1. Učte sa kedykoľvek a kdekoľvek
Okrem povinnej výučby venujte cudziemu jazyku každý deň aj niekoľko minút navyše. Využiť na to môžete napríklad obedňajšiu prestávku.
2. Študujte to, čo vás zaujíma
Učebnice cudzích jazykov rozvinú vašu slovnú zásobu univerzálne, tak, aby ste sa dohovorili v každej životnej situácii. Niektoré kapitoly vás však nemusia zaujímať a potreba bifľovať sa ich môže demotivovať. Zamerajte sa na veci, ktoré vás zaujímajú a zdokonaľujte si slovnú zásobu v nich.
3. Neprekladajte texty doslova
Pokročilí študenti sa prelúskavajú väčším množstvom textu alebo ho musia aj sami napísať. Ak sa stretnete so slovíčkami, ktorým nerozumiete, nevyhľadávajte ich všetky do radu v slovníku. Snažte sa text zrozumiteľne preložiť so slovnou zásobou, ktorú už máte. Hľadajte len výrazy, ktorým nerozumiete ani vzdialene a popremýšľajte, či je pre vás užitočné naučiť sa ich.
Čítajte viac 3 tipy pre úspešné príjmacie skúšky na vysokú školu4. Nájdite si svoj spôsob
Niekomu pomáha písať si slovníčky, iný preferuje kartičky s prekladom. Pri štúdiu jazyka musíte najprv zistiť, aký spôsob vám najviac vyhovuje. Hlavne nezabúdajte na to, že každé slovo má tri zložky – pravopis, výslovnosť a význam. Ak nie ste si niektorou z nich istí, slovo nepoznáte.
5. Nezabudnite na gramatiku
Je jasné, že bez znalosti slovíčok nič nepoviete, no bez znalosti gramatiky neviete, ako to povedať. Bude sa vám síce zdať, že pri rozširovaní slovnej zásoby postupujete rýchlejšie, ako keď sa máte učiť gramatické pravidlá, ale nemusíte sa báť. Bolo by predsa zbytočné rozumieť cudzincovi, ak mu nebudete vedieť odpovedať celou vetou.
Čítajte viac Aké budú univerzity budúcnosti?6. Opakovanie je matka múdrosti
Po každej lekcii cudzieho jazyka je dobré opakovanie. Môžete síce látke dobre rozumieť, ale do ďalšej hodiny ju môžete zabudnúť. Ak vám niečo robí ťažkosti, odhalíte to hneď.
7. Nikto nie je dokonalý
Ešte pred štúdiom cudzieho jazyka si povedzte, čo chcete dosiahnuť. Pamätajte, že v žiadnom jazyku nemôžete byť úplne dokonalí, dokonca ani vo svojom rodnom. Cieľom má byť porozumieť a dohovoriť sa. Pri cvičnej konverzácii nemusíte nájsť presný výraz, pomôcť si môžete jeho opisom. Nevzdávajte sa, skúšajte a trénujte.
Zdroj: profesia.sk