejto vybranej skupiny, sú náklady na lieky a iné zdravotnícke potreby podstatne znížené. Okrem toho, že sú oslobodení od doplatku, nemusia podávať žiadosti do zdravotných poisťovní ani poskytovať ďalšie dokumenty na uplatnenie výhod.

Zákon taktiež zaviedol limit spoluúčasti vo výške 12 eur alebo 30 eur pre iné skupiny poistencov vrátane tých, ktorí sú držiteľmi preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, poberateľmi invalidných dôchodkov, starobných dôchodkov a podobne. Tieto limity sa vzťahujú na poistencov, ktorých príjmy prekročia určité hranice.

senior, dôchodca, dovolenka, kúpele, dotovaný, pobyt Čítajte viac Kedy poisťovňa nemusí seniorov poistiť a ktorej skupine nepreplatí pobyt v nemocnici?

V prípade zmeny životných podmienok, ktoré ovplyvňujú výšku limitu spoluúčasti, môže byť poistenec zo zoznamu vylúčený, pričom poisťovňa prehodnotí jeho nárok na limit spoluúčasti.

Dôležité je však poznamenať, že zákon nezrušil doplatky poistencov. Aj napriek tomu, že niektoré verejné vyhlásenia hovoria o liekoch bez doplatkov pre určité skupiny, vo väčšine prípadov je stále potrebné doplácať za lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny predpísané na lekársky predpis. Poistenec však môže minimalizovať tieto náklady tým, že si vyberie lacnejší náhradný liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu, ak to jeho zdravotný stav dovolí. Aj keď sa zákon týka najmä domácich poistencov, vzťahuje sa aj na občanov iných členských štátov EÚ žijúcich na Slovensku. Títo občania môžu mať nárok na uplatnenie limitu spoluúčasti podľa stanovených kritérií, pričom musia poskytnúť dôkaz o svojom štatúte.

Týmto opatrením sa zlepšuje prístup seniorov k zdravotnej starostlivosti a znižujú sa ich finančné zaťaženia, čo je v súčasnej dobe veľmi dôležité.

Sumy:

  • Priemer mesačnej mzdy zamestnanca (PMMZ) v hospodárstve Slovenskej republiky za rok 2022 bol 1 304,00 eur.
  • Maximálna výška priznaného mesačného dôchodku pre poistenca, ktorý spĺňa určité kritériá, je 782,40 eura.
  • Maximálna výška celkového štvrťročného príjmu pre posudzovanie nároku na limit spoluúčasti v roku 2024 je 2 347,20 eura.
  • Výška limitu spoluúčasti je 0 eur pre vybrané skupiny poistencov a 12 eur alebo 30 eur pre ostatné skupiny v závislosti od ich situácie.

Zľava z dane za psa

Seniori často hľadajú svojho priateľa a odstraňujú samotu práve štvornohými miláčikmi. Daň za psa upravuje zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej „zákon"). Týmto zákonom sa ustanovujú miestne dane a miestne poplatky, ktoré môže ukladať mesto, obec alebo vyšší územný celok. Daň za psa je miestnou daňou, ktorú ukladá mesto alebo obec (správca dane). Obec si určí vo svojom všeobecne záväznom nariadení najmä sadzbu dane, prípadne viacero sadzieb v závislosti od jednotlivých kategórií predmetu dane, napr. veľkosti psa, a stanoví podmienky oslobodenia alebo zníženia dane.

Medzi bežné zľavy patria zľavy na poplatky, daň za psa, každé mesto a obec si určuje vlastné poplatky. Napríklad obyvatelia mestskej časti Staré Mesto platia 50 eur ročne. Vyplýva to zo všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré schválili miestni poslanci. Pre niektoré prípady platí zľava. Tú si môžu uplatniť osoby so zdravotným znevýhodnením a starobní dôchodcovia. Tí platia za jedného psa 12,50 eura. Menej oproti stanovenej sadzbe platia aj majitelia psov z útulku. Tí si môžu uplatniť 50-percentnú zľavu zo stanovenej sadzby dane, zaplatia tak 25 eur ročne. Z dane za psa financuje mestská časť prioritne rozvoj infraštruktúry pre psičkárov, rovnako tak čistenie psích výbehov, ulíc, parkov a záhrad. Súčasťou údržby je aj vynášanie odpadkových košov na psie exkrementy.

Zľava na cestovnom

Seniori od 62 rokov majú 100-percentnú zľavu z cestovného od Železničnej spoločnosti Slovensko. Musia sa však zaregistrovať. Vo vlaku sa stačí preukázať cestovným lístkom (okrem vlakov samoobslužného výpravného systému) a preukazom vydaným pri registrácii. Ak máte preukaz bez fotografie, preukážete sa okrem neho aj preukazom totožnosti.

