Čas
Samoštúdium najčastejšie zvažujú ľudia, ktorí bojujú s nedostatkom času. Pre zaneprázdnených manažérov alebo rodičov s malými deťmi je jazykový kurz často nereálny. Ako samoukovia si však dokážu nastaviť štúdium podľa vlastných možností.
Samoukom dnes veľmi pomáhajú moderné technológie. Okrem klasických učebníc môžu využívať množstvo zdrojov dostupných online – videá, filmy a podcasty v cudzom jazyku, ale aj špecializované jazykové aplikácie.
Práve tie dokážu vytvoriť potrebnú štruktúru a harmonogram štúdia. Slovenská aplikácia LangBee napríklad ponúka kurzy angličtiny a nemčiny od úrovne A1 až po B2. Na kurze sa naučíte slovnú zásobu a frázy, ale aj gramatiku a správnu výslovnosť. Učenie s LangBee tak kombinuje výhody uceleného kurzu a maximálnu časovú flexibilitu.
Náklady
Učiť sa jazyk ako samouk môže byť vhodná cesta aj pri obmedzenom rozpočte. Náklady predstavuje len nákup učebnice alebo iných zdrojov. Napríklad jeden kurz v aplikácii LangBee stojí 6 eur, precvičovanie vlastných slovíčok je dostupné len za 3 eurá mesačne.
Samoukovia môžu zároveň využívať množstvo online zdrojov, ktoré sú dostupné bezplatne. Práve tie považuje skúsená učiteľka anglického a francúzskeho jazyka Ľudmila Morbey a autorka Ludka’s Language Lounge za veľmi užitočné:
„Motivovaný študent sa dokáže obklopiť jazykom každý deň. Môže precvičovať receptívne jazykové schopnosti, napríklad počúvaním podcastov alebo čítaním článkov. Môže tak nonstop nasávať jazyk a prirodzeným spôsobom sa v ňom zdokonaľovať.“
Motivácia
Každý samouk potrebuje veľkú dávku motivácie, aby dokázal udržať tempo učenia. Jazykové kurzy majú v tomto výhodu – poskytujú potrebnú pravidelnosť a motivácia lektora aj celej skupiny je pre študenta veľkou podporou.
Alexandra Hučeková, učiteľka nemeckého jazyka, držiteľka ocenenia Učiteľ Slovenska 2021 a majiteľka žilinskej jazykovej školy Babylon tvrdí, že byť úspešným samoukom nedokáže ktokoľvek:
„Ak sa chcete učiť jazyk ako samouk, očakáva sa od vás veľká dávka sebadisciplíny. Motivácia nie je konštantná, ovplyvňuje ju pocit úspechu. A ten zažívame nielen doma nad knihou, ale predovšetkým v sociálnom kontakte. Poznám samozrejme aj úspešných samoukov – učia sa pravidelne, disciplinovane a celý život aj viac jazykov súčasne.“
Skúsenosti
Jazykové kurzy zároveň poskytujú aj odborný prístup k učeniu. Kvalitný lektor vyberie správne metódy, učebné materiály a cvičenia pre konkrétnu jazykovú úroveň. Takisto aktívne pomáha so správnou výslovnosťou a poskytuje priebežnú spätnú väzbu.
Aby bol samouk úspešný, mal by mať predchádzajúcu skúsenosť s cudzím jazykom, aby vedel, ako sa efektívne učiť. Potvrdzuje to aj Alexandra Hučeková: „Skúsenosť s učením sa iného cudzieho jazyka je veľmi dôležitá. Potrebujete poznať správne techniky, vedieť, ako si rozdeliť učivo, rozumieť, čo je pre osvojenie si jazyka naozaj dôležité.“
Ciele
Pri uvažovaní o prístupe k učeniu jazyka je dôležité zamyslieť sa aj nad vašimi cieľmi. Ak vám stačí vedieť sa dohovoriť napríklad na dovolenke alebo sa učíte jazyk ako hobby, úspech viete dosiahnuť veľmi efektívne aj ako samouk.
Ak však potrebujete komunikovať na profesionálnej úrovni, kurz pod vedením lektora bude zrejme užitočnejší. Poskytne vám štruktúru, spätnú väzbu aj podporu od lektora, ktorá je pre dosahovanie pokročilých cieľov veľmi dôležitá.
Ktorá cesta je tá správna?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Byť samoukom znamená flexibilitu a voľnosť, kurz poskytuje štruktúru a podporu.
Ak ste sa rozhodli ísť vlastnou cestou, vytvorte si jasný plán a kombinujte viaceré zdroje. Môžete sa zlepšovať v jazyku prostredníctvom kníh, filmov či videí, zapisovať si nové slovíčka do aplikácie LangBee a pravidelne precvičovať.
Študenti kurzov by mali na hodinách čo najviac využívať konverzačné cvičenia a aktívne si pýtať spätnú väzbu od lektora. Doma si môžu doplniť štúdium počúvaním podcastov, čítaním kníh a precvičovaním slovnej zásoby v aplikácii.
Kombináciu oboch prístupov odporúča aj Ľudmila Morbey: „Najlepšie je, ak má samouk zároveň aj hodiny s lektorom. Na kurze si môže precvičovať aj produktívne jazykové schopnosti – písanie a rozprávanie. Môže konzultovať svoj progres, nechať si lepšie vysvetliť gramatiku aj precvičiť slovnú zásobu v kontexte."