Remeselné odbory sú nepopulárne, zaručujú ale vysoké mzdy

Úspešne zvládnuť prijímacie skúšky na strednú školu nebolo tento rok pre žiakov jednoduché. Dôvodom bola konkurencia dvoch populačne silných ročníkov ôsmakov a deviatakov aj nesúlad medzi ponukou miest na jednotlivých školách a predstavami žiakov a ich rodičov. Mnohí žiaci nastúpia na školy, ktoré mali ako plán B pre prípad neprijatia na vysnívanú školu. To však vôbec nemusí byť dôvod na smútok.

21.08.2024 05:30
zatepľovanie, strecha, robotník, oprava, prerábka Foto:
Ilustračné foto.
debata

Deviatakov, ktorí v prvom kole prijímačiek neuspeli, čakalo ďalšie kolo. I keď ich druhou voľbou nemusel byť práve vysnívaný odbor, podľa zástupcov Asociácie personálnych agentúr Slovenska ju v budúcnosti možno ešte ocenia.

V septembri by mali na naše stredné školy nastúpiť žiaci z populačne mimoriadne silných ročníkov ôsmakov a deviatakov. Ich šance uspieť v prvom kole prijímacích pohovorov znižovala početná konkurencia a mnohé deti čakalo po zverejnení výsledkov sklamanie. Neúspešní deviataci absolvovali ešte druhé kolo prijímačiek, išlo však o školy, ktoré mali po prvom kole ešte voľné miesta. Na stredných školách je celkovo dostatok miest pre všetky deti, takže možnosť dokončiť si desaťročnú povinnú školskú dochádzku na niektorej z nich bude mať nakoniec každý mladý človek, i keď to možno nebude práve tá jeho vysnívaná.

Záujem žiakov verzus uplatnenie v praxi

Keďže gymnáziá by mali pripravovať na vysokoškolské štúdium len tých najlepších žiakov, v súlade so stratégiou výchovy a vzdelávania by na nich malo pokračovať približne 20 percent absolventov základných škôl. Na Slovensku je však dlhodobo najväčší záujem práve o gymnáziá. Naopak, žiakov príliš nelákajú stredné odborné školy. Preto najmä remeselné odbory ponúkajú voľné miesta aj pre druhé kolo prijímacích pohovorov.

Prax pritom ukazuje, že absolventi mnohých menej atraktívnych odborov budú mať neskôr lepšiu pozíciu pri hľadaní zamestnania. „Na trhu práce je dnes najväčší záujem o absolventov IT a technických odborov, zdravotníckych profesií a remeselných odborov. Ich voľba môže mladým ľuďom zabezpečiť perspektívnu kariéru, keďže tieto profesie ponúkajú vysoké mzdy, široké možnosti na uplatnenie, stabilitu v zamestnaní a možnosť ďalšieho rastu,“ upozorňuje Peter Uličný, konateľ personálnej agentúry Proplusco a viceprezident Asociácie personálnych agentúr Slovenska. Aj remeselné odbory, ktoré sú u dnešných žiakov menej populárne, môžu pre nich neskôr znamenať výhodu. Obsadzovanie týchto pracovných pozícií u nás predstavuje dlhodobý problém, pri hľadaní práce budú mať títo absolventi menšiu konkurenciu.

Nech ho škola baví a nech ju zvládne

V podobnej situácii ako dnešní deviataci budú o rok terajší ôsmaci – v silnej konkurencii početných ročníkov sa na výberové školy nemusia dostať ani dobrí žiaci. Na zvolenie správneho smeru štúdia však majú čas ešte takmer rok. Čo pri ňom odporúčajú zvážiť tí, ktorí sa orientujú v požiadavkách pracovného trhu?

Na trhu práce je dnes najväčší záujem o absolventov IT, technických, remeselných odborov a zdravotníckych profesií.

„Asi najlepšie kritérium pri výbere je, aby dieťa študovalo to, čo ho baví, na škole, ktorú zvládne. Na dnešnom pracovnom trhu je možnosť rekvalifikácie takmer vo všetkých odboroch a situácia sa aj vďaka vplyvu technológií tak prudko mení, že prvotné vzdelanie je mnohokrát dobrým základom, no nie jedinou podmienkou. A dobrý základ človek získa práve vtedy, keď sa učí niečo, čo ho baví a čo zvláda,“ radí Darina Mokráňová, výkonná riaditeľka agentúry INDEX NOSLUŠ.

deti, strava, detská strava, škola, školská jedáleň Čítajte viac Čo trápi dnešné deti? Nedostatok živín, alergie aj psychické problémy

Z kuchára elektrikár?

Výnimkou sú podľa Dariny Mokráňovej odbory, kde sa zo zákona vyžaduje konkrétne vzdelanie, ako napríklad zdravotná sestra, učiteľ, elektrikár a podobne. Aj keď dnes je podľa jej slov na trhu práce záujem o všetkých šikovných ľudí, prvotné nasmerovanie už na škole je dôležité. „Pri takýchto odboroch je rekvalifikácia síce možná, ale náročnejšia. Ak deti inklinujú k týmto povolaniam, je potrebné brať na to ohľad už pri výbere strednej školy. Napríklad na elektrikára sa kuchár len tak jednoducho nepreškolí. Na to, aby mohol človek pracovať ako vodič, stačí zaškolenie či doplnenie vodičského oprávnenia,“ vysvetľuje.

Kľúčové budú digitálne aj mäkké zručnosti

Darina Mokráňová je presvedčená, že dopyt po manuálne zručných remeselníkoch, ale aj po odborníkoch, ako sú zdravotníci či učitelia – teda po profesiách, ktoré treba jednoducho vyštudovať – tu bude vždy. „Situácia sa však v súčasnosti prudko mení, takže potreby trhu sa môžu o pár rokov posunúť úplne inam,“ konštatuje.

Zásadnou témou sú pritom počítačové zručnosti, ktoré sú čoraz dôležitejšou súčasťou rôznych pracovných oblastí. „Aj keď máme pocit, že mladí dnes žijú s mobilom prilepeným k ruke, vedieť správne pracovať s rôznymi softvérmi je zaujímavé know-how. Ako rodič by som sa preto pri výbere strednej školy pozrela aj na rozsah a kvalitu výučby týchto predmetov, a to aj pri odboroch, kde to dnes nie je primárne nutné,“ radí riaditeľka personálnej agentúry.

Aj kritické myslenie je dôležitá zručnosť

Odborníci z APAS očakávajú, že aj naďalej bude rásť dopyt po IT odborníkoch a technických profesiách. Okrem toho sa môže zvýšiť potreba odborníkov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a environmentálnych technológií. „Aj na Slovensku sa totiž budú potreby zamestnávateľov zrejme vyvíjať v súlade s globálnymi trendmi, ktoré zahŕňajú digitalizáciu, automatizáciu a zelenú ekonomiku,“ vysvetľuje Peter Uličný. A na záver dodáva: „Firmy tiež budú stále viac hľadať flexibilných pracovníkov, ktorí sa dokážu rýchlo prispôsobiť meniacim sa podmienkam a ktorí majú silné digitálne zručnosti. Taktiež budú potrebovať zamestnancov s mäkkými zručnosťami, akými sú tímová práca, kritické myslenie a schopnosť riešiť problémy, čo sú schopnosti, ktoré sa nedajú tak ľahko automatizovať.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #stredné školy #nový školský rok #nástup do školy #prijímacie skúšky