Koľko rúšok by ste mali pribaliť dieťatu do školy? A ako s nimi manipulovať?

Žiaci nastúpili do škôl s rúškami. Ako s ním zaobchádzať, dodržiavať hygienické opatrenia pri nosení a na čo všetko treba myslieť pri jeho používaní, upozorňuje aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. Podľa neho treba dodržiavať niekoľko zásad a tiež mať dostatočnú zásobu rúšok pre deti.

04.09.2020 11:15
Nemecko Školský Rok korona Foto: ,
Rúško už vnímame skoro ako povinnú výbavu žiaka, jedno mu však v škole nepostačí. Okrem toho treba deťom vysvetliť, aké dôležité je časté umývanie rúk.
debata (11)

Rúško sa stalo už pred niekoľkými mesiacmi naším verným spoločníkom. Pre deti to však nemusí byť také jednoduché ako pre dospelých. Po príchode zo školy by sa mali rodičia o rúška postarať. Manipulácia s rúškom má svoje pravidlá, a preto by rodičia mali poznať, kedy napríklad treba vymeniť rúško, ako sa ho dotýkať počas jeho výmeny alebo odstránenia, ako ho dezinfikovať, respektíve prať a mnohé iné.

Aj keď mnoho ľudí rúška odsudzuje, hlavný hygienik v tom má jasno. Podľa neho sú rúška dôležité v boji proti šíreniu vírusu ďalej. „Tvárové rúško je kľúčovou ochrannou pomôckou, ktorou zabraňujeme šíreniu nového koronavírusu do okolia. Jeho nosenie má v súčasnosti význam u každého z nás, nielen u osôb s príznakmi respiračného ochorenia, kde rúško priamo zachytáva prúd kvapôčok,“ upozorňuje na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR) hlavný hygienik, ktorý ďalej hovorí, že vírus prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná.

A prečo je dôležité nosenie rúšok u školopovinných detí? Podľa Mikasa sú pri ochorení COVID-19 často práve detí bez príznakov. „Radi by sme preto povzbudili verejnosť, aby na nosenie rúšok u detí na začiatku školského roka nazerala ako na dôležitý preventívny krok. Do kolektívu sa naraz vracujú po letných prázdninách státisíce detí a aj preventívnym nosením rúšok na školách vyvažujeme riziko šírenia ochorenia COVID-19 po dovolenkovom období,“ hovorí Mikas.

Údržba rúška

A ako sa rúškom správne chrániť. Podľa hlavného hygienika nás rúško účinne chráni vtedy, ak zakrýva ústa aj nosové dierky a je suché. „Deti je preto potrebné do školy vybaviť okrem rúška, ktoré má na tvári, aspoň jedným ďalším čistým rúškom v mikroténovom vrecúšku. Rúška môžu byť aj jednorazové alebo plátenné,“ radí ďalej Ján Mikas. Plátenné rúška sú najlepšie z bavlny či husto tkanej látky, je potrebné ich vyprať alebo vyvariť a po vysušení prežehliť z oboch strán.

Okrem rúška myslite i na to, že dieťa potrebuje špinavé či vlhké rúško niekam odložiť. „Dieťaťu pribaľte do školskej tašky aj jedno čisté mikroténové vrecúško, do ktorého vlhké rúško odloží (plátenné aj jednorazové). Po návrate zo školy by mal rodič vrecko s jednorazovými rúškami vyhodiť do odpadkového koša ako bežný komunálny odpad. Plátenné rúška je potrebné oprať v práčke aspoň na 60 °C s bežne dostupnými pracími prostriedkami, prípadne vyvariť a následne ožehliť suchým teplom,“ opisuje Mikas.

Pri používaní rúšok sa z toho stala rutina, netreba stále zabúdať na správnu manipuláciu a ako vôbec používať rúško správne. Pohovorte si o tom aj s deťmi, ukážte im, ako správne nosiť rúško a ako s ním manipulovať. „Pred použitím rúška je potrebné očistiť si ruky vodou a mydlom alebo dezinfekčným prostriedkom. Je potrebné si ho nasadiť tak, aby priliehalo k tvári a zakrývalo ústa aj nosové dierky, len tak dokážeme účinne chrániť seba a svoje okolie. Minimalizujte dotyk s rúškom počas jeho nosenia. Je potrebné ho vymieňať za nové, ak je poškodené, vlhké a špinavé,“ odporúča hlavný hygienik Mikas, ktorý označil jednorazové rúška ako nevhodné na opätovné používanie.

Pri manipulácii s rúškom treba použiť gumičky alebo šnúrky. Deti by mali vedieť, že rúško by nemali chytať najmä z prednej strany. „Rúško neodstraňujeme jeho úchopom na prednej strane, pretože môže byť pokryté patogénmi. Po odstránení tvárového rúška je dôležité umyť si ruky mydlom a vodou, respektíve ich vydezinfikovať,“ hovorí ďalej Mikas.

Zvýšená hygiena rúk je samozrejmosťou stále. „Na dôkladné umývanie a dezinfekciu rúk je potrebné dbať pravidelne počas celého dňa, neumytými rukami sa šíri až 80 percent infekcií. Nosením rúšok a hygienou rúk významne bránime nielen šíreniu ochorenia COVID-19, ale aj šíreniu mnohých ďalších akútnych respiračných ochorení, ktorých výskyt sa každoročne výrazne zvyšuje návratom žiakov do kolektívu po prázdninách,“ tvrdí Ján Mikas.

Aj na školách teda platia pravidlá nosenia rúšok. „Povinnosť preventívneho nosenia rúšok pribudla počs prvých dvoch septembrových týždňov pedagógom a odborným zamestnancom a žiakom druhého stupňa základných škôl a študentom stredných škôl v rámci vyučovania. Nosenie rúšok v triedach nie je povinné pre mladšie deti, teda tie, ktoré navštevujú predškolské zariadenia a prvý stupeň základných škôl (ide o ucelený a nemeniaci sa kolektív, deti nosenie rúšok ťažšie znášajú, ak ho však budú na tvári akceptovať, jeho nosenie odporúčame),“ píše sa ďalej na stránke ÚVZ SR.

A čo učitelia? „Nosenie rúšok je povinné aj pre pedagógov, odborných zamestnancov a všetkých žiakov v interiérových priestoroch s výnimkou času potrebného na konzumáciu jedál a nápojov. Pedagóg môže mať počas vyučovania v triede aj tvárový štít.“

Bez rúška? Títo žiaci majú výnimku

„Výnimku z nosenia rúšok majú žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. K žiakom s chronickými ochoreniami dýchacích cies s dychovou nedostatočnosťou a kožnými ochoreniami tváre, ktorým by nosenie rúška dlhší čas mjohlo spôsobovať záťaž, odporúčame pristupovať individuálne, najvhodnejšie po konzultácii s ošetrujúcim lekárom,“ uvádza sa ďalej v stanovisku na stránke úradu.

Dezinformácie o rúšku

S nosením rúšok sa šíria aj dezinformácie. Mnohí ľudia sa obávajú, ako ovplyvní dlhodobé nosenie rúšok ich zdravie. „Tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dopad na zdravie osoby. Táto dezinformácia môže vzniknúť z pocitu nedostatku vzduchu spojeného s nezvykom nosenia tvárového rúška. Jednorazové i plátenné masky sú porézne, čo umožňuje normálne dýchacie funkcie,“ hodnotí nosenie rúšok hlavný hygienik SR Ján Mikas.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #školáci #pandémia #koronavírus #Covid-19 #Ján Mikas #školský rok 2020/2021 #nosenie rúšok