Učenie cez prázdniny? Žiaden problém

Ak ste rodič školopovinného dieťaťa, určite vás so začiatkom letných prázdnin začala budiť z pekného sna otázka, či dieťa vzdelávať aj počas školského voľna. Riešenie tohto problému vidia odborníci rôzne. Niektorí odporúčajú oddych, druhí zastávajú názor, že občasné učenie sa nezaškodí, iní zas radia, aby rodičia našli sofistikovanejšiu formu výučby – čítanie kníh či písanie listov. Aj tým si totiž dieťa oprašuje mozgové závity.

04.08.2017 12:45
debata
Kúzelné čítanie - kniha

Ako sa začali jeden za druhým míňať prázdninové dni, v mnohých prípadoch deti už dávno zabudli na to, že chodili do školy a priniesli domov nejaké vysvedčenie. „Hlavne prváci či školáci na prvom stupni nemôžu vyjsť ani v lete z cviku,“ myslí si detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Slnečné počasie ich volá hrať sa von s kamarátmi, leňošiť len tak na gauči pri telke či skúmať funkcie nového tabletu, ktorý bol vytúženou odmenou za výborné študijné výsledky. Ráno sa zobudia, opýtajú sa len "Mama, čo máme jesť?“ a idú ďalej. Každý deň dookola to isté. Zvyčajne býva veľkým zaberákom dieťa zabaviť, nieto ešte prinútiť k učeniu.

„Ak už na vaše dieťa nezaberajú žiadne motivačné sľuby, sladkosti či dokonca nové mobily, treba udržať aspoň miernu úroveň učenia ešte predtým, ako sa opäť otvoria brány školy. Nechuti k učeniu sa dá jednoducho predísť, ak zvolíte hravú formu vzdelávania aj počas prázdnin,“ hovorí psychologička. Prirodzene, minimum detí chytí počas voľných dní do ruky pracovný zošit či papier, na ktorý napíše nácvičný diktát. A vôbec, ruku na srdce, koľko kníh prečíta to vaše dieťa počas letných prázdnin? Ak bežná forma čítania doteraz nemala u vášho dieťaťa úspech, treba vyskúšať inovatívnu formu.

Takú, prostredníctvom ktorej nebude učenie nuda, ale naopak, zábavou. V súčasnosti zažívajú rozmach rôzne vedomostné spoločenské hry a súťaže, ktoré tiež nie sú násilnou formou vzdelávania u dospelých, tak prečo to nevyskúšať aj u detí?

Kúzelné čítanie je kniha, z ktorej deti prostredníctvom interaktívnej ceruzky načerpajú opäť nové informácie. Raz-dva môžu prebádať napríklad geografiu a históriu celého Slovenska či zdokonaliť sa v anglickom jazyku. Taká dobrá konverzácia v anglickom jazyku doplnená o obrázkový slovník nemôže byť nikdy zlý nápad nielen pre dieťa, ale aj pre vás. Cudzie slovíčka vďaka tejto interaktívnej zábavke naskáču deťom do hlavy takmer samy. K všetkému vám, samozrejme, dopomôže interaktívna ceruzka – súčasť knihy, ktorá na základe šifry prečíta, čo vám kniha chce doslova povedať. Dieťa sa učí hravou a nesilenou formou, pri ktorej precvičuje okrem svojich mozgových závitov aj kreativitu, čo oceňujú aj detskí psychológovia. Vaše ratolesti vďaka hravej forme učenia na školu nezanevrú ani počas prázdnin a prvé septembrové krôčiky budú pre ne určite omnoho jednoduchšie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prázdniny #učenie #Kúzelné čítanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy