Mliekari potrebujú mladú krv

Mliekarenský sektor má síce dobré vyhliadky na rozvoj, na to však potrebuje aj nové pracovné sily. Hľadať budúcich zamestnancov preto plánuje aj prostredníctvom duálneho vzdelávania.

03.07.2019 06:00
mlieko, mliekar Foto:
V potravinárskom sektore vrátane mliekarenstva počet zamestnancov v uplynulých rokoch klesal.
debata

„Dnes je v agropotravi­nárskom sektore certifikovaných 63 zamestnávateľov pre duálne vzdelávanie, v tomto roku plánujeme tento zoznam rozšíriť ešte o ďalších štyroch zamestnávateľov v poľnohospodár­stve, ako aj o ďalších troch zamestnávateľov v potravinárstve. V oblasti mliekarenstva nám ide predovšetkým o odbor biochemik – mliekarenská výroba či potravinárstvo – spracúvanie mlieka,“ uviedol Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu. Nedostatkom zamestnancov trpí celý agrosektor, problém sa týka i oblasti spracovania mlieka. Príchod nových pracovných síl aj vďaka duálnemu systému je preto podľa odborníkov nevyhnutný. Práve takým spôsobom si totiž môžu vychovávať zamestnancov už od školských lavíc. Problémom však zostáva nízky záujem zo strany žiakov a ťažkosti pri otváraní potravinárskych, no aj mliekarenských odborov na stredných školách.

V súčasnosti vzdelávanie zamerané na oblasť spracúvania mlieka poskytujú na Slovensku len stredné odborné školy v Nitre, Leviciach, Kežmarku, Pruskom, Bánovciach nad Bebravou, Žiline a v Liptovskom Mikuláši.

„S počtom škôl sme relatívne spokojní, aj keď by sme uvítali aj školu na východnom Slovensku. V mestách, kde sa vzdelávajú budúci mliekari, sú zväčša zastúpené aj spracovateľské prevádzky, takže o zamestnanie sa určite báť nemusia. Dôležité je, aby sme žiakov základných škôl, a najmä ich rodičov, presvedčili, že odbor zameraný na mliekarenstvo im zabezpečí perspektívu,“ poznamenal Voskár.

V potravinárskom sektore vrátane mliekarenstva počet zamestnancov v uplynulých rokoch klesal. Zatiaľ čo v 90. rokoch potravinárstvo zamestnávalo asi 65-tisíc ľudí, pred pár rokmi ich bolo už iba 29-tisíc. Rastúci trend zaznamenali potravinári len v poslednom období, keď sa počet zamestnancov vlani zvýšil na 32-tisíc. Nárast počtu zamestnancov predpokladajú producenti aj v najbližšom čase.

"Podiel domácich výrobkov na domácich pultoch je asi 40 percent. Keďže chceme tento trend obrátiť a dostať podiel aspoň cez hranicu 50 percent, bude si to vyžadovať aj nových zamestnancov. Už teraz rastú v regiónoch potravinárske prevádzky. Sú naštartované aj investície. Rovnako aj v mliekarenskom sektore, keď chceme zahraničnú produkciu na pultoch nahradiť domácimi výrobkami, dôjde k investíciám aj istému rozšíreniu,“ uzavrel Voskár.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #mlieko #duálne vzdelávanie #mliekárenstvo