Rodičia, vodiči – nezabúdajte: Vaše dieťa je na ceste

Čo treba dieťa naučiť pred jeho prvou cestou do školy? Nezanedbajte to; môžete predísť autonehode a zabrániť tomu, aby sa vaše dieťa zranilo.

28.08.2020 10:00
priechod pre chodcov, deti, chodci Foto: ,
Pri nácviku bezpečného správania na cestách u svojho dieťaťa je potrebné si uvedomiť, že s dieťaťom nemožno zaobchádzať ako s dospelým človekom.
debata

Polícia SR radí: Venujte svojim deťom pár minút, aby ste si s nimi pohovorili o nástrahách na cestách, najmä s menšími deťmi si niekoľkokrát prejdite trasu do školy. Vyberajte nie najkratšiu, ale najbezpečnejšiu trasu. Ak si dieťa navykne chodiť určitou trasou, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože sa ľahšie orientuje v známom prostredí a spoľahlivejšie bude riešiť aj nepredvídané situácie v cestnej premávke.

V predškolskom veku sa deti málokedy stanú obeťami dopravných nehôd najmä preto, lebo každý ich krok kontrolujú dospelé osoby alebo starší súrodenci. S nástupom do školy nehodovosť detí prudko stúpa. Školáci na ceste do školy sa musia samostatne orientovať a riešiť dopravné situácie. Nesprávne konanie má za následok dopravnú nehodu. Aby rodičia predišli tragédiám na cestách, je dôležité, aby dopravnej výchove svojich detí od najútlejšieho veku venovali veľkú pozornosť a sami im boli príkladom.

Pozornosť

Pri nácviku bezpečného správania na cestách u svojho dieťaťa je potrebné si uvedomiť, že s dieťaťom nemožno zaobchádzať ako s dospelým človekom, že jeho psychika je primeraná jeho veku. Dieťa je nepozorné, málo predvídavé, koná impulzívne a často nevie posúdiť nebezpečenstvo situácie, v ktorej sa ocitlo. Pre svoj malý vzrast má obmedzený výhľad na vozovku a aj pre vodičov je v hustej premávke ťažšie spozorovateľné.

Viditeľnosť

Dieťa v cestnej premávke musí byť viditeľné. K nešťastiu prichádza často preto, lebo vodič dieťa na ceste jednoducho nezbadá. Rodičia môžu hroziace riziko znížiť tým, že budú svoje deti obliekať nielen pohodlne, ale i dostatočne pestro, prípadne opatria jeho odev, školskú tašku, topánky, čiapku reflexnými nášivkami či odrazkami tak, aby vodič už z diaľky zbadal malého školáka a zvýšil svoju pozornosť.

Zvuky

Dieťa je potrebné naučiť vidieť na ulici, počúvať zvuky a uvedomovať si, odkiaľ prichádzajú. Rodič to môže skúsiť hrou – zaviaže deťom oči, zatočí ich a vyskúša, či dokážu určiť, odkiaľ zvuky prichádzajú. Počas spoločnej cesty do školy v prvých dňoch ho učí mať ohybnú hlavu, ktorá sa automaticky otočí vľavo, potom vpravo a opäť vľavo predtým, ako prejde cez cestu, super ostré uši, ktoré rozpoznajú zvuky a vedia, odkiaľ prichádzajú, oči na stopkách, ktoré si všimnú skôr, ako vstúpia na vozovku, či ich vodiči zaregistrovali.

Oddych

Dieťa potrebuje dostatok spánku a oddychu. Nevyspaté dieťa s rozptýlenou pozornosťou koná z hľadiska dopravnej situácie veľmi nebezpečne. Rodičia preto musia dbať na jeho pravidelný spánok a nedávať výnimky ani na ten najzaujímavejší program v televízii. Takisto ráno by malo byť bez nervozity – dieťa by sa malo bez náhlenia naraňajkovať a včas sa vydať na cestu do školy.

Na čo si dať pozor

Ešte skôr, ako prvýkrát pôjde do školy bez dozoru dospelých, dieťa musí vedieť, že:

  • môže vstúpiť na vozovku len vtedy, ak sa pozrie vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje automobil
  • nesmie vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu znemožňujú výhľad
  • má zásadne cez cestu prechádzať po priechode pre chodcov
  • má cez cestu prechádzať najkratším smerom – kolmo
  • nesmie vstúpiť na vozovku, keď svieti na semafore červený signál pre chodcov
  • môže prechádzať cez cestu na zelený signál a prechod dokončiť aj vtedy, keď sa rozsvieti červená.

Bezpečná cesta do školy

V prvých dňoch je potrebné, aby rodičia sprevádzali svoje dieťa do školy dovtedy, kým nie je schopné samo bezpečne prejsť naučenú trasu. Zvolená trasa do školy by mala byť z dopravného hľadiska čo najbezpečnejšia, a to i vtedy, keby sa mala vzdialenosť do školy predĺžiť.

Rodičia pri výbere trasy by mali dbať o to, aby:

  • dieťa čo najmenej prechádzalo cez vozovku, aby prechádzalo na miestach s malým dopravným ruchom, prípadne tadiaľ, kde je priechod pre chodcov riadený svetelnou signalizáciou;
  • dieťa neprechádzalo na takých miestach, kde nemá dostatočný výhľad na obidve strany, prípadne tam, kde by muselo vychádzať spomedzi zaparkovaných vozidiel.
Zdroj: Národná agentúra boja proti kriminalite

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bezpečnosť detí pri školách #bezpečnosť cestnej premávky #Škola volá