Ako budovať imunitu dieťaťa

Chrániť dieťa pred nástrahami okolitého sveta je úloha, ktorej sa väčšina rodičov ujíma zodpovedne, najmä teraz – pred začiatkom nového školského roka.

28.08.2015 06:00
dieťa, hračka, choroba, imunita Foto:
Mnoho rodičov v snahe uchrániť dieťa pred nachladnutím drží dieťa doslova ako v laboratóriu.
debata

Ako existujú rodičia, ktorí dieťa po rôznych stránkach zanedbávajú, sú aj takí, ktorí ho chránia prehnane, čím mu v konečnom dôsledku škodia. Toto sa týka aj imunity a zdravia dieťaťa.

Imunitný systém je veľmi zložitý mechanizmus, ktorý má človek na to, aby sa organizmus dokázal chrániť pred rôznymi "narušiteľmi“. Dieťa sa s jednou zložkou imunity už rodí, ďalšiu si musí vybudovať.

"Hlavnou úlohou zložitého systému, ktorý voláme imunita, je udržanie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu a ochrana pred vonkajšími škodlivinami, ako sú mikroorganizmy a pred vnútornými vplyvmi, teda nádorovými ochoreniami a odumretými bunkami,“ vysvetľuje pediatrička Zora Szitášová. "Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva, postupne sa tvoria jednotlivé zložky takzvanej nešpecifickej a špecifickej imunity, ktoré sa po narodení ďalej vyvíjajú. Pre nezrelosť imunitného systému sú malé deti náchylnejšie na infekcie.“

Preložené do laickej reči, je bežné, že malé deti sú choré a trpia napríklad infekciami dýchacích ciest, hnačkami, infekciami močových ciest alebo kože. V posledných rokoch sa do popredia dostávajú alergie so širokým spektrom klinických príznakov. "Vždy treba veľmi precízne posúdiť, či je infekcia dôsledkom nezrelej imunity, respektíve jej prechodného oslabenia, alebo či ide o poruchu imunity. Toto diagnostikuje detský lekár a následne imunológ,“ hovorí Szitášová.

Ako vo vatičke

Mnoho rodičov v snahe uchrániť dieťa pred nachladnutím drží dieťa doslova ako v laboratóriu. Doma je vždy všetko dokonale vydezinfikované, von sa chodí minimálne, na detské ihrisko vôbec. Tu je však často kameň úrazu. Totiž, aby sa detská imunita posilňovala, potrebuje správne stimuly.

Doslova si žiada, aby bola vo vhodnej miere vystavovaná podnetom a učila sa na ne reagovať. "Súhlasím s tvrdením, že primerané množstvo špiny posilňuje imunitu. Detská imunita je mladá, rýchlo reaguje, na druhej strane je však neskúsená. To znamená, že s väčšinou ochorení sa stretáva po prvýkrát a niektoré jej môžu dať viac zabrať, keďže na ne ešte nepozná vhodnú odpoveď. Ak sú však deti vychovávané v sterilnom prostredí, imunitné bunky sa nemajú ako naučiť bojovať s ochoreniami, čo sa neskôr prejaví na zvýšenej náchylnosti na ochorenia,“ hovorí Adrian Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures a detská lekárka pritakáva: "V období zvýšeného výskytu infekcií dýchacích ciest je rozumné a zmysluplné vyhýbať sa priestorom, v ktorých je veľa ľudí. Inak platí, že medzi základné spôsoby prevencie ochorení a budovania funkčného imunitného systému patrí správna životospráva – dostatočný príjem tekutín, strava bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu s obmedzením tukov, korenín a cukrov.

Dôležitou súčasťou je aj primeraný pohyb, dostatok spánku, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu bez ohľadu na počasie, prospešný je aj pobyt pri mori. Nemenej dôležitá je hygiena a pravidelné otužovanie dieťaťa, či už striedavými sprchami, saunou, ale najmä primeraným oblečením. Netreba zabúdať na to, že okrem fyzickej aktivity je dôležitá aj psychická pohoda dieťaťa,“ vymenúva faktory, ktoré posilňujú imunitu, detská lekárka.

Podpora preparátmi

Po prvých šiestich mesiacoch života, keď je malý človek chránený cennými látkami obsiahnutými v materskom mlieku, zvyčajne prichádzajú prvé nádchy, kašle, upchaté nosy a ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré súvisia s imunitou. No nie je to hneď dôvod na podávanie liekov a rôznych posilňujúcich preparátov.

"Opakované ľahké infekcie najmä horných dýchacích ciest, sú v detskom veku bežné a u veľkej časti detí nie sú potrebné ďalšie vyšetrenia,“ hovorí doktorka Szitášová. "Miernejšie poruchy imunitného systému v detskom veku sa dajú ovplyvniť aj pomocou rôznych látok prírodného pôvodu, ktoré sú buď voľnopredajné, alebo viazané na predpis pediatra.“

Medzi najvýznamnejšie účinné a u nás dostupné prírodné látky podľa lekárky patria bakteriálne imunomodulátory (látky obsahujúce zložky baktérií), biologicky aktívne polysacharidy (výťažky z bunkových stien húb a niektorých rastlín), probiotiká, prebiotiká, prípravky z echinacey, z minerálov najmä zinok a selén a vitamíny A a C.

"V období od šiestich do dvanástich mesiacov je vhodnejšie zdržať sa dodatočnej podpory imunity, ale s opatrnosťou je v nevyhnutných prípadoch možné podporiť ju vybranými preparátmi. Samozrejme, po konzultácii s lekárom,“ potvrdzuje aj Doboly.

Z huby do tela

Ako veľmi prospešný sa v boji s chorobami a pri podpore imunity javí polysacharid z hlivy ustricovitej, nazývaný betaglukán. „V našej spoločnosti naň nedáme dopustiť, pretože sa opakovane preukazuje, že funguje nielen ako prevencia, ale pomáha aj rýchlo sa vystrábiť zo začínajúceho ochorenia,“ vysvetľuje Doboly. "Betaglukán vysokej čistoty je netoxický, nevyvoláva závislosť alebo alergické reakcie, nie je možné sa ním predávkovať. V mnohých prípadoch sa dokázalo, že spolupracuje s ďalšími liečivami, pomáha zlepšovať ich účinok a redukovať nežiaduce prejavy.“

Betaglukán je vhodné podávať aj v čase, keď sa užívajú antibiotiká, ktoré neraz účinkujú aj proti prospešným mikroorganizmom v tele. Najčastejšie sú postihnuté črevné baktérie, čo môže viesť k hnačkám a ďalšiemu oslabovaniu imunity. Betaglukán v tomto prípade pôsobí tak, že podporí imunitný systém, aby úspešnejšie likvidoval mikroorganizmy spôsobujúce ochorenie a zároveň podporne pôsobí na takzvané dobré baktérie (laktobacily). Podporný vplyv betaglukánu na tieto probiotické baktérie bol vedecky dokázaný aj v našich skúmaniach.“

Čo sa týka účinku betaglukánu u detí, všeobecné skúsenosti hovoria, že detský organizmus naň reaguje veľmi dobre a rýchlo. Existuje niekoľko pozorovacích štúdií, kde sa dokázalo, že u detí užívajúcich betaglukánový preparát sa znížil počet infekčných ochorení horných dýchacích ciest v priebehu sledovaného obdobia. Podrobnejšie štúdie, ktoré by napríklad merali rôzne parametre z krvi, sú však v prípade detí nemožné najmä z etických dôvodov.

Zdravý rozum na prvom mieste

V prvom rade sa však pri podpore obranyschopnosti detského organizmu treba držať zdravého rozumu, čo znamená dieťa vhodne obliekať, vystavovať ho prirodzeným záťažiam prostredia, nevyhýbať sa návštevám a kontaktu s inými deťmi, pokiaľ sú zdravé, ponúkať dieťaťu pestrú stravu a zabezpečovať mu dostatočný pohyb, ale nie prehnané pohybové aktivity, ktoré imunitu dočasne znižujú. Tieto prirodzené spôsoby sú vždy lepšie ako dodatočná podpora rôznymi prípravkami. Na rozdiel od nich totiž pomáhajú vybudovať zdravý a funkčný organizmus a imunitný systém na dlhé roky dopredu,“ uzatvára odborník na výživu.

Varovné signály

Vyšetrenia pediatrom a detským imunológom pre podozrenie na vážnejšie poruchy imunity sú nutné, ak sa objavia nasledujúce varovné signály:

Dieťa má 8 a viac infekcií dýchacieho aparátu v priebehu 12 mesiacov

Má 2 alebo viac komplikovaných zápalov prínosných dutín v priebehu 12 mesiacov

Prekoná 2 alebo viac závažných infekcií (napr. zápal mozgových blán, otrava krvi)

Dieťa trpí rozsiahlym kvasinkovým ochorením kože a slizníc

Opakujú sa hlboké infekcie kože a mäkkých tkanív

Neprospieva a má chronickú hnačku

V rodine sa vyskytuje vrodená choroba

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dieťa #imunita #posilňovanie