Aká je kvalita štúdia na Univerzite Konštantína Filozofa?
Uplynulý rok 2023 predstavoval pre nás rok akreditácie a univerzita revidovala svoj vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania. V súlade s pravidlami Akreditačnej agentúry a pravidlami kvality vysokoškolského vzdelávania akceptovanými v Európe boli konsolidované všetky študijné programy univerzity. Úpravy sa dotkli najmä pravidiel tvorby, schvaľovania a hodnotenia študijných programov, ako aj pravidiel pre zabezpečenie vyučovania orientovaného na študenta, pre výber učiteľov garantujúcich kvalitu vzdelávania a zabezpečujúcich jednotlivé predmety študijných programov. Vďaka prijatým pravidlám sa vo významnej miere zvýšil vstup študentov, zamestnávateľov a odborníkov z praxe do procesov tvorby, schvaľovania aj hodnotenia študijných programov. Študijné programy týmto reflektujú potreby budúcich potenciálnych zamestnávateľov, spätnú väzbu a stanoviská všetkých zainteresovaných strán. Do jednotlivých programov bola implementovaná odborná prax a významne sa zvýšil aj podiel pedagogickej praxe v programoch pripravujúcich budúcich pedagogických a odborných zamestnancov. Vzhľadom na výsledky hodnotenia plní štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre vysokú úroveň kvality.
Koľko študijných programov univerzita ponúka a v akých odboroch?
Aktuálne má univerzita akreditovaných 240 študijných programov: 96 bakalárskych, 90 magisterských a 54 doktorandských študijných programov, z toho 169 v dennej forme a 71 v externej forme štúdia. Študijné programy sú akreditované v 19 študijných odboroch, konkrétne ide o nasledovné odbory: biológia, ekologické a environmentálne vedy, fyzika, informatika, matematika, učiteľstvo a pedagogické vedy, vedy o Zemi, ošetrovateľstvo, zdravotnícke vedy, psychológia, sociálna práca, ekonómia a manažment, filológia, filozofia, historické vedy, mediálne a komunikačné štúdiá, politické vedy, vedy o umení a kultúre a vedy o športe.
O ktoré programy je zo strany uchádzačov najväčší záujem?
Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre je stabilne najväčší záujem o programy orientované na informatiku, cestovný ruch, psychológiu, učiteľstvo a pedagogické vedy, žurnalistiku, marketingovú komunikáciu a reklamu, tiež na cudzie jazyky, najmä prekladateľstvo a tlmočníctvo, ošetrovateľstvo či urgentnú zdravotná starostlivosť. Veľkú časť uchádzačov o štúdium na našej univerzite tvoria uchádzači o pedagogicky orientované programy, najmä predškolskú a elementárnu pedagogiku a učiteľstvo pre primárne vzdelávanie, špeciálnu pedagogiku, vychovávateľstvo a manažment vzdelávania. Stály záujem je aj o biológiu, históriu, archeológiu, psychológiu, anglistiku, geografiou, žurnalistiku, etiku, environmentalistiku či sociálnu prácu.
V čom je UKF atraktívnejšia v porovnaní s inými univerzitami na Slovensku?
Ako moderná inštitúcia ponúkame atraktívne bakalárske, nadväzujúce magisterské a doktorandské študijné programy na piatich fakultách univerzity. Na Univerzite Konštantína Filozofa v rámci učiteľského štúdia ponúkame jedinečnú možnosť voľne si skombinovať predmety, ktoré chce uchádzač v budúcnosti vyučovať. Zabezpečujeme najširší rozsah pedagogických praxí v reálnych podmienkach, budujeme sieť univerzitných cvičných škôl. Aktuálne máme podpísané zmluvy o spolupráci s viac ako 400 školami a výchovno-vzdelávacími inštitúciami. Vzdelávanie uskutočňujeme pod vedením významných, medzinárodne akceptovaných učiteľov i vedcov. Naša škola patrí k najväčším univerzitám a vzhľadom k 19 študijným odborom, v ktorých poskytujeme vzdelávanie, sme druhou najrozmanitejšou univerzitou na Slovensku. Pracovisko Filozofickej fakulty UKF v Nitre je držiteľom certifikátu European Master’s in Translation, ktorý mu udelila Európska komisia ako jedinej vzdelávacej inštitúcii na Slovensku. Na našej univerzite tiež sídli ECL – Národné skúšobné centrum pre certifikáciu moderných jazykov. Na svojich fakultách v spolupráci s renomovanými zahraničnými univerzitami ponúkame možnosť získať duálny diplom vo vybraných programoch. Intenzívne rozširujeme možnosti štúdia v zahraničí v rámci medzinárodných vzdelávacích, výskumných a mobilitných programov. Prostredníctvom nášho Študentského centra UKF poskytujeme psychologické, kariérne, duchovné, finančné, sociálne a zdravotné poradenstvo a tiež poradenstvo a podporu študentom so špecifickými vzdelávacími potrebami. Neustále modernizujeme nielen vzdelávacie a výskumné priestory, ale aj ubytovacie priestory študentských domovov univerzity. Spolupracujeme s Mestom Nitra aj Nitrianskym samosprávnym krajom a vytvárame tak nielen kvalitné a atraktívne vzdelávacie prostredie, ale tiež prívetivé prostredie pre život na univerzite a v regióne.
Aká je spolupráca UKF s praxou?
Každý študijný program univerzity má vo svojom študijnom pláne prax. Ak ide o učiteľské študijné programy, resp. programy pripravujúce pedagogických zamestnancov, študenti absolvujú niekoľko typov praxí, konkrétne praxe hospitačno-asistentské, výstupové, výučbovo-asistentské a dobrovoľnícke. Všetky praxe sa uskutočňujú pod dohľadom skúsených pedagogických a odborných zamestnancov, našich cvičných učiteľov, priamo v školách alebo výchovno-vzdelávacích zariadeniach, ktoré sú zmluvnými zariadeniami univerzity. Naša univerzita postupne rozširuje sieť svojich cvičných škôl a uzatvára zmluvy o spolupráci s vhodnými cvičnými školami v mieste bydliska. Študenti realizujú aj dobrovoľnícke praxe a zabezpečujú doučovania žiakov, letné školy pre deti a podobné alternatívy.
Aká je uplatniteľnosť absolventov v praxi? Majú o nich zamestnávatelia záujem?
Odborné praxe realizujú študenti vo firmách a rôznych zmluvných inštitúciách. Možnosti realizácie v praxí rozširujú aj rôzne stážové programy v zahraničí, ktoré môžu študenti absolvovať aj počas letných prázdnin. Spolupráca s praxou je naozaj intenzívna, zástupcovia inštitúcií a firiem, v ktorých študenti realizujú prax, sa priamo zapojili aj do úpravy a schvaľovania zosúlaďovaných študijných programov. Poskytli nám cennú spätnú väzbu na kvalitu a tiež obsah poskytovaného vzdelávania, čím sme mali možnosť požiadavky zamestnávateľov priamo reflektovať. Dostávame aj listy a stanoviská k našim praxujúcim študentom, v ktorých zase partneri vyzdvihujú inovatívne nápady a kvalitu niektorých našich študentov. Takáto pozitívna spätná väzba nás, samozrejme, teší a tiež zaväzuje. Budovanie dobrého mena je dlhodobá a intenzívna práca. Mnohí študenti sú oslovovaní zamestnávateľmi a je im ponúknutá práca už počas štúdia. Mnoho absolventov hľadá uplatnenie aj v zahraničí. Uplatniteľnosť absolventov je pre nás kľúčovým ukazovateľom kvality vzdelávania, preto študijné programy, kde uplatniteľnosť bola nízka, Univerzita Konštantína Filozofa pred dvomi rokmi zrušila.
