Miesto, na ktorom je prisatý, najprv dezinfikujte. Potom ho uchopte čo najbližšie pri pokožke tak, aby ste mu nestlačili brucho a tým nevytlačili obsah čriev do rany. Postupným vykývaním alebo aj pootočením kliešťa sa uvoľní cement okolo jeho sacieho orgánu – hypostómu a následne ho môžete vytiahnuť.
Čítajte viac Kliešte: Drobný parazit síce ešte spí, na prevenciu je však najvyšší časPo vybratí alebo nájdení, ak lezie po srsti psíka, ho spláchnite do záchoda alebo vložte do vreckovky a spáľte. Nikdy ho nelikvidujte rozpučením medzi nechtami alebo len tak na zemi. Kliešť môže byť nositeľom infekčného ochorenia a možným zdrojom nákazy. Po odstránení kliešťa ranu ešte raz dezinfikujte alebo potrite liečivou masťou s obsahom antibiotík a ruky si umyte mydlom.
Ak sa vám parazita nepodarilo odstrániť aj so sosáčikom, hlavička teda ostala v koži, vyberte ju pomocou ihly. Pozorujte, či psík nezmení svoje správanie, nemá ťažkosti s trávením, nie je unavený, nemá horúčku, triašku, či nie je malátny a slabý. Pri infekcii môže byť moč tmavý až zafarbený do hneda, očné bielka zožltnú a ďasná sú bledé. Ak tieto príznaky spozorujete, choďte so psíkom k zverolekárovi.
Zdroj: roy.sk