Na východe Slovenska zaznamenala Sociálna poisťovňa niekoľko desiatok prípadov falošných kontrolórov „pééniek“. Tieto osoby vystupovali v mene Sociálnej poisťovne a od klientov, ktorí sa v čase kontroly nenachádzali doma, vyžadovali finančnú hotovosť od ich rodinných príslušníkov za „ututlanie a zahladenie“ problému. Sociálna poisťovňa poistencom pripomína, že kontrolóri nikdy nevyžadujú úhradu pokuty na mieste a vždy sa preukážu zamestnaneckým preukazom.
„Kontrola dodržiavania liečebného režimu sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje“, objasňuje postup hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. Zároveň opisuje, čo je zamestnanec Sociálnej poisťovne pri kontrole „péenky“ povinný:
- preukázať dočasne práceneschopnému poistencovi oprávnenie na vykonanie kontroly predložením Preukazu zamestnanca Sociálnej poisťovne
- a informovať dočasne práceneschopného poistenca o jeho právach a povinnostiach v súvislosti s nemocenskými dávkami a v súvislosti s uznaním dočasnej pracovnej neschopnosti.
- Zamestnanec Kontroly dodržiavania liečebného režimu Sociálnej poisťovne nikdy od klientov nežiada úhradu priamo na mieste.
Kontrolovaný poistenec je povinný preukázať sa pri kontrole dodržiavania liečebného režimu občianskym preukazom alebo iným dokladom preukazujúcim jeho totožnosť. V prípade, ak majú klienti podozrenie, že ide o falošných kontrolórov, Sociálna poisťovňa odporúča bezodkladne kontaktovať políciu osobne, alebo na známom telefónnom čísle 158.