Výsluhový a starobný dôchodok: Ako sa počíta a kto má nárok? A dostanú poberatelia aj trinásty dôchodok?

Dominika Čillíková | 06.12.2024 06:00
dôchodca, senior, dedo Foto:
Ilustračné foto.
Na Slovensku je možné poberať súčasne výsluhový aj starobný dôchodok. V roku 2024 by mali poberatelia výsluhových dôchodkov dostať aj 13. dôchodok, ktorý má byť vo výške 606,30 eura. Táto úprava je výsledkom vládnej novely zákona o sociálnom poistení, schválenej Národnou radou. Novelizácia zahŕňa tiež poberateľov invalidných výsluhových dôchodkov, vdovských, vdoveckých a sirotských dôchodkov.
IDE O PENIAZE - Prečo majú ženy nižšie dôchodky a čo s tým?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Starobný dôchodok je dávka vyplácaná zo starobného poistenia, ktorej cieľom je zabezpečiť príjem v starobe. Nárok naň vzniká dosiahnutím dôchodkového veku a splnením podmienky minimálne 15 rokov dôchodkového poistenia. Poistenie môže byť hradené zamestnávateľom, samostatne zárobkovo činnou osobou, dobrovoľne alebo štátom v špecifických prípadoch.

Výsluhový dôchodok – pre koho je určený

Výsluhový dôchodok je špeciálny typ dávky určený pre príslušníkov ozbrojených zložiek, ako sú policajti, vojaci, hasiči či colníci. Tento dôchodok je regulovaný zákonom č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Podmienkou na jeho priznanie je odslúženie minimálne 25 rokov v ozbrojených zložkách (pôvodne stačilo 15 rokov). Výška dôchodku sa vypočítava na základe priemerného služobného platu a počtu odslúžených rokov – čím dlhšia služba, tým vyšší dôchodok.

Súbeh dôchodkov: výsluhový a starobný

Legislatíva umožňuje poberanie výsluhového aj starobného dôchodku súčasne. Podmienky na priznanie starobného dôchodku zahŕňajú dosiahnutie dôchodkového veku a získanie minimálne 15 rokov dôchodkového poistenia. Výška starobného dôchodku sa určuje nezávisle od výsluhového dôchodku a oba dôchodky sa vyplácajú bez zníženia jedného či druhého. Poberatelia výsluhových dôchodkov musia o starobný dôchodok požiadať a túto skutočnosť nahlásiť príslušným orgánom, ako sú Sociálna poisťovňa a rezortný úrad vyplácajúci výsluhový dôchodok.

dôchodcovia, manželia, seniori, Čítajte viac Zmena v penziách. Od januára zanikne tento dôchodok, o peniaze prídu tisícky dôchodcov. Čo ho nahradí a komu ešte do konca roku prídu peniaze?

13. dôchodok a valorizácia

Poberatelia výsluhových dôchodkov majú nárok aj na 13. dôchodok, rovnako ako ostatní dôchodcovia. Novelou zákona č. 461/2003 sa jeho vyplácanie rozšírilo aj na výsluhových dôchodcov, pričom tento dôchodok vyplácajú príslušné rezortné útvary sociálneho zabezpečenia. Valorizácia výsluhových dôchodkov bola tento rok stanovená na 14,5 % pre novopriznaných dôchodcov. Na rozdiel od starobných dôchodkov sa pri výsluhových valorizácia vykonáva až od 1. júla prostredníctvom osobitného účtu, nie cez Sociálnu poisťovňu.

Príklad: Poberanie výsluhového a starobného dôchodku

Peter, bývalý policajt, má 65 rokov a práve dosiahol dôchodkový vek. Po 30 rokoch služby v polícii už niekoľko rokov poberá výsluhový dôchodok vo výške 1 200 eur mesačne. Peter sa rozhodne požiadať o priznanie starobného dôchodku, keďže spĺňa podmienky – má odpracovaných viac ako 15 rokov a dosiahol dôchodkový vek.

Po zhodnotení jeho práceneschopnosti a zaplateného poistenia mu Sociálna poisťovňa priznáva starobný dôchodok vo výške 500 eur mesačne. Tento starobný dôchodok sa vypočíta na základe jeho zárobkov a obdobia poistenia počas aktívnej pracovnej činnosti, pričom sa neberie do úvahy jeho výsluhový dôchodok. Peter sa tak dostane do situácie, kde mesačne dostáva 1 200 eur ako výsluhový dôchodok a k tomu 500 eur ako starobný dôchodok. Oba dôchodky mu sú vyplácané nezávisle od seba a ich súčet neovplyvňuje výšku jednotlivých dôchodkov.

Vďaka tomuto súbehu má Peter výrazne vyšší mesačný príjem, čo mu umožňuje lepšie si zabezpečiť životnú úroveň v dôchodkovom veku.

Sirotský výsluhový dôchodok

Na sirotský výsluhový dôchodok má nárok nezaopatrené dieťa po policajtovi (ako aj hasičovi a horskom záchranárovi), ktorý bol jeho rodičom alebo osvojiteľom, a ktorý

  • splnil ku dňu úmrtia podmienku doby trvania služobného pomeru na vznik nároku na výsluhový dôchodok alebo podmienky na vznik nároku na invalidný výsluhový dôchodok, alebo
  • zomrel v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania vzniknutých pri výkone služby alebo v súvislosti s ním, alebo
  • bol pred dňom úmrtia poberateľom výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku.

Sirotský výsluhový dôchodok je 40 % výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, na ktorý mal alebo by bol mal nárok policajt ku dňu úmrtia. Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výsluhový dôchodok a na invalidný výsluhový dôchodok, sirotský výsluhový dôchodok sa vypočíta z vyššieho dôchodku.

  • Ak ide o obojstranne osirelé dieťa, ktorého rodičia boli policajti, má toto dieťa nárok na sirotský výsluhový dôchodok po každom rodičovi samostatne.

Nárok na výplatu sirotského výsluhového dôchodku zaniká:

  • osvojením maloletého dieťaťa. Zrušením osvojenia nárok na výplatu sirotského výsluhového dôchodku vznikne opätovne
  • ak dieťa prestane byť nezaopatrené. Ak sa dieťa stane opätovne nezaopatreným, nárok na výplatu dávky vznikne opätovne.
  • Nárok na sirotský výsluhový dôchodok a jeho výplatu zaniká nezaopatrenému dieťaťu dňom právoplatného rozhodnutia, podľa ktorého úmyselne spôsobilo smrť policajtovi, ktorý bol jeho rodičom alebo osvojiteľom.

Nárok na sirotský výsluhový dôchodok nevzniká

  • nezaopatrenému dieťaťu po policajtovi, ktorý bol jeho rodičom alebo osvojiteľom, ak bolo právoplatne rozhodnuté súdom, že dieťa úmyselne spôsobilo smrť policajtovi, ktorý bol jeho rodičom alebo osvojiteľom.
  • nezaopatrenému dieťaťu v pestúnskej starostlivosti po pestúnovi alebo po jeho manželovi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