V rebríčku THE WUR je zo slovenských univerzít najlepšia UK

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) boduje v rebríčku THE University Impact Ranking 2019 zameranom na trvalo udržateľný rozvoj OSN. V rebríčku, ktorý Times Higher Education v rámci THE World University Ranking vytvorila vôbec po prvýkrát, patrí univerzite 76. miesto. UK o tom informuje vo svojej tlačovej správe.

18.04.2019 14:00
UK Bratislava Foto: ,
Na snímke budova Univerzity Komenského v Bratislave
debata

Pre UK je to o to významnejšie ocenenie, pretože v prvej stovke sa nenachádza žiadna iná slovenská ani česká univerzita.

Na akom princípe funguje zoradenie univerzít v rebríčku? Zohľadňuje sa 11 ukazovateľov. „Prvé vydanie zahŕňa 450 univerzít zo 76 krajín z celého sveta a sú zoradené na základe jedenástich ukazovateľov trvalo udržateľného rozvoja OSN (SDG) sústredených v troch širokých oblastiach: výskum, dosah, správa (research, outreach and stewardship),“ píše ďalej UK v tlačovej správe.

Umiestnenie UK v prvej stovke s celkovým skóre 78,4 SDG ovplyvnili štyri z nich: kvalita vzdelávania (SDG 73,3), ktorá má za cieľ zabezpečiť inkluzívne a spravodlivé vzdelávanie s možnosťou celoživotného vzdelávania, mier, spravodlivosť a silná inštitúcia (SDG 77,1) – podporuje mier, inklúziu a spravodlivosť v spoločnosti pre trvalo udržateľný rozvoj a buduje zodpovedné inštitúcie, podpora zdravia a dobrej kvality života (SDG 74,3) a posilňovanie prostriedkov na implementáciu a oživenie globálnych partnerstiev pre trvalo udržateľný rozvoj (SDG 50,2 – 68,5).

Postoj UK k umiestneniu

Ako takéto hodnotenie vníma samotná univerzita? „Univerzita Komenského pozitívne vníma každé umiestnenie v rebríčkoch s celosvetovou platnosťou, pričom však podrobne sleduje a posudzuje proces získavania dát zapojených univerzít a metodológiu ich spracovania a vyhodnocovania,“ vysvetľuje rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček.

Rektor Števček ďalej hovorí o tom, že podobné iniciatívy, ktoré vyvíja UK, môžu nasledovať aj ďalšie univerzity u nás a v susednom Česku. „Našou ambíciou je vstupovať aj do nových meraní kvality vzdelávania v širšom zmysle slova. Dôkazom toho je aj naša účasť vo vôbec prvom rebríčku THE WUR zameranom na trvalo udržateľný rozvoj OSN (University Impact Ranking 2019), keďže s týmito cieľmi je UK stotožnená. Nevylučujeme, že s postupne sa zvyšujúcou kredibilitou a atraktívnosťou merania trvalo udržateľného rozvoja vyvinú iniciatívu aj iné slovenské či české univerzity.“

Prvá trojka

Ako prvá skončila University of Auckland (Nový Zéland) so SDG 97,2, druhé miesto v rebríčku patrí McMaster University (Kanada) so SDG 96,6 a treticu najlepších v udržateľnom rozvoji uzatvárajú University of British Columbia (Kanada) a University of Manchester (Veľká Británia) s rovnakým skóre 96,2 SDG. V rebríčku sa nachádza aj ďalšia slovenská univerzita – Technická univerzita v Košiciach so SDG 23,8 – 53,6.

V komplexnom hodnotení UK dosiahla v rebríčku THE WUR 601. – 800. miesto za rok 2017.

debata chyba
Viac na túto tému: #rebríček #Univerzita Komenského v Bratislave #The WUR #UK