Je to projekt českej spoločnosti Scio, ktorý sa rýchlo rozšíril i na Slovensku. Čoraz viac fakúlt prijíma uchádzačov práve na základe týchto testov. Oproti „klasickým“ prijímačkám NPS zjednodušili prijímacie konanie pre vysoké školy a uchádzačom priniesli viaceré výhody. Národné porovnávacie skúšky sú písomné testy, ktoré môžu dopĺňať alebo celkom nahradiť prijímacie skúšky na vysokú školu.
V Českej republike tento systém funguje už od roku 2000, u nás sa začal používať pred 11 rokmi. Každý rok tieto skúšky absolvuje vyše 20-tisíc uchádzačov o štúdium z Česka a zo Slovenska.
Kde sa robia Národné porovnávacie skúšky
- Univerzita Komenského v Bratislave
Farmaceutická fakulta, Filozofická fakulta, Fakulta sociálnych a ekonomických vied, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Fakulta managementu
- Slovenská technická univerzita v Bratislave
Fakulta architektúry, Fakulta informatiky a informačných technológií, Fakulta elektrotechniky a informatiky
- Ekonomická univerzita v Bratislave
Národohospodárska fakulta, Obchodná fakulta, Fakulta hospodárskej informatiky, Fakulta podnikového manažmentu, Fakulta medzinárodných vzťahov, Fakulta aplikovaných jazykov, Podnikovohospodárska fakulta so sídlom v Košiciach
- Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Prírodovedecká fakulta
- Technická univerzita v Košiciach
Fakulta elektrotechniky a informatiky, Ekonomická fakulta, Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií
- Prešovská univerzita v Prešove
Fakulta manažmentu, Fakulta zdravotníckych odborov, Fakulta humanitných a prírodných vied
- Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Fakulta ekonomiky a manažmentu, Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja
- Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva, Fakulta stredoeurópskych štúdií
- Žilinská univerzita v Žiline
Fakulta riadenia a informatiky, Fakulta bezpečnostného inžinierstva
- Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Filozofická fakulta, Ekonomická fakulta, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov
Zdroj: Scio.sk
Výhody Národných porovnávacích skúšok
- neplatí pravidlo „jeden pokus a dosť“, prihlásiť sa dá na viacero termínov prijímačiek, na fakulty potom spoločnosť Scio posiela automaticky najlepší výsledok, ten možno uplatniť na viacerých fakultách
- prihlasovanie je on-line, pri registrácii si uchádzači sami vyberú miesto a dátum skúšok, ktoré im vyhovujú
- na Slovensku možno absolvovať testy na 31 fakultách v šiestich mestách (Bratislava, Košice, Prešov, Nitra, Banská Bystrica, Žilina), v Českej republike v 15 mestách
- pri príprave na NPS môžu pomôcť cvičné skúšky a on-line kurzy, ktorú sú však platené
Zdroj: Scio.sk
Typy testov
Všeobecné študijné predpoklady
Skúška testuje základné schopnosti potrebné pre úspešné štúdium na vysokej škole. Nie je to vedomostný test – jeho cieľom nie je zistiť, koľko stredoškolského učiva ste si zapamätali. Test je variantom českého testu OSP (Obecné studijní předpoklady). Vyžadujú ho v rámci prijímacích skúšok vybrané slovenské fakulty a niekoľko českých fakúlt.
Základy spoločenských vied
Obsah skúšky vychádza z náplne stredoškolského predmetu základy spoločenských vied v rozsahu, v akom sa vyučuje na gymnáziu. Obsah testu vychádza z českých kritérií (vyžadujú ho české školy).
Matematika
Skúška zisťuje znalosti matematiky. Základom testu sú osnovy predmetu matematika pre gymnáziá.
Biológia
Skúška overuje znalosti biológie v rozsahu, v akom sa predmet vyučuje na gymnáziách.
Chémia
Skúška preveruje znalosti z chémie v rozsahu gymnaziálnych osnov.
Anglický, nemecký a španielsky jazyk
Skúška overuje, aké má študent znalosti jazyka v rozsahu štúdia na strednej škole. Obsahuje gramatiku, čítanie aj počúvanie.
Zdroj: Scio.sk
Priebeh skúšky
Miesto konania skúšky
Budova sa otvára najneskôr 20 minút pred začiatkom skúšky. Vo vstupnej časti nájdete vyvesené zoznamy účastníkov, z ktorých zistíte, v ktorej miestnosti vykonáte skúšku. Do budovy nesmie vstúpiť nikto iný okrem účastníkov. Ak prídete neskoro, nájdete budovu zatvorenú a nebudete sa môcť zúčastniť na skúške.
Fotografovanie
Pred začatím skúšky navštívi učebňu náhradný administrátor alebo koordinátor, aby vyfotografoval alebo pomocou videokamery zaznamenal rozsadenie účastníkov v učebni. Fotografie či videozábery sa po skúškach uložia a archivujú. Ako dôkazový materiály slúžia iba v prípade spochybnenia totožnosti účastníka skúšky.
Skončenie skúšky
Administrátor na záver upozorní, že do konca skúšky zostáva päť minút. Opustiť učebňu možno až po úplnom skončení skúšky. Na pokyn administrátora: „Prosím, ukončite prácu,“ neodkladne odložte písacie potreby a v pokoji čakajte, kým administrátori pozbierajú odpoveďové hárky. Tí ich potom vložia do obálky, ktorú zapečatia a dvaja z účastníkov skúšky potvrdia pečať podpismi. Zadanie skúšky si účastníci môžu ponechať. Po zozbieraní odpoveďových hárkov vyzve administrátor účastníkov na vyplnenie protokolu o priebehu skúšky. Vyplnenie nie je povinné, ale pokiaľ budete mať pripomienky k priebehu, využite túto príležitosť. Po skončení skúšok sa totiž už na akékoľvek pripomienky k priebehu skúšky nebude prihliadať.