Spolupracuje UKF s univerzitami v zahraničí? Ponúka možnosť študovať na partnerskej zahraničnej univerzite?
Podpora internacionalizácie patrí k strategickým cieľom Univerzity Konštantína Filozofa. Hlavné nástroje na uskutočňovanie a rozvoj medzinárodnej spolupráce sú bilaterálne dohody o spolupráci a Erasmus+ bilaterálne dohody so zahraničnými vysokými školami. Naša univerzita v rámci študentských mobilít realizuje výmenné pobyty študentov v zahraničí v rozsahu do 12 mesiacov pobytu, teda jeden až dva semestre, ako aj stážové programy. Máme podpísaných 78 celouniverzitných bilaterálnych dohôd o spolupráci s vysokoškolskými inštitúciami v zahraničí. Ide napríklad o inštitúcie v Argentíne, Arménsku, Českej republike, Čile, Číne, Čiernej Hore, Gruzínsku, Iráne, Kazachstane, Kirgizsku, Macedónsku, Maďarsku, Mexiku, Nemecku, Poľsku, v Spojených štátoch amerických, Španielsku i Taliansku.
V rámci programu Erasmus+ má univerzita uzavretých viac ako 440 bilaterálnych dohôd s vysokoškolskými inštitúciami za účelom realizácie akademickej výmeny študentov a zamestnancov. V posledných rokoch sa univerzite podarilo získať v rámci SR najväčší objem finančných prostriedkov na podporu akademických mobilít, takže študenti, ktorí majú záujem o štúdium v zahraničí, môžu svoje ambície bez väčších problémov naplniť.
Koľko stojí štúdium na UKF?
Štúdium na univerzite je v dennej forme štúdia bezplatné. Štúdium v externej forme je spoplatnené a výška školného sa odvíja od skutočných nákladov spojených so zabezpečením štúdia a celkovou dĺžkou štúdia. V prípade, že študent uhrádza školné, univerzita umožňuje školné rozdeliť do dvoch splátok alebo do viacerých splátok podľa ekonomickej situácie študenta.
Aké majú študenti UKF možnosti v rámci mimoškolského študentského života?
Mimoškolské aktivity, ktoré ponúka univerzitné prostredie Univrzity Konštantína Filozofa, sú veľmi bohaté a študenti nemajú o športové, umelecké vyžitie či zábavu núdzu. Je to najmä vďaka angažovanosti našich študentov v rôznych spolkoch. Spomeniem najmä činnosť Študentského parlamentu UKF, ktorý už viac ako 20 rokov pripravuje rozmanité a medzi študentmi mimoriadne obľúbené voľnočasové podujatia. Už tradičnými „festivalmi“ voľnočasových aktivít sú Nitrianske univerzitné dni a Študentské dni nitrianskych univerzít. V rámci nich sú už tradične zaradené ŠPUKFEST – hudobné podujatie na konci letného semestra, výstup na Zobor, Uvítanie prvákov, Univerzitný Októberfest – hudobné podujatie na začiatku akademického roka, Heloweenská párty, hokejový zápas Slovenská poľnohospodárska univerzita vs. Univerzita Konštantína Filozofa, študentské kvízy, Mikuláš s UKF v Nitrianskom vianočnom mestečku a mimoriadne obľúbený – a to aj medzi absolventmi – Imatrikulačný ples UKF. Rozmanité možnosti vyžitia ponúkajú aj aktivity študentskej dobrovoľníckej organizácie Erasmus Student, spolok kresťanských študentov pri Univerzitnom pastoračnom centre, JUGYIK – zväz maďarských študentov, Študentské divadlo VYDI, Združenie JA A MY, ktoré organizuje kultúrne podujatia, výstavy, koncerty, vedecké konferencie a podobne. Športové vyžitie ponúkajú zase Univerzitný hokejový klub Philosophers Nitra, Volley project UKF Nitra, Basketbalový klub mládeže JUNIOR UKF Nitra, Taekwon-Do UKF Nitra, atď.
Aké najväčšie podujatie UKF v blízkej budúcnosti pripravuje?
Študentov stredných škôl, najmä tretiakov a tohtoročných maturantov, srdečne pozývame na celouniverzitný Deň otvorených dverí Univerzity Konštantína Filozofa, ktorý sa uskutoční 22. februára 2024. Bohatý program podujatí a inšpiratívnych osobných stretnutí uchádzačov čaká v hlavnej budove našej školy na Tr. Andreja Hlinku 1 v Nitre, ale aj v sídlach všetkých fakúlt univerzity.
„Získali sme v rámci SR najväčší objem financií na podporu akademických mobilít, takže študenti, ktorí majú záujem o štúdium v zahraničí, môžu svoje ambície bez väčších problémov naplniť.“
Dobré vedieť o UKF v Nitre
Nitrianska univerzita má 5 fakúlt. Sú to:
- Fakulta prírodných vied a informatiky
- Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva
- Fakulta stredoeurópskych štúdií
- Filozofická fakulta
- Pedagogická fakulta
Ďalšími súčasťami univerzity sú pracoviská:
- Centrum informačných a komunikačných technológií
- Študentské domovy
- Univerzitná knižnica
- Študentské centrum
- Univerzitné pastoračné centrum
Ako prebieha prijímacie konanie
1. Prijímacie konanie sa začína doručením prihlášky uchádzača o štúdium na niektorej z fakúlt univerzity. Univerzita preferuje prihlasovanie študentov formou elektronickej prihlášky. Uchádzač môže podať viac prihlášok na rôzne študijné programy, na jednej prihláške uvedie iba jeden študijný program. V prihláške uvádza uchádzač všetky požadované informácie podľa požiadaviek fakulty, na ktorú podáva prihlášku. Výsledky štúdia a aktivity uchádzač dokladuje príslušnými vysvedčeniami, certifikátmi, diplomami a pod., ktoré priloží k prihláške.
2. Prijímacie konanie je spoplatnené. Potvrdenie o úhrade poplatku priloží uchádzač k prihláške.
3. O prijatí na štúdium rozhoduje dekan fakulty na základe odporúčania prijímacej komisie. Na štúdium sú prijatí uchádzači, ktorí preukážu najvyššiu mieru schopností a predpokladov na štúdium. Základným kritériom hodnotenia sú výsledky predchádzajúceho štúdia. Výsledky prijímacieho konania oznámi dekan uchádzačovi písomne rozhodnutím dekana a elektronicky prostredníctvom Akademického informačného systému.
4. Prijatý uchádzač potvrdzuje svoj záujem zapísať sa na štúdium prostredníctvom elektronickej návratky. Elektronická návratka slúži aj ako žiadosť o pridelenie ubytovania v študentských domovoch. Uchádzačom so špecifickými vzdelávacími potrebami odporúčame kontaktovať Študentské centrum UKF.
Prijímacie konanie: Dôležité termíny a poplatky
Univerzitný Deň otvorených dverí – všetky fakulty: jarný termín 22. februára 2024
Bakalárske štúdium (denná aj externá forma)
do 31. marca 2024 – podanie prihlášky 1. kolo
10. – 14. júna 2024 – prijímacie skúšky – iba v programoch určených fakultou
do 15. augusta 2024 – podanie prihlášky 2. kolo
Magisterské štúdium (denná aj externá forma)
do 30. apríla 2024 – podanie prihlášky 1. kolo
10. – 14. júna 2024 – prijímacie skúšky – iba v programoch určených fakultou
do 15. augusta 2024 – podanie prihlášky 2. kolo
Doktorandské štúdium (denná aj externá forma)
do 31. mája 2024 – podanie prihlášky
24. júna – 4. júla 2024 – konanie prijímacích skúšok
Poplatok za prijímacie skúšky:
za elektronickú prihlášku 25 eur (podanú prostredníctvom informačného systému UKF)
za papierovú prihlášku 30 eur