Bagala: Deti nás prekvapujú ilustrovanými knižkami vlastných rozprávok

Teraz, keď mám tri deti vo veku šesť a deväť rokov, vnímam detskú literatúru citlivejšie a kritickejšie. Zdá sa mi, že detská literatúra postupne upadá, a preto sme deťom čítavali veľa klasiky.

13.01.2010 07:00
debata
Vydavateľ pôvodnej tvorby Koloman Kertész Bagala Foto: Marek Velček
Koloman Kertész Bagala Vydavateľ pôvodnej tvorby Koloman Kertész Bagala

Často im kupujeme knihy, vlastníme tiež veľkú kolekciu rozprávok na cédečkách, takže neuplynie deň, aby nepočuli umelecké diela. Spočiatku obľubovali rozprávky so zvieratami, Čapkove príbehy psíčka a mačičky. Rakúsovu Mačaciu krajinu sme doslova zodrali.

V súčasnosti sú u nás „in“ komiksy a detské obrázkové časopisy, pretože tí starší už začali čítať sami. Občas nás prekvapia aj ilustrovanými knižkami vlastných poviedok a rozprávok.

Ja som svet kníh objavil veľmi skoro. Knižnica detskej literatúry v Leviciach sa stala mojim obľúbeným miestom, odnášal som si odtiaľ každý týždeň plnú sieťku kníh. Miloval som dobrodružné romány Karla Maya či Zane Greya.

V puberte sa mi veľmi páčil Hemingway, Rolland, Remarque a zhruba v tom čase som začal objavovať aj pôvodnú tvorbu a ku knihám Mitanu, Slobodu, Johanidesa, Hrúza, Kadlečíka sa vraciam veľmi často a rád.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy