Tí si môžu vyberať z podstatne vyššieho množstva pracovných príležitostí ako po minulé roky a je pre nich výrazne jednoduchšie zamestnať sa. Od absolventov sa očakáva, že pri vstupe na trh práce budú mať za sebou prvé pracovné skúsenosti, či už ide o brigády, stáže, jazykové pobyty, alebo dobrovoľníctvo. Zamestnávatelia ocenia najmä skúsenosti s prácou v zahraničí, kde si študent môže zlepšiť jazykové znalosti.
Najviac pracovných príležitostí mohli absolventi nájsť v oblasti informačných technológií, ekonomiky, financií a účtovníctva, ale išlo aj o ponuky v administratíve, obchode a elektrotechnike. Firmy vo veľkej miere obsadzovali najmä technické pozície, najčastejšie išlo o pracovné príležitosti v oblasti informačných technológií. V tejto oblasti mohli absolventi nájsť najviac pracovných príležitosti na pozície programátor, softvérový inžinier a IT analytik.
Odvetvia s najväčším počtom ponúk vhodných pre absolventov
- informačné technológie
- ekonomika, financie, účtovníctvo
- administratíva
- obchod
- elektrotechnika a energetika
Z dlhodobého hľadiska môžu byť pre absolventov zaujímavé najmä technicky orientované pracovné pozície, kde nájdu absolventi perspektívnu, trvalú a dobre platenú prácu. Na portáli Profesia.sk takmer tretina absolventov vysokých škôl reaguje na pracovné ponuky uvádzajúce minimálne požadované vzdelanie stredoškolské s maturitou. Na ponuky vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa reflektuje približne 70 % uchádzačov s rovnakým uvedeným stupňom vzdelania v životopise.
Pozície s najväčším počtom ponúk pre absolventov
- programátor
- administratívny pracovník, referent
- softvérový inžinier
- IT analytik
- finančný analytik
Absolventi vysokých škôl často po škole hľadajú uplatnenie v iných odboroch, ako vyštudovali. Vo všeobecnosti sa najmä absolventi spoločenských, humanitných vied, učiteľstva, či dokonca absolventi ekonómie snažia hneď po škole uplatniť v administratíve. Až 70 % absolventov spoločenských vied vo svojom životopise uvádza že má záujem o pozíciu administratívneho pracovníka.
Zatiaľ čo medzi najčastejšími inzerovanými pracovnými ponukami, ktoré sú vhodné aj pre absolventov, sú najmä technické pozície z oblasti výroby či informačných technológií, absolventi najviac vyhľadávajú pozície v administratíve. Na pracovnom trhu tak vzniká nepomer medzi ponukami v technickom odvetví a dopytom zo strany uchádzačov, ktorí sa snažia uplatniť v administratíve.
Top 5 oblastí, kde majú firmy najväčší problém nájsť zamestnancov
- informačné technológie
- telekomunikácie
- elektrotechnika a energetika
- strojárstvo
- automobilový priemysel