Nárok má občan SR od 62 rokov, osoba od 62 rokov so štátnym občianstvom členského štátu EÚ a osoba od 62 rokov s trvalým pobytom v členskom štáte EÚ.

Rôzne zľavy na cestovnom ponúkajú aj obce, kde žijú. V Bratislave napríklad dôchodcovia od dovŕšenia 60. roku veku, ktorí sú poberatelia starobného, invalidného resp. výsluhového dôchodku cestujú za zľavnené cestovné.

Nárok na zľavnené cestovné preukazujú len pri vystavení bezkontaktnej čipovej karty, a to predložením potvrdenia o poberaní starobného, výsluhového resp. invalidného dôchodku vydaného Sociálnou poisťovňou, z príslušného útvaru sociálneho zabezpečenia, alebo po predložení Preukazu dôchodcu vydaného Ministerstvom vnútra SR.

senior, dôchodca, dôchodok, kalkulačka Čítajte viac Sociálna poisťovňa varuje, už máte len pár dní na podanie vyhlásenia, inak dôchodok poisťovňa vyplatí alebo nevyplatí

Osoby staršie ako 63 rokov cestujú automaticky za zľavnené cestovné. Svoj nárok preukazujú dokladom totožnosti.

Osoby staršie ako 70 rokov majú nárok na osobitné cestovné, ktoré sa poskytuje vo forme 365-dňového predplatného cestovného lístka – SeniorPas IDS BK. Osoba bez SeniorPasu môže, ako Senior 63+, využiť zľavnené cestovné lístky.

SeniorPas je možné vydať na bezkontaktnú čipovú kartu vydanú niektorým z dopravcov alebo v aplikácii IDS BK. Vydanie čipovej karty je spoplatnené, zapísanie predplatného cestovného lístka SeniorPasu je bezplatné. V prípade SeniorPasu v aplikácii je potrebné stiahnutie aplikácie IDS BK do mobilného telefónu. Následný postup získania SeniorPasu je rovnaký ako pri kúpe električenky. Po schválení žiadosti je v tomto prípade cestujúcemu umožnená „kúpa“ ročnej električenky za 0,00 eur.

Platnosť SeniorPasu na čipovej karte je možné predĺžiť na predajných miestach dopravcov, v automatoch a v označovačoch cestovných lístkov.

Príspevok na rekondičný pobyt

Maximálny príspevok štátu na rekondičné pobyty pre dôchodcov je od minulého roka 100 eur. Suma príspevku od ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny na rekondičné pobyty poberateľov dôchodkov sa tak zvýšila z 50 na 100 eur na osobu.

Tento rok nastali zmeny vo vyplácaní rekondičných pobytov pre seniorov. Zmenil sa počet dôchodcov, ktorí majú na pobyt nárok. Zo 7 500 seniorov narástol na dvojnásobok. Čo znamená, že nárok na pobyt v roku 2024 bude mať 14-tisíc seniorov. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš takisto podpísal rozhodnutie, na základe ktorého sa suma rekondičných pobytov pre seniorov zdvojnásobila na 1,4 milióna eur.

Sumu 1,4 milióna eur si prerozdelia organizácie, ktoré rezort práce zazmluvnil ešte v roku 2023, a to Konfederácia odborových zväzov SR, Odborový zväz potravinárov a Jednota dôchodcov na Slovensku. „Tieto pobyty sú veľmi obľúbené medzi seniormi,“ hovorí predseda Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) Michal Kotian. Pobyty trvajú priemerne šesť dní, teda päť nocí a zahŕňajú dvanásť procedúr.

dôchodci, penzia, Čítajte viac V súčasnosti sa dôchodky valorizujú o 14, 5 %, Sociálna poisťovňa prezradila, koľko % by sme mohli mať budúci rok

Ďalej musí byť v pobyte zahrnutá celodenná strava a procedúry nemôžu byť ďaleko od ubytovania,“ vysvetľuje Kotian. Kúpele sú po celom Slovensku a do projektu je ich zapojených 16. Dôležité je vak nepomýliť si kúpeľnú liečbu, dotovanú zdravotnou poisťovňou, a rekondičné pobyty podporované príspevkom vo výške 100 eur zo strany ministerstva práce. Ide o dve rozdielne dotácie.

A ako sa dá dostať k pobytom? Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš priblížil, akým spôsobom môže senior pobyt získať. „Získanie príspevku bude pre seniorov jednoduché. Kúpele, hotely a iné rekreačné zariadenia, v ktorých dôchodcovia môžu absolvovať rekreačný pobyt, sú zverejnené na stránkach zazmluvnených partnerov. Senior sa pozrie, do akej lokality by chcel ísť, a pozrie si, či hotel patrí do hotelovej siete SOREA, ktorú spravuje Konfederácia odborových zväzov.

