Prežite leto so školákmi bez zranení

Počas letných prázdnin akosi automaticky narastá počet úrazov školákov. Tí majú dva mesiace voľna, ktoré využívajú na mnohé športové aktivity a celkovo sú viac v pohybe ako počas školského roka. Rodičom môžu pomôcť nasledujúce tipy, aby sa ich deti vyvarovali možným zraneniam.

14.07.2019 22:00
počasie, leto, teplo, prázdniny, deti, Foto: ,
Takmer polovica vážnych detských úrazov sa stáva v dome, v byte, alebo v ich okolí.
debata

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) si školáci najčastejšie spôsobia úraz najmä pádom, pričom najohrozenejšou skupinou sú trinásť až pätnásťroční.

Čo hovoria štatistiky podľa ÚVZ SR? Tie potvrdzujú, že takmer polovica vážnych detských úrazov sa stáva v dome, v byte, alebo v ich okolí.

„Počas prázdnin majú deti veľa voľného času na rozličné aktivity, často bývajú rozptýlené, nesústredené a na to, že by sa mohli zraniť, nemyslia. Rodičia by však riziko úrazov podceňovať nemali. Deti sa môžu zraniť v byte, na schodisku, v pivnici, v garáži, na dvore, v záhrade, ale napríklad i pri prácach na stavbe rodinného domu alebo chaty,“ hovorí docentka Jana Hamade, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), ktorú cituje ÚVZ SR na svojej stránke.

Pozor na pády

V lete na detí číha veľa nástrah a zranení, či už sú to rôzne pošmyknutia a pády. Pobyt s deťmi pri mori môže priniesť tiež niekoľko nebezpečných momentov a dieťa netreba spúšťať ani na chvíľu z dohľadu, ak sa chystá do vody. Veľa zranení detí súvisí práve s dovolenkami, ktoré trávia rodičia s deťmi pri mori a vodných plochách.

A prečo sú také časté práve pády u detí? Hamade má na to veľmi jednoduché vysvetlenie, pretože deti majú ťažisko tela výrazne nižšie ako dospelí, preto ľahšie strácajú rovnováhu a častejšie padajú. „Okrem pádov však môže úrazy spôsobiť aj oheň, rôzne predmety, napríklad nože, alebo nástroje v domácnosti i na chate, horúce kvapaliny, nezaistené elektrické zásuvky a ďalšie. Príčiny detských úrazov úzko súvisia so stupňom somatického a psychického vývoja, s úrovňou kognitívnych funkcií, ale tiež s tým, v akom prostredí je dieťa vychovávané, ako má zorganizovaný voľný čas, s kým a v akom kolektíve ho trávi,“ hovorí Hamade.

Deťom hrozí úraz aj doma

Rodičia by mali myslieť na bezpečie nielen vonku, ale treba sa pozrieť aj na bezpečnosť v domácnosti. Pri tých najmenších deťoch k úrazu môže dôjsť okamžite, staršie deti by mali rozoznať určité riziká a nebezpečenstvo, ktoré by im mohli ublížiť napríklad pri hre vonku, v parku, v bazéne alebo aj pri bežných aktivitách vo vnútri.

„Dôležité je, aby dodržiavali dve základné zásady – aby možné riziká predvídali a nenechávali deti bez dozoru dospelého ani na chvíľu,“ zdôrazňuje docentka Jana Hamade. Podľa nej deťom majú vysvetliť, čo pre ne nie je vhodné, čomu sa majú vyhýbať a čo by im mohlo ublížiť. „Deti sú vystavované rizikám každý deň a rodičia musia rátať s tým, že nedokážu byť stále sústredené a pozorné.“

Čo radí ÚVZ SR proti domácim úrazom? Prináša nasledovné tipy:

 • okná predstavujú veľké nebezpečenstvo – zabezpečte ich zábranou proti pádu, kontrolujte, či sú dobre zatvorené, nenechajte dieťa bez dozoru na balkóne, sklenené výplne dverí zabezpečte bezpečnostnou fóliou,
 • na elektrické zásuvky dajte bezpečnostné chrániče,
 • neprelievajte zdraviu škodlivé prípravky do fliaš od minerálok alebo iných nápojov,
 • nedovoľte dieťaťu manipulovať s vreckom alebo s taškou z umelej hmoty, mohlo by si ju natiahnuť na hlavu,
 • zásuvky s nožmi a príbormi dobre zabezpečte, aby ich dieťa nemohlo otvoriť,
 • zabráňte tomu, aby sa dieťa dostalo k zápalkám, zapaľovačom, nožom, chemikáliám, horľavinám, liekom, zbraniam a iným predmetom, ktoré by ich mohli poraniť,
 • zabráňte tomu, aby malo dieťa prístup k rebríku a k otvorom na strechách.

Proti úrazom vonku:

 • pre deti treba vyberať aktivity, ktoré sú pre ne vhodné aj v rámci ich veku, nepreceňujte schopnosti dieťaťa,
 • pri bicyklovaní myslite na bezpečnostnú vestu a prilbu, pri korčuľovaní treba dať dieťaťu chrániče na zápästia, lakte a kolená, ak je to možné, malo by športovať na miestach so slabou premávkou, ideálne na cyklistických chodníkoch,myslite na prilbu, ktorá znižuje riziko poranenia hlavy až o 85 %,
 • pri plávaní a vodných atrakciách dieťa nenechávajte ani na chvíľu bez dozoru dospelého, rovnako aj na trampolínach a na nafukovacích atrakciách – hradoch, preliezačkách, kĺzačkách,
 • dohliadnite na to, aby sa najmä s loptou nehralo blízko vodnej plochy a cesty, dieťa nevie dobre odhadnúť rýchlosť a blízkosť auta a zhodnotiť dopravnú situáciu.

Zdroj: ÚVZ SR

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zranenia #ÚVZ SR #úrazy #školáci a prázdniny #letné prádzniny