A ak to skombinujete napríklad s aplikáciou na precvičovanie novej slovnej zásoby, v jazyku sa posuniete veľmi rýchlo o úroveň vyššie.
Zábavná jazyková škola priamo na vašom gauči? Sledovanie filmov alebo seriálov v cudzom jazyku môže byť výborný spôsob, ako zlepšiť svoje jazykové vedomosti. A ak to skombinujete napríklad s aplikáciou na precvičovanie novej slovnej zásoby, v jazyku sa posuniete veľmi rýchlo o úroveň vyššie.
Na tom, že filmy a seriály v cudzom jazyku sú výbornou pomôckou pre každého študenta sa zhodujú aj odborníci. Alexandra Hučeková, učiteľka nemeckého jazyka a majiteľka žilinskej jazykovej školy Babylon hovorí:
„Sledovanie filmov a seriálov je určite obrovským podporným nástrojom pri učení sa jazyka. Aj zo skúsenosti učiteľa môžem potvrdiť, že žiaci, ktorí sledujú pravidelne filmy, majú širokú slovnú zásobu i veľmi dobrú výslovnosť.“
Ako si teda vytvoriť jazykovú školu vo vašej obývačke s obľúbenou streamovacou službou tak, aby bolo učenie maximálne efektívne? Týchto 5 tipov vám zaručene pomôže:
1. Vyberte si správny obsah
Znie to síce jednoducho, urobiť tento prvý krok správne je však kľúčové. Samozrejme vyberajte si film alebo seriál, ktorý vás baví, ale iba toto kritérium stačiť nebude.
Pri výbere potrebujete zvážiť vašu jazykovú úroveň – film by jej mal zodpovedať alebo byť dokonca o úroveň vyššie. Ak ste s učením jazyka iba na začiatku, pokojne začnite s rozprávkami pre deti. Môžete si vybrať taký film, ktorý ste už predtým videli, prípadne poznáte príbeh. Nemusíte sa tak sústrediť na sledovanie deja, vďaka čomu sa viac ponoríte do štúdia jazyka.
Dbajte na rôznorodosť – postupne voľte filmy, v ktorých sa používajú rôzne dialekty – napríklad striedajte britskú, americkú alebo kanadskú angličtinu. Väčšia variabilita filmov zároveň pomáha nasávať slangové výrazy a frázy z rôznych prostredí.
„Dobré sú aj rôzne relácie ako kvízy, kde sa priebeh dá predvídať, štruktúra je nenáročná a otázky si môžete súčasne čítať, pričom tempo je relatívne pomalé. Účinné sú aj reklamy,“ dodáva Alexandra Hučeková.
2. Pracujte s titulkami
Ak ste začiatočník, môžete si pri sledovaní filmu alebo seriálu zapnúť titulky v rodnom jazyku. Pomôže vám to sledovať dej a zároveň trénovať počúvanie. Postupne skúšajte, koľko dokážete porozumieť aj bez toho, aby ste titulky čítali.
Ďalším krokom je sledovanie filmu s titulkami v cieľovom jazyku. Dokážete tak prepojiť hovorené slovo s textom v titulkoch, pričom významu fráz a štruktúr porozumiete z kontextu. Nové slovíčka a frázy si zapisujte do slovníčka alebo do aplikácie.
3. Zapisujte a precvičujte
Film však nestačí iba pasívne sledovať. Je dôležité si nové slovíčka aj zapisovať do poznámkového bloku, do počítača alebo ideálne – do aplikácie na učenie cudzích jazykov LangBee.
LangBee využíva až 10 rôznych precvičovacích metód, ktoré sa dynamicky striedajú, aby bolo učenie zábavné a zároveň efektívne. Vďaka umelej inteligencii vám aplikácia bude ponúkať na precvičovanie častejšie tie slovíčka a frázy, v ktorých robíte chyby, a to až kým si ich celkom neosvojíte. Takéto precvičovanie na mieru vás vyjde iba na 3 eurá mesačne a učiť sa novú slovnú zásobu môžete neobmedzene.
Myšlienka sledovať filmy a učiťsa stála aj na začiatku vzniku LangBee. Jej autor, programátor Michal Ošvát hovorí: „Keď som sa snažil zlepšiť v nemčine, slovíčka z filmov alebo kníh som si priebežne zapisoval do excelu. Keď ich už bolo asi 150, vytvoril som na ich precvičovanie jednoduchú apikáciu. Tak vznikla aplikácia WocaBee pre školy a vďaka jej úspechu neskôr aj verzia pre samoukov LangBee.“
4. Sledujte a opakujte
Pri sledovaní filmu sa sústreďte na intonáciu a výslovnosť – vyberajte preto také filmy, kde sú herci aj rodení hovoriaci. Môžete si napríklad pozrieť krátke scény viackrát a skúsiť vysloviť niektoré frázy nahlas, aby ste ich lepšie absorbovali. Zamerajte sa na presné zopakovanie intonácie, prízvuku a výslovnosti.
Táto metóda sa nazýva aj „shadowing“ alebo tieňovanie, a je to skvelý spôsob, ako zlepšiť plynulosť rozprávania a výslovnosť. Môžete začať pomaly, napríklad si zastaviť video po každej vete, a postupne pridávať.
Keď získate istotu, skúste sa nahrať a vypočujte si svoj výkon. Porovnajte svoju nahrávku s originálom – toto sebahodnotenie vám pomôže identifikovať oblasti na zlepšenie.
5. Učte sa pravidelne
Učenie sa sledovaním filmov znie ako zábava, v skutočnosti však vyžaduje veľa pozornosti a sústredenia. Zvážte preto rozdelenie dvojhodinového filmu na kratšie časti a venujte sa im s prestávkami. V tomto majú výhodu seriály – sú kratšie a postupné sledovanie jednotlivých častí vytvára dôležitú pravidelnosť.
Sledovanie seriálov pomohlo v začiatkoch štúdia aj Alexandre Hučekovej, ktorá je dnes nositeľkou prestížneho ocenenia Učiteľ Slovenska 2021: „Ja sama som prešla nemeckými seriálmi 90. rokov. V pravidelnom čase na 20 minút som sedela pri TV a robila som si zápisky vždy, keď som počula zaujímavú frázu alebo štruktúru. Potom som si papiere lepila po celom byte a snažila sa ich vedome používať v rozhovoroch v cudzom jazyku.“
Ak teda zaradíte pravidelné sledovanie filmov v cudzom jazyku do svojej rutiny, určite vás to vo vašom štúdiu podporí. Ako pomôcka vám ale určite nebude stačiť popcorn. Vždy sledujte filmy spolu s poznámkovým blokom alebo s aplikáciou LangBee. Vďaka nej môžete novú slovnú zásobu precvičovať tak dlho, kým ju nebudete schopní aj prirodzene používať v reálnych situáciách. Držíme vám palce!