V ponuke SOREA nájde osobitnú kapitolu, kde je ponuka rekondičných pobytov, ktoré sú dotované z príspevkov ministerstva práce. To isté v prípade kúpeľov alebo iných rekreačných zariadení, ktoré sú zazmluvnené prostredníctvom Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) alebo Konfederácie odborových zväzov,“ dodal Ondruš. Pobyty pre nepracujúcich penzistov má pripravené aj Odborový zväz potravinárov v Oravskej horárni. Pobyt sa začína vždy v pondelok obedom a končí sa v sobotu po raňajkách. Určený je pre nepracujúcich dôchodcov a dotácia v sume 100 eur je už odpočítaná z ceny pobytu.

Nárok na účet zadarmo

Banky musia zo zákona ľuďom, ktorých mesačný príjem neprekračuje 400 eur, ponúkať bezplatný účet. Žiadateľ nesmie mať v žiadnej banke na Slovensku vrátane banky, v ktorej podáva žiadosť, vedený iný bežný účet, môže však mať iné depozitné produkty, napr. vkladový účet (termínovaný účet), vkladnú knižku alebo sporenie a podobne. Klient s účtom zadarmo si nesmie počas jeho využívania zriadiť iný bežný účet v banke na Slovensku. Suma platobných operácií pripísaných na účet klienta v priebehu roka nesmie presiahnuť 5 600 eur.

Podmienkou zriadenia účtu je predložiť platný doklad totožnosti a potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o poberaní dôchodkových dávok. Niektoré banky nemajú v ponuke špecializované účty pre seniorov, pretože majú bez poplatku alebo s nízkym poplatkom bežné účty, ktoré si môžu zriadiť aj seniori. Banky ponúkajú k účtu pre seniorov napríklad vedenie účtu bez poplatku alebo iba s minimálnym poplatkom, bezplatné vydanie platobnej karty, poskytnutie a využitie elektronického bankovníctva, odmeňovanie pri platbe kartou, niektoré banky poskytujú neobmedzené množstvo výberov z bankomatu vlastnej banky, zúčtovanie neobmedzeného počtu prijatých platieb, platby prostredníctvom POS terminálu, bezplatné vklady v hotovosti. Sú banky, ktoré ponúkajú k účtu aj bezplatné zriadenie sporiaceho účtu.

Úľava na daniach z nehnuteľností

Minulý rok sa dôchodcovia ocitli v ťažkej situácii, keď ich priemerný mesačný príjem nedosahoval ani 607 eur. Tento údaj znamená, že dôchodok tvoril iba 42,39 percenta z priemernej mzdy, čo je menej ako polovica toho, čo si odnesú tí, ktorí pracujú. Tento nepomer medzi dôchodkami a mzdami sa stal jedným z najväčších problémov, s ktorými sa dôchodcovia musia vyrovnať. Zvýšenie dôchodkov sa v minulosti stretávalo s veľkými zdržaniami, najmä keď ceny rýchlo stúpali.

Hoci mnohí dôchodcovia už nemajú hypotéku, musia čeliť ďalším finančným povinnostiam, ako sú dane z nehnuteľností. Aj keď im niektoré samosprávy poskytujú zľavy, existujú právne obmedzenia, ktoré obmedzujú možnosti úľavy. Zákon im však umožňuje dávať zľavy na dane z domov alebo pozemkov osobám starším ako 62 rokov. Niektoré mestá a obce dokonca poskytujú zľavy alebo úplné oslobodenie od daní pre starších dôchodcov. Ale aby sa táto úľava uplatnila, musia o ňu dôchodcovia požiadať, pretože nie je poskytovaná automaticky.

Pracujúci dôchodcovia majú tiež možnosť ušetriť na daniach a odvodoch. Ak mesačne zarábajú najviac 200 eur a pracujú na dohodu, nemusia platiť sociálne odvody. Okrem toho, ak minulý rok zarobili menej ako 2 461,41 eura, môžu si vyžiadať vrátenie zaplatených daní, ktoré za nich zamestnávateľ odviedol štátu. Tieto opatrenia ponúkajú určitú úľavu pre dôchodcov, ale v súčasnosti je stále potrebné zvážiť ďalšie kroky na zlepšenie ich finančnej stability a zabezpečenia dôstojného dôchodku pre všetkých.

Mesto Zníženie dane z pozemkov Zníženie dane zo stavieb a bytov
Bratislava 50% 70%
Žilina N/A 40%
Košice 30% 50%
Trenčín 50% 50%
Trnava 75% 75%
Nitra 50% 50%
Banská Bystrica N/A 60%
Prešov 50% 50%

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