Začína sa nový školský rok a s ním prichádzajú aj rôzne podujatia, ktoré môžu študentov nielen inšpirovať, ale i podať pomocnú ruku v ich ďalšom smerovaní a kde môžu zároveň stretnúť mnohých odborníkov a nahliadnuť viac do sveta moderných technológií. Podobné podujatia sú dôležité nielen z hľadiska nových inšpirácií, ale aj kontaktov a motivácie. Práve súčasná situácia nám za uplynulé mesiace ukázala, aké sú moderné technológie nevyhnutné. Mládež sa bez nich nezaobíde, o to viac ich môže využiť aj popri štúdiu či v budúcnosti – v profesnom živote.
Študenti a všetci tí, ktorí sa zaujímajú o inžinierske nástroje, techniku a celkovo technológie majú možnosť prihlásiť sa na v poradí už 8. ročník technických výpočtov a počítačových simulácií Technical Computing Camp 2021 (TCC), ktorý sa bude konať 9. a 10. septembra 2021 v Brne. Dvojdnodňová akcia je dostupná zdarma, stačí sa len zaregistrovať.
O krok bližšie k príležitostiam
K motivácii môže stačiť napríklad i názorná ukážka toho, ako vedia mladí ľudia techniku využiť v praxi. „Záleží nám na tom, aby sme najmä mladej generácií ukázali, aké majú príležitosti. Ako sa môžu ďalej uplatniť v dnešnej dobe. Veď práve súčasná situácia nás presvedčila, aké dôležité sú technológie. Študentom a mladým ľuďom treba pomôcť aj v tom, že im predstavíme, čo všetko im technika umožňuje či už v rámci ich pracovného života, v súkromí a ako ich ďalej môže posunúť,“ vysvetľuje Martin Foltin zo spoločnosti Humusoft, ktorá akciu pravidelne organizuje.
Práve Foltin, bývalý vysokoškolský pedagóg, už pravidelne upozorňuje na dôležitosť moderných technológii a vidí v nich budúcnosť. Ako nadšenec matematiky a technológii tiež spoluorganizuje množstvo podujatí pre študentov. „Podobné aktivity a mimoškolské akcie môžu študentom pomôcť. Okrem toho nám záleží na tom, aby sme prepájali mladých s ľuďmi z praxe. Chceme ich predstaviť odborníkom z rôznych spoločností. A aj tieto kontakty a stretnutia sú pre nich o to dôležitejšie. Zvlášť dnes, keď vidíme, že sa bez technológii nepohneme,“ pokračuje ďalej.
Čo čaká študentov v Brne?
Návštevníci sa už tradične dozvedia viac o aktuálnych trendoch a novinkách v prostredí MATLAB, Simulink, dSPACE, ale to nie je všetko. Zaujímavých tém je pripravených viac, pre lepšiu predstavu študentov a ďalších návštevníkov nemôžu preto chýbať i interaktívne ukážky, mobilné aplikácie, kamery, roboti. Hostia sa dozvedia viac o vývoji autonómnych systémov či bezdrôtových komunikačných systémoch, ale rovnako nebude chýbať aj téma vývoja systémov pre autonómne riadenie vozidiel.
Počas živých ukážok bude k nahliadnutiu napríklad aj také programovanie výrobnej linky, vizualizácia dynamických systémov v prostredí virtuálnej reality alebo model systému vodíkového palivového článku.
Študenti sa môžu zapojiť so svojím projektom
Pravidelnou súčasťou podujatia je tiež súťaž o Najlepší užívateľský projekt. V čom spočíva? Súťažiaci si pripraví projekt alebo aplikáciu vytvorenú v MATLAB-e či COMSOL-e. Obsah, respektíve zameranie projektu je na študentovi – sám si zvolí, čo ho najviac osloví – napríklad ako pomôcka môže byť spolupráca s hardvérom, spracovanie obrazu/signálu, matematické modelovanie a mnohé iné. Do súťaže sa môže prihlásiť jednotlivec, ale i skupina. študent však môže zapojiť aj svoju bakalársku či diplomovú prácu. Na súťaž je potrebné si priniesť vlastné hardwarové vybavenie (notebook,..).
Organizátori sa snažili nájsť čo najlepšiu a zároveň i najpútavejšiu formu prednášok, ukážok a diskusií a aj preto zahrnuli do večerného programu napríklad Hlavné večerné správy z televízneho štúdia MATLAB. Nemôže chýbať aj spoločné neformálne posedenie pri občerstvení, grilovanie či bowling. „Posledný rok a pol bol naozaj náročný. Sme vďační, že sa nám podarilo zorganizovať akciu pre študentov v úvode nového školského roka – tomu sa určite povie dobrý štart. Po všetkých ‚formalitách‘ – aj keď v skutočnosti to bude viac neformálne a skôr zážitkové, a po prednáškach, diskusiách sa s hosťami a rečníkmi radi stretneme na konci dňa a dáme si napríklad spoločnú partičku v bowlingu,“ uzatvára Martin Foltin.
A aké sú hlavné témy TCC:
• Deep Learning, Machine Learning a nástroje pre Big Data.
• Model-Based Design a vývoj embedded aplikácií, Low-Cost Hardware.
• Digital Twins a Industry 4.0, Prediktívna údržba systémov, Robotika.
• Computer Vision, systémy ADAS a autonómne riadenia vozidiel.
• Simulácie v reálnom čase, Rapid Control Prototyping a HIL.
• Počítačové simulácie fyzikálnych javov.
• Elektromobilita.