Nová právna úprava mení jeden zo školských poplatkov, niektorí ľudia ho nebudú musieť platiť

Na vysokých školách sa upraví prístup k podpore tehotných študentiek a študentov, ktorí sa starajú o deti do troch rokov. Zmeny sa dotknú aj študentov, ktorí sa starajú o dieťa so zdravotným postihnutím mladšie ako päť rokov. Úprava sa týka najmä učebných plánov, prerušení štúdia a platenia školného.

02.09.2024 05:30
tehotná, materské, materská Foto:
Ilustračné foto.
debata

Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách, ktorá nadobudla účinnosť 1. septembra. „V oblasti školného už v súčasnosti nie je vylúčené, aby vysoké školy mali upravené zníženie alebo úplné odpustenie školného pre túto skupinu, avšak aplikačná prax ukázala, aby úľava na školnom bola upravená generálne na úrovni zákona,“ vysvetlili predkladatelia novely vysokoškolského zákona, ktorú v júni prijal parlament. Novela upravuje, za akých podmienok môže rektor vysokej školy odpustiť školné pri tehotných študentkách a študentoch starajúcich sa o dieťa do troch rokov.

Ako vyzerá návrat do práce po rodičovskej dovolenke?
Video
V relácii Užitočná pravda odpovedá Terézia Miháliková z organizácie Pracujúce mamy

Vysoká škola má podľa novej právnej úpravy vytvárať zodpovedajúce podmienky štúdia pre tehotné študentky a pre študentov, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako tri roky, bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon. „Vysoká škola prihliada na potreby týchto študentov najmä pri tvorbe študijných plánov, povoľovaní prerušenia štúdia a určovaní najdlhšieho celkového obdobia prerušenia štúdia,“ ozrejmili predkladatelia.

V novele zákona o vysokých školách sa v súvislosti s odpustením školného v § 92 ods. 18 píše:

Rektor môže školné a poplatky spojené so štúdiom znížiť, odpustiť alebo odložiť termíny ich splatnosti s prihliadnutím na študijné výsledky, sociálnu a zdravotnú situáciu študenta alebo na iné skutočnosti hodné osobitného zreteľa podľa zásad uvedených v štatúte vysokej školy. Rektor školné podľa odseku 6 odpustí vždy za prvý akademický rok prekročenia štandardnej dĺžky štúdia, ak povinnosť uhradiť školné vznikla z dôvodu tehotenstva alebo z dôvodu trvalej starostlivosti o dieťa mladšie ako tri roky alebo o dieťa so zdravotným postihnutím mladšie ako päť rokov.

Novela upravuje aj kredity za štúdium

Zároveň sa podľa novej legislatívy budú zohľadňovať pri počte hodín ustanovenia, ktoré upravujú záťaž študenta prostredníctvom ECTS kreditov (European Credit Transfer and Accumulation System). Každý študijný program má určenú záťaž pre jednotlivé predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch. Štandardná záťaž sa vyjadruje počtom 60 kreditov u študijných programov prvého stupňa, druhého stupňa alebo študijných programov spájajúcich prvý a druhý stupeň bez ohľadu na formu štúdia. Doterajšie znenie zákona podľa predkladateľov nezohľadňovalo rovnaké definovanie záťaže študenta v dennej a externej forme štúdia pri definovaní váhy 1 ECTS kreditu.

debata chyba
Viac na túto tému: #študenti #poplatky #vysoká škola #tehotná žena #školné