Rýchlosť a zábava. Také je smart učenie

V súčasnosti sa pri učení mnoho detí aj rodičov trápi, ale nemusí to tak byť. Pre všetkých, ktorí sa chcú rýchlejšie učiť a ešte mať pri tom aj radosť, vznikol nástroj SmartBooks. V čom tkvie jeho úspech? Odpovedá zakladateľ Inštitútu jazykov a vzdelávania a odborník na inteligentné vzdelávacie systémy Peter Belan.

06.09.2023 11:00
deti, smartbooks, tablety, digitálne... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Kedy a prečo vznikol SmartBooks?

Náš syn Paľko priniesol zo školy písomku z angličtiny. Z jednej časti mal nula bodov. Posadili sme Paľka k počítaču a učil sa na ňom hodinu a štvrť. Ďalší deň si to už iba zopakoval. Veľkú písomku napísal Paľko najlepšie triedy. Na začiatku letných prázdnin sme našich troch synov motivovali – kúpime vám smartfóny, ak sa pomocou programu naučíte každý tisíc nových slovíčok. Výsledky boli výborné aj v ďalších kolách, keď sme počet slovíčok zvyšovali. Rýchlosť učenia bola 90 až 150 slovíčok za hodinu. A bolo rozhodnuté.

Má SmartBooks zmysel aj v prezenčnom vyučovaní?

Zmysel má v každom vyučovaní, lebo je to nástroj, ktorý dokonale umožňuje individuálne učenie, a to je najefektívnejší spôsob učenia sa. Deti s ním dosahujú lepšie výsledky ako pri iných vzdelávacích systémoch založených na pasívnom učení a testoch.

rodina, deti, školáci, knižnica, škola Čítajte viac Prázdninové opakovanie učiva do školy musí byť nenásilné, inak deťom školu znechutíte ešte pred nástupom

Niektorí rodičia však môžu mať dojem, že ide len o to, aby žiak správne klikol, ale informáciu si nezapamätá.

SmartBooks výborne aplikuje tie metódy, ktoré sú pre dané učivo optimálne. Napríklad slovíčka, násobilku, chemické prvky naučí inteligentným drilom. Deti sa učia, až kým učivo dokonale neovládajú. Nedá sa len klikať bez učenia. Ostatné učivo sa učia problémovým učením – musia premýšľať a riešiť špeciálne náučné úlohy s vysvetleniami. Dostávajú ich stále nové až dovtedy, kým učivo neovládajú. Ide to veľmi rýchlo, príprava na druhý deň trvá priemerne 35 minút. Na prijímacích skúškach sa deti umiestňujú na prvých miestach.

Aké rôzne praktické funkcie obsahuje SmartBooks?

Obsahuje toho veľa. Hlavné moduly sú stručné učebnice a inteligentné cvičebnice z každého predmetu a ročníka. Je tam kompletné učivo ZŠ a piatich predmetov SŠ, máme i učivo pre MŠ. Inteligentná cvičebnica obsahuje Smart učenie, obyčajné testy, učenie prostredníctvom pretekov s inými žiakmi, súťaž Sieň slávy, kde deti v každom ročníku vyhrávajú hodnotné ceny ako notebook, tablet, slúchadlá.

deti, škola, žiaci, Čítajte viac Vyrušujete, rozsadím vás, presadnite si inde! Prečo je dôležité, aby deti nesedeli v škole celý rok na jednom mieste

Koľko škôl a aké typy škôl používajú SmartBooks?

Aktuálne máme v systéme 525 škôl a domškoláckych skupín. Škôl je približne 350, nástroj využívajú všetky typy škôl. Máme aj špeciálnu školu v Bytči, ktorá SmartBooks využíva od septembra 2022 a napísala nám veľmi pozitívnu referenciu. Máme gymnáziá, ktoré odpilotovali v minulom roku učivo pre SŠ.

Koľko stojí SmartBooks?

Domáca verzia je komplexnejšia a stojí 89,90 na školský rok. Pribudne i predplatné 10 eur za mesiac. Obsahuje stručné učebnice a inteligentné cvičebnice z 18 predmetov a každého ročníka. Hromadná školská verzia stojí euro na mesiac na žiaka. Ceny sme nemenili päť rokov, na jeseň budú o infláciu vyššie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nový školský rok #smartbooks #Škola volá #digitálne vzdelávanie